Шаргородська Анна Віталіївна, акушер-гінеколог, ендокринолог, кандидат медичних наук, фахівець УЗ-діагностики розповість, чому ми приділяємо папіломавірусній інфекції окрему увагу, як себе проявляє ВПЛ і взагалі, що це за вірус такий.
🌟 Трохи історії 🌟
У 2008 році німецький вчений Харальд цур Хаузен отримав Нобелівську премію за відкриття зв’язку між вірусом папіломи людини і раком шийки матки.
Це відкриття сприяло черзі конкретних подій, перегляду ставлення до діагностики та лікування раку шийки матки, передракових станів і дало можливість створити вакцини від папіломавірусної інфекції.
🌟Про ВПЧ🌟
На сьогоднішній день відомо більше 100 різних видів папіломавірусної інфекції. Вірус дуже поширений і контагіозний, тобто легко передається від людини до людини не тільки статевим, а й контактним шляхом – через шкіру, слизові, особливо якщо є якісь пошкодження (подряпини, садна, запальні процеси). Все це сприяє процесу передачі вірусу від людини до людини.
❗Агресивні типи вірусу, які найчастіше зустрічаються при раку шийки матки – це 16 і 18 тіпи❗
Саме від цих типів вірусу захищає більшість вакцин, які доступні сьогодні.
В Україні – це вакцина Церварикс (від 16 і 18 типів вірусу).
❓ Коли обстежуватись на ВПЛ і чому це важливо ❓
Якщо говорити про особливу контагіозність цього вірусу, доказом є факт того, що вже через рік від початку статевого життя 80% молодих людей і дівчат інфікується одним або іншим типом вірусу.
У здорової людини з нормальним імунітетом вірус знаходиться недовго і в середньому протягом від року до 4 років він благополучно лишає організм, будучи транзиторною інфекцією (не призводячи до якихось серйозних змін).
Саме тому не рекомендовано масове обстеження юнаків і дівчат на папіломавірусну інфекцію до 25 років, тому що вона зустрічається часто, передається легко, але до тяжких змін в клітинах призводить рідко.
Зовсім інша ситуація в більш старшому віці, коли папіломавірус зустрічається набагато рідше, але тривале перебування вірусу в клітинах призводить до змін – до дисплазії різного ступеня тяжкості (легкої, середньої, важкої дисплазії, остання є передраковим станом і врешті-решт може призвести до раку шийки матки).
Рак – це не те захворювання, які розвивається протягом 6 місяців або року. Рак шийки матки – це найчастіше згаяне захворювання. Від легкої дисплазії і до важкої дисплазії проходить не один рік. Більш того, оприділяючи папіломавірус ми не знаємо, коли він з’явився – вчора або рік, або 3 роки тому він вже був присутній у жінки, тому показанням до лікування, до хірургічних операцій є не саме наявність папіломавірусної інфекції, а зміни в клітинах, які знаходять при цитологічному дослідженні і зішкрібі шийки матки.
🌟 Діагностика ВПЛ 🌟
✅ ПАП-тест
✅ Рідинна цитологія
✅ Кольпоскопія і, якщо необхідно, біопсія шийки матки.
☝ Що необхідно пам’ятати про папіломавірусні інфекції:
✅ ВПЛ – це вірус, який дуже легко передається від людини до людини і дуже поширений у молодих людей. У віці до 25 років зустрічається часто, до патологічних змін приводить вкрай рідко.
✅ У жінок більш старшого віку наявність папіломавірусні інфекції вимагають пильного динамічного спостереження, регулярного цитологічного контролю, при необхідності – біопсії шийки матки і висічення уражених ділянок шийки матки.
✅ противірусні специфічної терапії, яка ефективно впливає на вірус немає. Але є вакцина, яка здатна захистити від найбільш агресивних типів вірусу 16 і 18. Вакцинувати краще до початку статевого життя, а й після початку статевого життя у жінок і чоловіків вакцина також ефективна.
Якщо у Вас залишились додаткові питання або ж Ви плануєте провести діагностику ВПЛ, Ви можете зателефонувати по телефону клініки 044-355-3155 і записатися на консультацію. Будьте здорові!