Вплив морфології сперматозоїдів на отримання еуплоїдних ембріонів

Морфологія сперматозоїдів є одним із основних критеріїв при проведенні спермограми.

Тератозооспермія визначається як наявність сперматозоїдів з аномальною морфологією (будовою).

Правильна морфологія сперматозоїдів включає:

  • хвостик сперматозоїда, складається з білкових волокон, який допомагає йому рухатись до яйцеклітини
  • середня частина або тіло сперматозоїда – містить мітохондрії, які забезпечують енергію для руху
  • головка сперматозоїда, саме в цій частині клітини знаходиться ядро, де зберігається дорогоцінний вантаж – генетична інформація. Головка також включає акросомальний пухирець, крихітну структуру на кінчику сперматозоїда, повну ферментів, які допомагають сперматозоїдам проникнути в яйцеклітину шляхом перетравлення білків і цукрів на поверхні яйцеклітини.

Правильна будова важлива, оскільки вона впливає на здатність клітин рухатися до ооцита, проникати і правильно запліднювати його.

Показано, що при важкій тератозооспермії можливий вплив на розвиток ембріона на ранній стадії, стимулюючи слабку транскрипційну активність, необхідну для розвитку ядерця, у чоловічому ядрі (пронуклеусі). Слід зазначити, що значний вплив на цьому етапі відіграє і епігенетичний фактор, такий як фосфоліпаза C–ζ (PLCζ), яка відповідає за регуляцію коливань кальцію, необхідну для активації яйцеклітини.

Висока частота анеуплоїдії (порушення набору хромосом), яка спостерігається у ембріонів, є одним із найважливіших факторів, що впливають на клінічні результати лікування в програмах ЕКЗ. Анеуплоїдії пов’язані з материнськими та/або батьківськими факторами, і на них впливають вік, дієта та спосіб життя (шкідливі звички та токсини). Все це може призвести до хромосомних порушень, що виникають під час дозрівання статевих клітин, що впливає на запліднення та розвиток ембріона.

Наукові дослідження показали, що саме батьківська центросома (головний центр організації мікротрубочок і регулятор ходу клітинного циклу), яка отримується від сперматозоїда, є єдиною функціонально активною на ранніх стадіях розвитку ембріона. Саме порушення в центросомах здатне привести до дезорганізації хромосом, неправильного розвитку ембріона, або повної його зупинки.

Однією із причин важкого чоловічого фактора може бути аномальна хромосомна сегрегація (розходження хромосом), що відбувається під час мейозу. Вона може призвести до анеуплоїдії у чоловіків, але слід наголосити, що така аномалія може відбуватися і в жіночих статевих клітинах шляхом видалення або включення додаткової копії хромосом.
Дослідження показали, що погіршена морфології сперматозоїдів є потенційним джерелом анеуплоїдії у ембріонів. Так, наприклад, чоловіки з важкою формою тератозооспермії мають значно вищий рівень анеуплоїдних ембріонів за статевими хромосомами, отриманих в програмах ЕКЗ, ніж у чоловіків з менш вираженим ступенем тератозооспермії.

Низький показник морфології сперматозоїдів також здатен впливати і на затримку початку формування бластоцисти (ембріона на 5-7 добу розвитку).

Показано, що у чоловіків із важкою тератозооспермією спостерігалося значне підвищення частоти дисомії для хромосом 13, 18, 21, XX, YY і XY. Але також не рідкістю стають аномалії у 2, 10, 11, 16, 17 хромосомах.
Рівень хромосомних порушень у випадках, коли середній вік жінки 35 років і чоловік має важку форму тератозооспермії становить 55%, причому хромосоми 16, 21 і 22 є найпоширенішими аномаліями. Однак, у клінічних випадках також важкої тератозооспермії, але з дружинами віком до 35 років аномалії хромосом 2, 11, 17, 21 і XY були більш частими. Це свідчить про те, що рівень тератозооспермії підвищує ризик анеуплоїдії.

Основною стратегією для отримання здорової вагітності при важких формах тератозооспермії, є обстеження отриманих ембріонів методом преімплантаційного генетичного тестування (PGT-A) для виключення можливості переносу ембріона з порушенням набору хромосом. Дана стратегія значно підвищує відсоток настання вагітності, скорочує час лікування, дає можливість уникнути завмерлої вагітності.

Професіонали клініки Reprolife роблять все можливе, щоб Вам отримати омріяну вагітність!