Вплив дієти та способу життя жінки на якість яйцеклітин та ефективність програми ЕКЗ

Перед початком  програми ЕКЗ пари хвилюються, адже це відповідальний крок. Вони переживають щоб препарати для стимуляції були найякіснішими, хвилюються щоб правильно робити ін’єкції та отримати якомога кращий результат. Але не завжди достатньо уваги приділяється харчуванню та способу життя. А чи справді цей аспект має такий вагомий вплив на якість яйцеклітин та результат програми ЕКЗ?

Всі ми прекрасно знаємо що малорухливий спосіб життя – це шкідливо, що необхідно щодня вживати достатньо води, додавати в раціон харчування фрукти та овочі, проте не здогадуємося який колосальний вплив мають ці дії.

На сьогоднішній день існує багато досліджень про те, що данні речі впливають на жіночу фертильність та на якість сперматозоїдів. Сьогодні ми розглянемо одне з найсвіжіших з них.

Нещодавно було проведено ретроспективне дослідження в одному центрі Setti et al. (2021), яке включало 752 пари, які проходили програму ЕКЗ в період з 2015 по 2019 рік. Перед стартом програми парам було запропоновано заповнити анкету, в якій вони надали данні щодо свого способу життя та звичок в харчуванні за останні 6 місяців.

Дані, які входили в анкету:

  1. Вживання алкоголю
  2. Паління
  3. Вживання рафінованого цукру та штучних підсолоджувачів
  4. Присутність в раціоні молочних продуктів
  5. Споживання риби, бобових
  6. Достатня фізична активність

Які пари брали участь у дослідженні?

Для дослідження були відібрані жінки репродуктивного віку від 18 до 40 років, з регулярним менструальним циклом, нормальним індексом маси тіла та чоловіки-партнери віком від 18 років, без змін при фізикальному огляді, проведеному андрологом.

Вплив паління на репродуктивну систему

У даному дослідженні було продемонстровано, що куріння істотно знижує частоту імплантації, знижує частоту настання вагітності та підвищує ризик викиднів та позаматкової вагітності на 45%, у порівнянні з жінками, які не палять.

Встановлено, що компоненти сигаретного диму підвищують ризик більш раннього початку менопаузи та затримки настання вагітності на 60 %, в порівнянні з жінками, які не палять.

Рівень запліднення знизився з 81,4% у жінок, що не палять до 57,4% у тих, хто курив >10 сигарет на день.

Рівень розвитку бластоцисти знизився з 56,3% у некурців до 40,8% у >10 сигарет на день.

Сигаретний дим негативно впливає на матковий кровотік, зокрема знижує рецептивність ендометрію до ембріону.

Вживання алкоголю та його вплив на програму ЕКЗ

Вживання алкоголю було пов’язане зі збільшенням частоти аномалій та фрагментацій ембріонів.

Був відзначений зв’язок між кількістю отриманих ооцитів під час пункції фолікулів та вживанні алкогольниих напоїв.

Показники імплантації, вагітності та живонародженості були негативно пов’язані з вживанням алкогольних напоїв.

Надмірне споживання рафінованого цукру та штучних підсолоджувачів

Було доведено, що активне споживання цукру, підвищений рівень глюкози в плазмі крові внасідок прискореного клітинного старіння знижує репродуктивний потенціал (Scholl et al. 2001, Andraweera et al. 2012).

Вживання цукру знижує швидкість запліднення та швидкість розвитку бластоцисти.

Крім того, інсулінорезистентність призводить до окисного стресу (Park et al. 2009, Chiu et al. 2014), що негативно впливає на якість ооцитів та імовірність зачаття (Hatch et al. 2018)

Чи покращують показники здорове харчування та фізична активність?

Дослідження показує, що фертильність покращується у жінок, які дотримуються здорової дієти, яка включає рибу, птицю, цільнозернові продукти, фрукти та овочі (огляд в Gaskins і Chavarro 2018, Panth et al. 2018).

Споживання бобових та овочів, достатня кількість фізичних навантажень показали прямий зв’язок з кількістю ооцитів та кількістю зрілих яйцеклітин серед них.

Здорове харчування підвищує рівень фолієвої кислоти та інших вітамінів, а також рівень мінералів і антиоксидантів, що призводить до розвитку здорових ооцитів, які розвиваються в кращі ембріони з вищими потенціалом імплантації. (Sun et al. 2019).

Дослідження показало, що дотримання корисних звичок, таких як фізична активність, включення корисних продуктів, таких як молочні продукти, бобові, фрукти та овочі в щоденний раціон прямо пов’язані зі підвищенням якості ооцитів.

Разом з тим присутність різних видів риби в раціоні харчування було пов’язане зі зниженням частоти аномалій морфології яйцеклітин.

Рекомендації щодо харчування при підготовці до програми ЕКЗ

В щоденний раціон обов’язково мають входити свіжі овочі. Найкраще надати перевагу овочам яскраво зеленого кольору: броколі, спаржа, брюсельська капуста, авокадо. Данні продукти містять велику кількість вітамінів К, С, калію, клітковини, а також є джерелом фолієвої кислоти (B 9). Наприклад мікроелементи та вітаміни, які містяться у спаржі зміцнюють судинні стінки та знижують рівень глюкози у крові. А ось авокадо підвищує чутливість до інсуліну та є чудовим джерелом фолатів, магнію, рибофлавіну та ненасичених жирних кислот.

В свою чергу, насичення раціону рибою забезпечує надходження в організм ненасичених жирних кислот, Омега-3, вітамінів А, Д та Е. Окрім того не варто забувати, що риба – це джерело  кальцію, фосфору та йоду, які так необхідні для хорошої якості статевих клітин. У 100г  риби міститься 0,2 мг йоду, що становить добову норму для людини.

Також корисним буде додавання до харчового раціону молочних продуктів, м’яса птиці та кролика, оскільки саме ці продукти є джерелом Л-карнітину, який є такою важливою складовою енергетичного обміну, є джерелом енергії для сперматозоїдів та має антиоксидантні властивості, завдяки яким підвищує якість еякуляту. Слід пам’ятати, що у людей з порушенням роботи щитоподібної залози, АТ слід вживати лише безлактозні на безглютенові продукти.

А ось надмірне вживання червоного м’яса може нашкодити. Оскільки свинина містить велику кількість холестерину та є прозапальним продуктом. Також не потрібно включати велику кількість яєць в раціоні, оскільки вони можуть підвищувати рівень гомоцистеїну, який токсично впливає на судинні стінка та погіршує мікроциркуляцію. Замість курячих яєць краще надати перевагу перепелиним, які є набагато кориснішими.

Не забувайте про такі продукти як сочевиця, гречка,  квасоля, бобові та кіноа, вони наповнені вітамінами А, групи В, цинком, йодом та великою кількістю клітковини, що чудово вплине на ваш організм та репродуктивну систему!

Обов’язково необхідно надавати перевагу свіжим ягодам, а особливо ягодам червоного та фіолетового кольору: малина, смородина, лохина, чорниця, ожина. Ці продукти насичені вітамінами А, Е, В1,В6.  Малина володіє протизапальними властивостями, а 100г смородини містять стільки ж вітаміну С, як чотири апельсини чи два лимони. Лохина та ожина будуть наповнені калієм, кальцієм, магнієм та антиоксидантами.

Отож, для того щоб підвищити свій репродуктивний потенціал та вдалий результат програми ЕКЗ потрібно приділити увагу не лише медичному аспекту, але й звернути увагу на ваше харчування, фізичну активність та спосіб життя!

В нашій клініці ми завжди приділяємо увагу даному питанню, персоналізовано визначаємо по даним результатів аналізів та історії пари, які саме продукти та нутрієнти необхідно додати перед підготовкою до зачаття та заради отримання результату – народження здорових дітей.

Читайте також:

Програма «Відкладене материнство»

Відкладене материнство – це програма, яка дозволяє планувати вагітність у більш пізньому репродуктивному віці і зберегти свій генетичний матеріал у молодому віці.

Репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані

03-06 липня відбулася важлива подія - репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані. На цій конференції ми брали активну участь і хочемо поділитися головними европейськими трендами у лікуванні безпліддя. Ми бачимо скільки є важливих напрямків, які по-справжньому надихають, у нас для того щоб разом з парою досягти головної мети - народження здорових дітей у сім’ях!

Чи можна завагітніти з діагнозом СПКЯ? Частина 1

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) дійсно є однією з найчастіших причин жіночої ендокринної безплідності. Але це зовсім не означає, що шансів мати бажану вагітність взагалі немає.

Чи потрібно робити аналіз на ДНК фрагментацію сперматозоїдів?

Досвідчена і компетентна команда клініки Reprolife рекомендує тільки самі необхідні тести і дослідження, які мають в собі наукове підґрунтя. Ми здатні привести Вас до мрії стати батьками!

Гістероскопія – операція без розрізів та швів.

Гістероскопія дозволяє позбутися маткових причин безпліддя, механічних перешкод настання вагітності, патологічних станів ендометрію та цервікального каналу у будь-які вікові періоди. Клініка Reprolife має медичну команду, яка спеціалізується на ендоскопічній хірургії.