Романова Ольга Олегівна
Головний лікар клініки, провідний репродуктолог; основна спеціальність: акушерство і гінекологія.

Вплив розміру фолікула на якість яйцеклітини

Ймовірно, Ви могли раніше не чути про фолікули яєчників і не знати, що вони будуть мати таке значення для Вас і Вашої фертильності. Однак фолікули є однією з найбільш невід’ємних складових репродуктивної системи жінки, і кількість наявних фолікулів часто є прямим фактором, який впливає на зачаття, як природним шляхом, так і за допомогою ЕКЗ.

 

Що таке фолікул?

 

Фолікул яєчника – це наповнений рідиною мішечок, в якому росте яйцеклітина. Коли яйцеклітина досягає зрілості, вона вивільняється з фолікула. Це те, що ми називаємо овуляцією.

Поширена помилка полягає в тому, що кожен фолікул випускає кілька яйцеклітин. Однак на питання, скільки яйцеклітин в фолікулі, відповідь – один.

Овуляція зазвичай відбувається у більшості жінок кожен місяць в період між статевим дозріванням і менопаузою. Кілька фолікулів починають розвиватися кожен цикл, але зазвичай тільки один з них вивільняє ооцит. Фолікули, що не виділяють яйцеклітину, розпадаються. Цей процес відомий як атрезія і може статися на будь-якій стадії розвитку фолікула.

 

Скільки фолікулів повинно бути в яєчнику?

 

У фертильному періоді життя у жінки оптимально має бути не менше 6 чітких фолікулів в одному зрізі при проведенні УЗД.

Поки фолікул не починає розвиватися, він відомий як примордіальний фолікул. Ці примордіальні фолікули мікроскопічні, їх розмір складає всього 25 мікрометрів (0,025 міліметра). Вони занадто малі, щоб їх можна було побачити неозброєним оком, і їх не можна виявити за допомогою УЗД.

Однак, як тільки гормональні сигнали запускають розвиток фолікулів, і вони починають дозрівати і рости, вони стають антральним фолікулами і мають розмір до 10 мм. Їх видно на УЗД, і вони можуть бути підраховані.

 

Фолікули і фертильність

 

Ультразвукове дослідження (фолікулометрія) антральних фолікулів проводиться при першому візиті до репродуктолога, для оцінки запасу яйцеклітин (оваріального резерву).

Потім першим важливим етапом програми ЕКЗ є стимуляція зростання фолікулів, щоб отримати більшу кількість ооцитів для запліднення (оптимально 10-15). Він складається з введення щоденних ін’єкцій протягом 11-12 днів, які підтримують яєчники. Таким чином замість дозрівання однієї яйцеклітини (що проходить природним чином кожен місяць) виробляється більше ооцитів для їх запліднення, культивування та отримання більшої кількості ембріонів. Така стимуляція, звичайно, збільшує шанси на настання вагітності.

Під час стимуляції росту фолікулів в програмі ЕКЗ проводиться контроль їх зростання і розвитку. У нашій клініці ми проводимо 2 -3 фолікулометрії.

Розмір фолікула, дуже важливий для нас.

Коли фолікули досягають оптимального розміру (близько 18-22 мм) ми плануємо аспірацію фолікулів через 36 годин після введення ін’єкції тригера овуляції. Це підтримує дозрівання ооцитів таким же чином, як і в природному циклі. Оптимальний час для отримання ооцитів в програмі ЕКЗ (14-15 день циклу, за умови діаметра фолікулів 18-22 мм).

 

Як розмір фолікула впливає на якість яйцеклітини і запліднення?

 

Дуже цікаве дослідження провели McCulloh et al. (2020), ретельно вимірюючи кожен фолікул перед аспірацією і відокремлюючи отримані яйцеклітини один від одного. Потім ці ооцити запліднили і контролювали розвиток ембріонів.

 

Вважається, що більш великі фолікули з більшою ймовірністю забезпечують зрілі ооцити хорошої якості в порівнянні з більш дрібними фолікулами.

 

Ось короткі результати цього дослідження, що відносяться до співвідношення розміру фолікула та зрілості ооцитів:

Ооцит MI
Ооцит MI

Було отримано 317 яйцеклітин від 22 донорів ооцитів у віці 24.5 року ± 3.5 з діаметром фолікула:

 

  • 255 були зрілими (MII) (80,4%);
  • 31 був глибоко незрілим (GV) (9,8%);
  • 29 були незрілими (MI) (9,1%).

Є дві стадії незрілості перед завершенням дозрівання ооцита (GV – зародковий пухирець і MI).

MII – це зрілі ооцити.

Ці 255 зрілих ооцитів були запліднені методом ICSI:

Запліднені 228 (89,4%).

Ооцит GV
Ооцити GV
Ооцит GV
Ооцит GV

 

Розмір фолікулів відповідав різним яйцеклітинам. Кожну запліднену яйцеклітину культивували індивідуально, щоб за ними можна було спостерігати під час культивування ембріонів.

 

Дані за середнім розміром фолікулів і зрілості яйцеклітини

 

  • Незрілі (GV) ооцити були отримані з діаметра фолікулів в середньому 12,5 мм.
  • Незрілі (MI) ооцити були отримані з діаметра фолікулів 15,3 мм.
  • Зрілі (MII) ооцити отримані з середнього діаметра 18,3 мм.
Ооцит MII
MII – зрілій ооцит

Пропорції цих ооцитів, виходячи з діаметра фолікула:

  • <12 мм: 100% GV;
  • 12-14,6 мм: 48% GV, 29% MI і 23% MII;
  • 14,7 – 21,8 мм: 5% MI, 95% MII.

Таким чином, чим більше розмір фолікула, тим більша ймовірність того, що ооцит усередині зрілий.

Запліднені ооцити, що походять з більших фолікулів (> 18,3 мм), з більшою ймовірністю розвиваються в бластоцисти.

 

Висновки:

 

Ооцити з фолікулів розміром менше 12 мм з більшою ймовірністю будуть GV (незрілі), а яйцеклітини з фолікулів розміром> 17 мм з більшою ймовірністю будуть MII (зрілими).

У Reprolife ми розуміємо важливість точного діагнозу. Ми використовуємо науково обґрунтований підхід для створення індивідуального плану лікування, починаючи з ретельної діагностичної оцінки кожного пацієнта. Ці тести надають важливу інформацію, яка допоможе нам скласти персоналізовану і найбільш ефективну для Вас програму лікування.

Наш діагностичний пакет «Прогноз оваріального резерву» включає в себе тести на підрахунок антральних фолікулів (AFC) і Антимюлерів гормон (AMH), а також консультацію досвідченого репродуктолога. Розуміння рівня оваріального резерву яєчників допоможе Вам спланувати лікування.

Читайте також:

Репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані

03-06 липня відбулася важлива подія - репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані. На цій конференції ми брали активну участь і хочемо поділитися головними европейськими трендами у лікуванні безпліддя. Ми бачимо скільки є важливих напрямків, які по-справжньому надихають, у нас для того щоб разом з парою досягти головної мети - народження здорових дітей у сім’ях!

Азооспермія. Причини. Стратегія на появу здорового малюка.

Сумна статистика говорить, що чоловічий фактор є причиною не настання вагітності до 40% випадків. Однією з можливих причин є - азооспермія, що зустрічається в одного чоловіка із ста.

Накопичення ооцитів при низькому оваріальному резерві

Кількість ооцитів для запліднення є одним із основних факторів успішності досягнення вагітності у програмі ЕКЗ.

Діагностика генетичних захворювань репродуктивної системи

У Reprolife ми працюємо над тим, щоб надавати нашим парам новітні діагностичні досягнення, щоб оптимізувати методи ЕКЗ та досягти найкращих показників успіху.

5 причин не боятися ЕКЗ

Лікування за допомогою екстракорпорального запліднення дає можливість народження нового життя і щастя бути батьками!