Как PGT-A может улучшить показатели успеха программы ЭКО? Романова Ольга Олеговна

Як PGT-A може поліпшити показники успіху програми ЕКЗ?

Проходячи програму ЕКЗ багато пар задають питання – як саме репродуктолог і ембріолог обирають кращий ембріон. До недавнього часу рішення ґрунтувалося на морфології, тобто на тому, як виглядає ембріон під мікроскопом.

В даний момент є тести для оцінки хромосомного здоров’я ембріона. Цей тест називається преімплантаційне генетичне тестування на анеуплоїдії (PGT-A). Завдяки визначенню ембріонів з правильним набором хромосом цей тест може значно підвищувати результативність програми ЕКЗ.

Що таке «хромосомно нормальний»?

Перш ніж розібратись в тому, як працює PGT-A, важливо знати, чому Ви можете захотіти додати цей тест до своєї програми ЕКЗ. По суті, PGT-A допомагає лікарю вибрати хромосомно нормальний високоякісний ембріон для переносу в порожнину матки. Хромосоми – це сховище, в якому міститься наша генетична інформація або ДНК. Коли лікарі кажуть «хромосомно нормальні», вони мають на увазі ембріони з повним набором з 46 хромосом, необхідних для розвитку здорової дитини. Якщо у ембріона є відхилення від 46 хромосом – незалежно від того, є зайва або визначається відсутня хромосома – це може привести до невдалої імплантації, біохімічної вагітності, переривання вагітності або розвитку плода з хромосомним синдромом. Хоча жінки будь-якого віку схильні до ризику зачаття ембріонів з хромосомним порушенням, цей ризик зростає зі збільшенням репродуктивного віку. З цієї причини рекомендовано проводити PGT-A ембріонам для жінок у віці більше 35 років і для чоловіків більше 40 років, а дане тестування включати як складову частину програми ЕКЗ.

Однак показанням до проведення PGT-A може бути відсутність настання вагітності після проведення двох і більше ембріотрансферів в минулому (при виключенні інших причин, які можуть порушувати імплантацію), народження дитини з хромосомними порушеннями в минулому, завмерлі вагітності, мимовільні переривання вагітності в минулому.

Що ж таке PGT-A?

Раніше репродуктологи переносили ембріон в порожнину матки через 3 дні після запліднення (8-ми клітинний ембріон). В даний момент численні дослідження показали, що показники успішності імплантації ембріона з нормальним хромосомним набором збільшуються, якщо проводити перенесення на стадії бластоцисти (на цій стадії у ембріона міститься близько 156-200 клітин). Це не тільки покращує життєздатність, але також дає ембріологу можливість провести біопсію з найменшим ризиком впливу на ембріон.

Біопсія ембріона використовується для проведення преімплантаційного генетичного тестування. Цей тест визначає хромосомно нормальні ембріони, що збільшує шанси на здорову вагітність.

Для проведення біопсії ембріолог бере близько 5 клітин з клітин попередників майбутньої плаценти ембріона (трофектодерми). Ці зовнішні клітини є тим, що в результаті стане плацентою. Важливо знати, що внутрішній пул клітин, який називається внутрішньоклітинною масою, з яких виросте дитина, не використовуються.

Як цей тест поліпшить шанси на виношування дитини?

Як ми вже говорили вище, PGT-A допомагає обрати хромосомно нормальний ембріон для переносу в порожнину матки. PGT-A покращує показники успіху, так як хромосомно нормальні ембріони набагато частіше імплантуються і призводять до вагітності. Крім того, PGT-A також знижує ймовірність викидня, оскільки найбільш частою його причиною є хромосомні порушення, несумісні з подальшим розвитком ембріона.

Чи є дані про успіхи ЕКЗ з проведенням PGT-A?

Дослідження опубліковані ASRM (Американською асоціацією репродуктивної медицини), показало, що у жінок молодше 35 років рівень еуплоідності (показник ембріонів з правильним набором хромосом) становить 48,2%, з 35-37 років він становить 43%, в діапазоні від 38 до 40 років – 33,1%, у віці 41-42 років – всього 17% і більше 42 років – лише 10,6%.

Жінки в обох вікових групах, яким було проведено перенесення розморожених ембріонів з правильним набором хромосом, і коефіцієнти живонародження були дуже схожими для обох груп – 60% живонароджених – для жінок 38-42 років і 64% живонароджених – для жінок до 38 років.

Якщо це так ефективно, чому не всі це роблять?

Кожен випадок ЕКЗ унікальний, тому деякі жінки можуть не включати PGT-A в своє лікування. PGT-A може бути дорогим доповненням до витрат, вже пов’язаним з ЕКЗ. Більш того, PGT-A не у всіх випадках може вплинути на успіх імплантації (при наявності факторів, що порушують імплантацію – хронічний ендометрит, порушення вікна імплантації, наявність поліпів, синехій порожнини матки). Слід знати, що найвищі показники результативності програм ЕКЗ мають хромосомно нормальні ембріони.

Читайте також:

Чому у ембріонів утворюється фрагментація?

Ткаченко Анна Борисівна, ембріолог нашої клініки, ділиться інформацією про те, що таке фрагментація ембріонів і які її можливі причини.

Подвійна стимуляція: як можна отримати більше ооцитів при низькому оваріальному резерві?

У яких випадках проводиться подвійна стимуляція та які переваги проведення DuoStim? Сьогодні розповідає Романова Ольга Олегівна, головна лікарка клініки.

Чи підвищує ІКСІ шанси на успіх?

Чи підвищує ІКСІ шанси на успіх? У чому різниця між ЕКЗ та ІКСІ? Навіщо потрібно ІКСІ? Розповідає Лялюк Василь Васильович, завідувач ембріології нашої клініки

Синдром пустого фолікула

Чому інколи під час пункцій не вдається отримати ооцити? Що таке синдром порожнього фолікула, які причини данного явища та як йому запобігти? Розповідає Романова Ольга Олегівна, головний лікар клініки.

День народження Медичного Центру на Печерську

Рівно рік тому почав роботу наш другий філіал - ​​Медичний Центр на Печерську! Наш колектив бажає всім здоров'я і уважного ставлення до себе! Наш колектив бажає всім здоров'я і уважного ставлення до себе! Ми для цього зробимо завжди все можливе!)