Шаргородська Анна Віталіївна
Лікар акушер-гінеколог, ендокринолог, фахівець УЗ діагностики

Як повернути лептин в норму?

Крім регуляції енергообміну, лептин грає вирішальну роль в ініціації статевого дозрівання і підтримці роботи репродуктивних органів.

 

Роль лептину

 

Лептин є одним з ключових регуляторів функції яєчників. В порівняно низькій фізіологічній, концентрації він стимулює роботу яєчників і фолікулогенез (процес росту і розвитку фолікулів), а у високій, що істотно перевищує фізіологічну, навпаки, пригнічує її.

 

Надмірна концентрація лептину в крові знижує рецептивність ендометрія (здатність сприймати ембріон і створювати умови для його імплантації і розвитку) і ймовірність настання вагітності в ході циклів ЕКЗ.

 

Лептин також грає виключно важливу роль в регуляції сперматогенезу у чоловіків. Його концентрація в спермі негативно корелює з рухливістю сперматозоїдів, їх кількістю і якістю.

 

Концентрація лептину в крові не є постійною. Максимум секреції приходиться на нічні години, мінімум – на ранкові години. У жінок концентрація лептину в крові вище, ніж у чоловіків і змінюється протягом менструального циклу. В середині циклу відзначається предовуляторний пік концентрації лептину. Його рівень у крові підвищується під час вагітності та в період менопаузи.

 

Це гормон, який допомагає організму вижити в умовах голоду, стимулюючи витрати енергії з жирових запасів і оберігає від переїдання. На жаль, з переїданням в ході еволюції стали з’являтися проблеми і з’явилося поняття «лептин-резистентність».

 

У нормі жирові клітини використовують лептин, щоб повідомити мозку про те, скільки жиру вони накопичили (жирова тканина – це запас енергії на «чорний день»). Багато жиру – багато лептину, гіпоталамус прийняв сигнал і «відключив» споживання калорій (відчуття голоду). Низький рівень лептину означає, що треба їсти і поповнювати запаси. Здавалося б, все просто, якщо слідувати «голосу розуму» (в даному випадку – гіпоталамуса).

 

Однак при постійному порушенні співвідношення поступаючих калорій та калорій, що витрачаються, жирові клітини починають рости надлишково, продовжуючи виробляти лептин пропорційно своєму розміру. Рецептори гіпоталамуса перестають правильно сприймати, що надходить сигнал, «закриваючи двері» перед величезним потоком лептину. Зв’язок порушується, сигнал спотворюється. Мозок розцінює цей стан як голод, змушуючи жирові клітини виробляти ще більше лептину та «економити енергію» (більше їсти і менше рухатися). Такий стан називається лептин-резистентністю і може розвиватися задовго до підвищення рівня інсуліну і розвитку резистентності до нього.

 

Чому різка втрата ваги небажана при лептин-резистентності?

 

Коли людина втрачає жир, рівень лептину знижується, посилаючи сигнал, що треба їсти і відновлювати втрачене. Саме з цієї причини, стрімка втрата ваги при жорстких дієтах призводить до ще більшого поворотного набору ваги при припиненні голодування.

 

Ознаки лептин-резистентності:

 

 • постійне відчуття голоду, необхідність частих перекусів;
 • потяг до солодкого, солоного і «сміттєвої» їжі;
 • неможливість знизити вагу при регулярних фітнес-тренуваннях і правильному харчуванні;
 • відчуття насичення приходить пізніше;
 • втома і слабкість навіть після повноцінного сну;
 • клінічні ознаки гіпотиреозу при нормальному рівні гормонів щитовидної залози.

 

Як повернути лептин в норму?

 

 • Уникати споживання готових продуктів і напівфабрикатів, їжі високого ступеня обробки;
 • виключити цукор і всі його замінники;
 • обмежити зернові, що містять глютен, і солодкі фрукти, а високофруктозні – виключити;
 • вживайте в їжу розчинну клітковину (це допоможе відновити здорову мікрофлору кишківника);
 • щоденне споживання білка: від низького до помірного (80-100 г в день);
 • 50-70% в раціоні – корисних жирів (авокадо, оливкова олія, морська риба)
 • налагодити режим сну: лягати спати чітко до 23 годин! Зв’язок між низьким рівнем мелатоніну і ожирінням очевидна і доведена численними дослідженнями;
 • регулярна фізична активність (10 тисяч кроків щодня);
 • таурат магнію і екстракт африканського манго (покращують чутливість рецепторів гіпоталамуса до лептину);
 • нормалізація рівня вітаміну Д (оптимально вище 50 нг / мл);
 • визначити важливий показник: індекс НОМА (співвідношення цукру до інсуліну) і відкоригувати його, при необхідності, з досвідченим ендокринологом.

Читайте також:

Значення щитоподібої залози для репродуктивної функції

Гормон щитоподібної залози є найважливішим регулятором обмінних процесів і необхідний для правильної роботи всього організму. Це впливає на фертильність, успішність вагітності та правильний розвиток дитини.

З Україною в серці Вас вітає клініка Reprolife у Івано-Франківську

У Reprolife Ви отримаєте професійний супровід, починаючи від першої консультації до досягнення головної мети – збереження свого здоров’я.

Шановні Пацієнти!

Медичний центр Reprolife тимчасово переїхав до більш безпечного міста, до Івано-Франківська.

Діагностика генетичних захворювань репродуктивної системи

У Reprolife ми працюємо над тим, щоб надавати нашим парам новітні діагностичні досягнення, щоб оптимізувати методи ЕКЗ та досягти найкращих показників успіху.

5 причин не боятися ЕКЗ

Лікування за допомогою екстракорпорального запліднення дає можливість народження нового життя і щастя бути батьками!