Шаргородська Анна Віталіївна
Лікар акушер-гінеколог, ендокринолог, фахівець УЗ діагностики

Залізодефіцитний стан чи “Залізний статус” в житті жінки.

Залізо – незамінний мікроелемент в організмі людини, який в складі гемоглобіну забезпечує доставку кисню до всіх органів та тканин. Залізо також входить до складу багатьох ферментів та білків, які забезпечують обмінні процеси в організмі.

Не дивно, що дефіцит заліза в організмі негативно відображається не тільки на самопочутті людини, але і на його зовнішності. Шкіра стає сухою та блідою, волосся – тьмяним, слабким та випадає, а нігті – ламкими, з білими вклапленнями. В куточках губ виникають ранки, які не загоюютсься, а на кистях рук та стоп – болючі тріщини.

На фоні тривало існуючого дефіциту заліза люди відчуювають постійну слабкість, зниження сил, найменші фізичні навантаження викликають задишку, можуть з’явитися запаморочення, погіршується пам’ять.

Страждає і імунна система також: люди стають менш стійкі до інфекцій, часто хворіють застудами та шлунковими розладами.

Згідно з данними ВООЗ приблизно у 60% населення планети нестача заліза в організмі (латентний залізодефіцит), а у 30 % дефіцит цього елементу такий значний, що мова вже йде про залізодефіцитну анемію (ЗДА) – стані, при якому значно знижується рівень гемоглобіну.

У жінок ЗДА зустрічається значно частіше, ніж у чоловіків, що не дивно. Гормональні особливості організму та щомісячні менструальні крововтрати потребують більших запасів цього мікроелементу. Так, потреба в залізі у чоловіків – близько 10 мг/добу, у жінок репродуктивного віку – 15 мг/добу, у вагітних та жінок, які на грудному вигодовуванні – 20 мг/добу та більше. Потенційно будь-яка менстуююча жінка знаходиться в групі ризику по дефіциту заліза та залізодефіцитній анемії, тому експертами ВООЗ рекомендований профілактичний прийом заліза в дні менструації.

Навіть при рівні гемоглобіну в межах нормальних значень (більше 120 г/л у жінок та 130 г/л у чоловіків), але з низьким рівнем феритину (менше 30 мкг/л), симптоми дефіциту заліза можуть бути достатньо вираженими.

Варто пам’ятати, що феритин виконує в організмі дві функції: є донором заліза для клітин, які його потребують (при дефіциті заліза) та слугує регулюючим білком гостої фази запалення. При запаленні будь-якої причини його концентрація в сироватці крові підвщується до 100 мкг/л та не відображає залізодефіциту. Тому при підозрі на запалення одночасно з феритином необхідно визначати рівень С-реактивного білка або інших маркерів.

Сьогодні ні в кого не викликає сумнівів той факт, що пара, яка планує фагітність, має бути обстежена на предмет анемії та дефіциту заліза, бажано за кілька місяців до зачаття, щоб вчасно компенсувати ці стани та забезпечити правильний розвиток плоду та перебіг вагітності. Якщо плід не буде отримувати необхідну кількість такого важливого мікроелементу, він може відставати в розвитку, мати низьку вагу та серйозніші порушення. Крім того, ЗДА може загрожувати перериванням вагітності та передчасними пологами.

З настанням менопаузи припиняються щомісячні крововтрати, що позитивно впливає на рівень феритину та запаси заліза в організмі. Проте, накопичені за роки життя супутні захворювання, недостатнє надходження заліза з їжею та порушення його всмоктування в кишечнику можуть провокувати залізодефіцит, не пов’язаний з крововтратою.

Нерідко заізодефіцитні стани пропускають у жінок перименопаузального періоду, коли симптоми менопаузального синдрому маскують симптоми нестачі заліза. Суттєві коливання рівня гормонів в пременопаузі можуть провокувати порушення менструального циклу по типу ациклічних маткових кровотеч (АМК), коли крововтрати стають частими та об’ємними. Це призводить до швидкого виснаження запасів заліза та розвитку ЗДА.

У жінок з ЗДА відзначається порушення температурної регуляції, що призводить до непереносимості холоду та більш тяжких вегето-судинних проявів клімактеричного синдрому (жар, озноб, приливи).

Також при дефіциті заліза можуть страждати: увага, пам’ять, здатність до навчання, мислення.

Доведений прямий зв’язок між низьким рівнем заліза та тревожністю/депресією, порушенням сну, психічними розладами, обумовленими зниженням продукції дофаміну.

Нестача міоглобіну, який забезпечує кисневий резерв у м’язах, супроводжується вираженою м’язевою слабкістю, включаючи послаблення сфінктерів, клінічними проявами якого є часті позиви до сечовипускання та стресове нетримання.

Як дефіцит, так і надлишок заліза впливають на кістки. Згідно з данними досліджень у пацієнтів з остеопорозом відзначається помірний дефіцит заліза, нижчий його вміст у сироватці крові на фоні вищого вмісту трансферину, в порівнянні з контрольною групою.

Фактори, які ведуть до виникнення дефіциту заліза та анемії у європейських жінок:

 • недостатнє надходження заліза з продуктами, порушення всмоктування заліза.
 • порушення роботи щитоподібної залози, аутоімунний тиреоїдит.
 • порушення розщеплення, недостатнє надходження вітамінів В9 та В12 – вегетеріанство.
 • низький індекс маси тіла.
 • недостатність вітаміну С.
 • синдром мальабсорбції, інфікування Helicobacter pylori.
 • надмірне вживання кави, чаю.
 • підвищена крововтрата.
 • мідь-вмісний внутрішньоматковий контрацептив
 • рясні ментруальні кровотечі.
 • шнутково-кишкові кровотечі.
 • прийом аспірину, НПЗП, антикоагулянтів.
 • донорство.
 • хронічні запальні захворювання.
 • підвищена потреба у залізі на фоні фізичних навантажень та занять спортом
 • непереносимість, надмірне вживання борошняних виробів, глютену.

На жаль, раціон харчування сучасної людини не завжди дозволяє отримувати достатню кількість заліза з їжею. В середньому ми вживаємо близько 10-20 % від щоденної норми заліза. З фруктів в організмі засвоюються лише 4% заліза, з бобових – всього 3%, а з яловичини – цілих 22%. Веганам та вегетераінцям при появі ознак залізодефіциту варто поповнювати нестачу заліза в продуктах за допомогою біологічно активних добавок та вітамінних комплексів.

Основни принцип терапії латентного дефіцита заліза полягає в усуненні його причини, проте у більшості випадків це не вдається виконати в повному об’ємі. Призначення залізовмісних препаратів є основним лікуванням ЗДА та латентного дефіциту заліза.

Препарати заліза різняться по біодоступності, результативності та частоті виникнення негативних явищ. Хороша переносимість – ключовий фактор, який забезпечує прибічність до терапії. Не варто надмірно захоплюватися вживанням БАДів, вважаючи їх безпечними та ефективними засобами. Ндлишок заліза в організмі не менш шкідливий, ніж його нестача. Підбір препарату, тривалість його прийому та оцінку ефективності лікування варто довірити спеціалісту, тим більше, якщо мова йде про залізодефіцитну анемію.
Планування вагітності, перехідний віковий період (підлітковий, перименопаузальний), прушення менструального циклу, наявність міом матки чи змін ендометрію, факторів ризику чи клінічних ознак залізодефіциту – привід перевірити свій “залізний статус”. Ми, лікарі клініки Reprolife , завжди готові Вам допомогти розібратися з алгоритмом обстежень, підбором методів профілактики та лікування виявлених порушень.

І пам’ятайте – профілактика завжди краще, ніж лікування! Залізного усім здоров’я!

Читайте також:

Як покращити якість яйцеклітин?

Як покращити якість яйцеклітин та які вітаміни впливають на покращення якості яйцеклітин? Як впливає дефіцит заліза на фертильність? Як впливає гомоцистеїн на фертильність? Розповідає Романова Ольга Олегівна, головний лікар клініки.

Консультація при плануванні вагітності

Що таке консультація при плануванні вагітності? Кому вона рекомендована та що в неї входить? Розповідає Романова Ольга Олегівна, головний лікар клініки.

Контрацепція в пременопаузі. ВИПУСК 5.

В третьому випуску дайджесту про менопаузу, Анна Віталіївна Шаргородська, ендокринолог-гінеколог нашої клініки, розкаже про контрацепцію в пременопаузі.

Профілактика резус-конфлікту під час вагітності

Що таке резус конфлікт, чому він виникає і чи є лікування сьогодні розказує Барановська Вікторія Володимирівна, акушер-гінеколог, ендокринолог, спеціаліст УЗ діагностикинашої клініки.

Дайджейст про менопаузу. Випуск 4. ГУМС (геніто-урінарний менопаузальний синдром).

У четвертому випуску дайджесту про менопаузу Анна Віталіївна Шаргородська, ендокринолог-гінеколог нашої клініки, розповість про доступні методи лікування вульво-вагінальної атрофії (стоншення слизової).