Жовчокам’яна хвороба

Застійні явища в жовчному міхурі – одна із найбільш поширених «знахідок» під час ультразвукової діагностики органів черевної порожнини.

Хронічний холецистит розвивається поступово, запальний процес створює умови для згущення жовчі, відкладення кристалів холестеролу на стінках жовчного міхура і утворення камінців (жовчнокам’яної хвороби).

Як виникають зміни в жовчному міхурі?

Слід розуміти, що виявлені зміни у вигляді «сладжу» жовчі, «пластівців» жовчі та конкрементів у жовчному міхурі є один і тим же стадійним процесом жовчокам‘яної хвороби, де жовч умовно з рідкої речовини перетворюється на рідину з дрібним, як пісок, нерозчиненим вмістом, далі на відносно густе середовище з ще більш щільним неоднорідним «хмароподібним» вмістом (як білок яйця, що кинули в воду), далі цей вміст має здатність ущільнюватися, зруповуватися аж до виникнення щільних нерозчинних «пластівців» жовчі, з часом «пластівці» з’єднуються між собою і утворюють камінці.
Від появи перших змін в густині жовчі до камінців може пройти не одне десятиліття, а може й всього кілька місяців!

Яка поширеність змін у жовчному міхурі?

Застійні зміни в жовчному міхурі зустрічаються в понад 40% популяції, при цьому у жінок в 4 рази частіше ніж чоловіки. Варто зазначити, що у жінок із зайвою масою тіла більш ніж на 10 кг збільшується ризик розвитку жовчокам‘яноі хвороби у 6 разів!

Тож що є фактором ризику появи застійних змін у жовчному міхурі? 

 • жіноча стать
 • зайва маса тіла (на 10 кг і більше)
 • відмова від сніданків
 • нерегулярний прийом їжі
 • великі проміжки між прийомами їжі вдень (понад 6 годин)
 • супутні хронічні захворювання (карієс, тонзиліт, гастрит, дуоденіт, панкреатит, виразкова хвороба, цироз печінки, коліт різного генезу, гельмінтози, цукровий діабет та інші)
 • період вагітності
 • стресогенні ситуації
 • емоційні перевантаження

Чи може протікати ЖКХ безсимптомно?

У більшості випадків жовчокам‘яна хвороба протікає безсимптомно і може бути «випадковою» УЗД-знахідкою (якщо пацієнт обстежується не регулярно).

Слід розуміти, що якщо застійні зміни в жовчному вже наявні – це можна розцінювати як жовчокам‘яну хворобу (ЖКХ), її початкову стадію, бо порушення обміну жовчі вже є та зайняло певний час (місяці, роки!) до перших змін на УЗД та до перших скарг пацієнта, яких може і не бути.

Які симптоми найбільш поширені у пацієнтів з ЖКХ?

На початку жовчокам’яноі хвороби, коли жовч вже змінила свою густину, але до появи нерозчинених елементів (конкрементів) тобто не калькульозний (безкам‘яний) холецистит є біль, що локалізується у правому підребер’ї, виникає через 30-60 хвилин після вживання жирної, смаженої їжі, газованих напоїв, алкоголю і може тривати до 3 годин.

При цьому якщо камінців ще немає, але моторика жовчного міхура знижена (гіпокінетичний тип дисфункції жовчного міхура) спостерігається тупий біль у правому підребер’ї, відчуття тиску і розпирання, що підсилюються при нахилі тулуба, нудота, гіркота в роті, здуття живота та закрепи.

Якщо ж моторика жовчного міхура посилена  (гіперкінетичний тип дискінезії жовчного міхура) – це супроводжується колькоподібним болем у правому підребер’ї, що віддає у спину, під праву лопатку, у праве плече, рідше в епігастральну ділянку, серце, підсилюється під час глибокого вдиху. Біль короткочасний, виникає після порушення в дієті, вживанні холодних напоїв, виконанні фізичних навантажень, стресогенних ситуаціях, іноді вночі.

Які найчастіші причини хронічного холециститу?

 • Інфекція (кишкова паличка, стрептокок, стафілокок, рідше – протей, клебсієла, ентерокок), яка проникає висхідним шляхом (із кишківника) лімфатичними або кровоносними судинами з вогнищ хронічної інфекції (тонзиліт, синусит, пародонтоз, аднексит і т. д.).
 • Розвиток холециститу обумовлюють кишкові інфекції з затяжним перебігом, порушення імунітету, а також фактори, які порушують моторику жовчного міхура з його несвоєчасним випорожненням і застоєм жовчі: нерегулярний прийом їжі, паразитарні захворювання (лямбліоз, аскаридоз, опісторхоз), ожиріння.

Як часто слід проводити УЗД жовчного міхура?

Не рідше одного разу на рік при відсутності скарг.

При наявності скарг з вищепереліченими симптомами необхідно терміново звернутися до лікаря.
Моніторувати стан жовчного міхура з частотою, яку порадить лікар враховуючи зміни у ньому (2-3 рази на рік).

Які загальні рекомендації щодо модифікаціі способу життя при змінах у жовчному міхурі чи для запобігання їх появи?

 • не пропускати сніданок (оскільки «колектор» жовчі – жовчний міхур максимально наповнений за ніч і повинен ефективно скоротитися збалансованим сніданком з достатнім вмістом клітковини, складних вуглеводнів та якісних жирів нерафінованих, переважно рослинного походження: олії першого холодного віджиму в асортименті (лляна, мигдалева, гарбузова, гірчична, волоського горіху)
 • не робити часті перекуси, які можуть перетворюватися малоперервне споживання їжі та буде тримати глюкозу крові на високому рівні та не дозволить відчути фізіологічний голод, а також не передбачає ефективного скорочення жовчного міхура, бо жовч буде надходити з жовчних протоків напряму в дванадцятипалу кишку, а колектор жовчі – жовчний міхур так і чекатиме повноцінного прийому їжі, згущуючи жовч і буде практично «виключеним» з процесу травлення.
 • у кожен основний прийом їжі додавати жир у невеликій кількості (присмачувати овочі різною олією, бо жовчний міхур реагуватиме більш жваво якщо асортимент олій в щоденному раціоні буде ширшим, їсти кисломолочні продукти, м‘ясо птиці, рибу
 • виключити шкідливі рафіновані жири з раціону та звести прийом алкоголю  до прийнятного мінімуму, консервовані продукти, копченості, бо саме ці продукти сприяють жировому переродженню печінки та збільшують густину жовчі.

 

Яке медикаментозне лікування передбачене при різного ступеню ЖКХ?

 • жовчогінні препарати
 • препарати на основі урсодезоксихолієвоі кислоти
 • препарати інгібіторів протонноі помпи
 • прокінетики
 • хірургічне лікування

Часті загострення хронічного холециститу можуть призвести до запалення внутрішньопечінкових жовчовивідних шляхів (холангіту) а також до запального процесу підшлункової залози (панкреатиту).

Саме тому системний підхід і розуміння взаємозв‘язку різних органів і систем дасть змогу поліпшити стан здоров‘я, якість і тривалість життя.

Бажаю всім здоров‘я та радості!

Читайте також:

Найпоширеніші хиби в лікуванні ГРЗ

Красюк Анна Ігорівна, лікар терапевт, сімейний лікар нашої клініки, розповідає про найпоширеніші хибні переконання в лікуванні ГРЗ

Сечосольовий діатез. Сечокам’яна хвороба

Красюк Анна Ігорівна, лікар терапевт, сімейний лікар нашої клініки, розповідає про те, що таке сечосольовий діатез та яка прчини винекнення такого захворювання

Ультразвукове дослідження легень

Що таке ультразвукове дослідження легень? Які його переваги та які захворювання можна діагностувати з його допомогою, розповідає Красюк Анна Ігорівна, лікар терапевт, сімейний лікар нашої клініки.

Як правильно вводити прикорм?

Сьогодні наш лікар-терапевт Красюк Анна Ігорівна розповість про те як і коли правильно вводити прикорм. Лікар порекомендує які для цього краще вибрати продукти та як сформувати у малюка правильне ставлення до їжі.

Ультразвукова діагностика судин нижніх кінцівок

Що таке доплерографія (УЗД судин) нижніх кінцівок, як проводиться і коли необхідне обстеження - розповідає Красюк Анна Ігорівна, терапевт нашої клініки.