Жовчокам’яна хвороба
Застійні явища в жовчному міхурі – одна із найбільш поширених «знахідок» під час ультразвукової діагностики органів черевної порожнини.
Хронічний холецистит розвивається поступово, запальний процес створює умови для згущення жовчі, відкладення кристалів холестеролу на стінках жовчного міхура і утворення камінців (жовчнокам’яної хвороби).
Як виникають зміни в жовчному міхурі?
Слід розуміти, що виявлені зміни у вигляді «сладжу» жовчі, «пластівців» жовчі та конкрементів у жовчному міхурі є один і тим же стадійним процесом жовчокам‘яної хвороби, де жовч умовно з рідкої речовини перетворюється на рідину з дрібним, як пісок, нерозчиненим вмістом, далі на відносно густе середовище з ще більш щільним неоднорідним «хмароподібним» вмістом (як білок яйця, що кинули в воду), далі цей вміст має здатність ущільнюватися, зруповуватися аж до виникнення щільних нерозчинних «пластівців» жовчі, з часом «пластівці» з’єднуються між собою і утворюють камінці.
Від появи перших змін в густині жовчі до камінців може пройти не одне десятиліття, а може й всього кілька місяців!
Яка поширеність змін у жовчному міхурі?
Застійні зміни в жовчному міхурі зустрічаються в понад 40% популяції, при цьому у жінок в 4 рази частіше ніж чоловіки. Варто зазначити, що у жінок із зайвою масою тіла більш ніж на 10 кг збільшується ризик розвитку жовчокам‘яноі хвороби у 6 разів!
Тож що є фактором ризику появи застійних змін у жовчному міхурі?
- жіноча стать
- зайва маса тіла (на 10 кг і більше)
- відмова від сніданків
- нерегулярний прийом їжі
- великі проміжки між прийомами їжі вдень (понад 6 годин)
- супутні хронічні захворювання (карієс, тонзиліт, гастрит, дуоденіт, панкреатит, виразкова хвороба, цироз печінки, коліт різного генезу, гельмінтози, цукровий діабет та інші)
- період вагітності
- стресогенні ситуації
- емоційні перевантаження
Чи може протікати ЖКХ безсимптомно?
У більшості випадків жовчокам‘яна хвороба протікає безсимптомно і може бути «випадковою» УЗД-знахідкою (якщо пацієнт обстежується не регулярно).
Слід розуміти, що якщо застійні зміни в жовчному вже наявні – це можна розцінювати як жовчокам‘яну хворобу (ЖКХ), її початкову стадію, бо порушення обміну жовчі вже є та зайняло певний час (місяці, роки!) до перших змін на УЗД та до перших скарг пацієнта, яких може і не бути.
Які симптоми найбільш поширені у пацієнтів з ЖКХ?
На початку жовчокам’яноі хвороби, коли жовч вже змінила свою густину, але до появи нерозчинених елементів (конкрементів) тобто не калькульозний (безкам‘яний) холецистит є біль, що локалізується у правому підребер’ї, виникає через 30-60 хвилин після вживання жирної, смаженої їжі, газованих напоїв, алкоголю і може тривати до 3 годин.
При цьому якщо камінців ще немає, але моторика жовчного міхура знижена (гіпокінетичний тип дисфункції жовчного міхура) спостерігається тупий біль у правому підребер’ї, відчуття тиску і розпирання, що підсилюються при нахилі тулуба, нудота, гіркота в роті, здуття живота та закрепи.