Романова Ольга Олегівна
Головний лікар клініки, ведучий репродуктолог; основна спеціальність: акушерство і гінекологія.

Значення щитоподібої залози для репродуктивної функції

Щитоподібна залоза (ЩЗ) – це ендокринна залоза, розташована на шиї. Її значення полягає у виробленні гормону ЩЗ у потрібній кількості. Правильність роботи ЩЗ визначається шляхом вимірювання рівня ТТГ і Т4 вільного в крові, які повинні знаходитись у дуже вузькому діапазоні нормальних значень.

Гормон щитоподібної залози є найважливішим регулятором обмінних процесів і необхідний для правильної роботи всього організму. Це впливає на фертильність, успішність вагітності та правильний розвиток дитини.

Як регулюється робота щитоподібної залози?

Підтримка гормону щитоподібної залози в нормальному діапазоні настільки важлива для правильної роботи організму, що він знаходиться під контролем нашого мозку через залозу (гіпофіз), який за допомогою гормону ТТГ регулює вироблення в ЩЗ Т4 вільного. ТТГ підвищується у разі зниженої продукції гормонів в ЩЗ у спробі її стимулювати для утворення достатньої кількості вільного Т4.

Яка найпоширеніша причина порушення роботи щитоподібної залози?

Одним із важливих факторів є щоденне надходження йоду, іншими словами, без йоду, навіть якщо щитоподібна залоза повністю в нормі, вона не може нормально виробляти гормон тироксин.
Найчастішою причиною порушення утворення гормонів щитоподібної залози є наявність антитіл (власних клітин імунної системи людини), званих АТПО та АТТГ, які «атакують» щитоподібну залозу, поступово порушуючи її функціональну тканину. Імовірність розвитку аутоімунних змін у жінок у 4 рази вища, ніж у чоловіків. Важливо знати, що якщо в сім’ї по жіночій лінії встановлено діагноз АІТ, ймовірність його розвитку по жіночій лінії значно збільшується.

Чи впливає щитоподібна залоза на фертильність та вагітність?

ТАК

Ось чому дослідження щитоподібної залози важливо проводити усім жінкам, які бажають завагітніти, а також у першому триместрі вагітності. Важливо знати, що можливість передчасного зниження оваріального резерву (запасу яйцеклітин) жінки при аутоімунних змінах щитоподібної залози статистично вища. Так відомо, що менопауза у жінок з АІТ може наступати раніше на 5-8 років.
Антитіла до щитоподібної залози також були пов’язані під час вагітності з більшою ймовірністю мимовільного переривання та інших ускладнень.

Що робити при підвищених антитілах (АТПО, АТТГ)?

У жінок з позитивними антитілами до ТПО/АТТГ найчастіше виникають труднощі з досягненням вагітності або лікування безпліддя (екстракорпоральне запліднення – ЕКЗ, інсемінація, донорство яйцеклітин). У цих випадках слід оцінити функцію щитоподібної алози, щоб з’ясувати, чи необхідна гормональна підтримка рівня ТТГ < 2,5 МО/ л (оптимально до 1,5 – 1,8), хоча кожен випадок завжди має бути індивідуальним.

Важливо знати, що харчування суттєво впливає на продукцію антитіл до щитоподібної залози. Високий результат показав аутоімунний протокол – в якому виключення певних продуктів суттєво впливає на зниження титру запального процесу щитоподібної залози.
Прийом йоду при підвищенні рівня антитіл до щитоподібної залози може провокувати ще більш виражений розвиток АІТ та порушення функції щитоподібної залози. Тому це важливо враховувати за її підтримки. Це означає, що якщо встановлено діагноз АІТ і зниження функції щитоподібної залози (гіпотиреоз) – важливим є призначення підтримуючого правильного дозування гормону тироксину без застосування йоду. А при гіпотиреозі без АІТ застосування йоду дуже важливе.

Ефективним є прийом L-тирозин – амінокислоти, яка важлива для підтримки правильної роботи щитоподібної залози. Також L-тирозин – головний антиоксидант, який бореться з вільними радикалами, які прискорюють процеси старіння організму та негативно впливають на якість яйцеклітин та сперматозоїдів, призводять до розвитку захворювань.

Важливим є періодичне вживання селену для підтримки правильної роботи щитоподібної залози. Як правило, курсом 100 мкг в день на 2 місяці, 2 рази на рік.

Встановлено, що при АІТ, порушенні роботи щитоподібної залози в організмі, знижена здатність правильного розщеплення фолієвої кислоти (вітаміну В9) та вітаміну В12. Тому важливо при плануванні вагітності та виношуванні приймати ці вітаміни у розщепленій формі (метафолін та метилкобаламін).

Функція щитоподібної залози під час вагітності

Під час вагітності підвищення утворення гормонів щитоподібної залози необхідне для забезпечення правильного розвитку вагітності і, насамперед, для забезпечення правильного розвитку мозку дитини. Кількість нейронів та їх зв’язки у плода залежить від гормону тироксину матері, особливо у першій половині вагітності.
З цієї причини гормони щитоподібної залози вимірюють у всіх жінок, які планують вагітність, і повторюють у першому триместрі вагітності, щоб оцінити, чи здатний організм майбутньої мами виробляти достатньо гормонів щитоподібної залози у відповідь на збільшення потреби під час вагітності.

У тих випадках, коли аналіз гормонів щитоподібної залози показує ризик зниження вільного Т4, який зазвичай визначається за рівнем підвищення ТТГ, доцільно тимчасово додати екзогенний гормон щитоподібної залози до досягнення вагітності, підтримувати і коригувати його під час вагітності.

Значення йоду

Наявність достатньої кількості йоду для виробництва гормону щитоподібної залози дуже важлива, особливо в період підвищених потреб, таких як вагітність (час розвитку мозку плода).
Ось чому рекомендується додаткове споживання йоду, починаючи з періоду підготовки планування до вагітності та продовжуючи протягом усієї вагітності (за відсутності АІТ).
Під час грудного вигодовування дитина повинна виробляти власні гормони щитоподібної залози та харчуватися молоком матері. Щоб забезпечити наявність достатньої кількості йоду, грудне молоко має бути “йодоване”, тому мамі необхідно продовжувати прийом йоду під час грудного вигодовування.

На закінчення

Усім жінкам, які планують вагітність, важливо оцінити функцію щитоподібної залози для вирішення необхідності підтримки її функції. Це дозволить зберігати свою фертильність, ендокринне здоров’я, зачати та виносити здорову дитину.

Читайте також:

Програма «Відкладене материнство»

Відкладене материнство – це програма, яка дозволяє планувати вагітність у більш пізньому репродуктивному віці і зберегти свій генетичний матеріал у молодому віці.

Репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані

03-06 липня відбулася важлива подія - репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані. На цій конференції ми брали активну участь і хочемо поділитися головними европейськими трендами у лікуванні безпліддя. Ми бачимо скільки є важливих напрямків, які по-справжньому надихають, у нас для того щоб разом з парою досягти головної мети - народження здорових дітей у сім’ях!

Чи можна завагітніти з діагнозом СПКЯ? Частина 1

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) дійсно є однією з найчастіших причин жіночої ендокринної безплідності. Але це зовсім не означає, що шансів мати бажану вагітність взагалі немає.

Чи потрібно робити аналіз на ДНК фрагментацію сперматозоїдів?

Досвідчена і компетентна команда клініки Reprolife рекомендує тільки самі необхідні тести і дослідження, які мають в собі наукове підґрунтя. Ми здатні привести Вас до мрії стати батьками!

Гістероскопія – операція без розрізів та швів.

Гістероскопія дозволяє позбутися маткових причин безпліддя, механічних перешкод настання вагітності, патологічних станів ендометрію та цервікального каналу у будь-які вікові періоди. Клініка Reprolife має медичну команду, яка спеціалізується на ендоскопічній хірургії.