Зупинити час. Або як довго зберігати заморожені ембріони?

У більшості випадків використовуються ембріони, які зберігались не більше 10 років. На думку деяких фахівців, термін зберігання ембріонів при температурі мінус 196 °C, після якого вони можуть успішно розвиватися, може перевищувати 40 років.

У Великобританії набув чинності закон, що продовжує термін зберігання подібного біоматеріалу з 10 до 55 років. Нові правила викликали серйозну дискусію в суспільстві. Так, було поставлено питання про те, чи не буде імплантація подібних ембріонів порушенням природного механізму зміни поколінь і правильно дозволяти тій чи іншій жінці народжувати на світ дитину, зачату задовго до її власного народження.

Методика кріоконсервації ембріонів досить широко і успішно застосовується в усьому світі. Заморожування застосовують в тих випадках, коли при ЕКЗ отримують велику кількість ембріонів хорошої якості. У порожнину матки переноситься не більше одного-двох ембріонів. Решту вітрифікують і зберігають у спеціальних ємкостях з рідким азотом. Термін зберігання не обмежений. І це дозволяє жінці, не вдаючись в майбутньому до стимуляції планувати вагітність з ембріончикамі, отриманими в більш молодому віці.

Замороження ембріона в більшості випадків не впливає на нього. І після розморожування ймовірність його імплантації в порожнину матки перевищує ймовірность перенесення ембріона в свіжому циклі (за умови правильної підготовки ендометрію з урахуванням всіх індивідуальних особливостей кожної жінки). Вітрифікація ембріонів, їх використання – один з варіантів лікування безпліддя.

Наскільки кріоконсервація безпечна?

Застосування кріоконсервованих ембріонів стало звичним явищем в репродуктивній медицині. Технологія добре вивчена і дослідження показали її ефективність. Проте, у деяких людей, які вирішили скористатися такою методикою, виникають питання. В першу чергу переживання пов’язані з процесом «заморожування»: а раптом ембріон загине, або вітрифікація призведе до порушення розвитку і це позначиться в майбутньому на здоров’ї дитини?

Такі побоювання були цілком обґрунтовані кілька десятиліть тому, коли технології заморожування клітин і тканин сильно відрізнялися від сучасних. Щоб зберегти життєздатність біоматеріалу, його не можна просто покласти в морозилку. У живих тканинах міститься вода, а при охолодженні вона перетворюється в кристали льоду, які своїми гострими краями пошкоджують клітину, і це призводить до її загибелі. Для вирішення цього завдання вчені застосовували спеціальні речовини – антифризи. Але ці сполуки токсичні.

У сучасних клініках використовується технологія надшвидкого заморожування – вітрифікація. Вона передбачає заморожування тканин протягом секунди. При цьому кристали льоду не встигають утворюватись, і клітини залишаються неушкодженими. З появою вітрифікації процес кріоконсервації став набагато швидшим, а життєздатність статевих клітин і ембріонів після розморожування значно збільшилась і наблизилась до 100%.

Змінилися і кріосховища. Вони стали більш енергоємними, можуть довше працювати в автономному режимі, оснащені безліччю датчиків для безперервного контролю температури і рівня рідкого азоту. Коли ембріон знаходиться в дьюарі з рідким азотом, для нього зупиняється час – припиняються всі біологічні процеси. У такому стані він не має «терміну зберігання», а після відтаювання він такий же, як і до заморожування.

Що краще зберігати: ембріони або яйцеклітини?

Повернемося до розмови про небезпечні для клітини кристали льоду, які раніше були головною проблемою кріоконсервації. Ризики залежали від того, скільки рідини міститься в клітині. Наприклад, сперматозоїди з їх невеликим об’ємом цитоплазми добре переносили заморожування навіть при використанні старих технологій. Складнощі виникали з яйцеклітинами, які мають великі розміри і на 90% складаються з води.

Із застосуванням сучасних, якісних технологій ооцити відмінно переносять розмороження і здатні до подальшого запліднення і розвитку ембріона. У нашій клініці ми рекомендуємо зберігати ооцити до 35 років. Саме до цього репродуктивного віку міститься оптимальний запас яйцеклітин в яєчнику і якість (найбільш високий рівень енергії в мітохондріях), яка є дуже важливою для подальшого розвитку ембріона і його імплантації в порожнину матки.

Так що ж краще зберігати: яйцеклітини або ембріони? Якщо є можливість, варто зберегти і те й інше. У випадку з яйцеклітинами теж є переваги: ​​наприклад, жінка може завагітніти від іншого партнера або донора, в той час як ембріон вже отримав гени від конкретного чоловіка, і змінити їх неможливо.

Вплив на розвиток ембріона під час вагітності.

Є безліч досліджень, які довели, що заморожування ембріонів не впливає ні на ймовірність настання вагітності, ні на швидкість імплантації – прикріплення ембріона до стінки матки. Як показує більшість наукових робіт, термін зберігання ембріонів при низьких температурах не спричиняє щодного впливу. Якщо кріосховище обладнано сучасною апаратурою, і в ньому дотримуються необхідні стандарти, то життєздатність ембріонів зберігається протягом необмеженої кількості часу.

І у завершення хочу сказати: не потрібно заморожувати свої клітини на 40 або 50 років! Змагаючись, у кого вони довше пролежать, Ви стаєте старше і можете втратити дорогоцінний час, який краще провести в колі сім’ї. Ваші діти чекають на Вас! Поспішайте скоріше зустрітися з ними!

Читайте також:

Що таке вітрифікація ооцитів?

Сьогодні Ткаченко Ганна Борисівна, ембріолог нашої клініки, розповідає про те, що таке вітрифікація і які можливості вона дає.

Коли потрібно використовувати донорську сперму?

Сьогодні поговоримо про причини, коли потрібно використовувати донорську сперму. Розповідає Осьмак Ганна Миколаївна, акушер-гінеколог нашої клініки

Що таке оваріальний резерв?

Для чого потрібно визначати оваріальний резерв? Які є методи його визначення та як вибрати найточніший? Потурбуйтеся про своє здоров'я та будьте проінформованими!

Як заморожування ембріонів впливає на їхню якість?

Сьогодні ембріолог нашої клініки, Ткаченко Ганна Борисівна, розповідає, що таке метод вітрифікації і як довго можна зберігати статеві клітини та ембріони.

Аналіз на генетичну сумісність

У сучасному світі все частіше пари усвідомлено підходять до питання планування вагітності та народження здорової дитини. У нашому Медичному Центрі ми проводимо генетичний скринінг, який допомагає з'ясувати та виключити носійство генетичних мутацій у парі.