Зупинити час. Або як довго зберігати заморожені ембріони?

У більшості випадків використовуються ембріони, які зберігались не більше 10 років. На думку деяких фахівців, термін зберігання ембріонів при температурі мінус 196 °C, після якого вони можуть успішно розвиватися, може перевищувати 40 років.

У Великобританії набув чинності закон, що продовжує термін зберігання подібного біоматеріалу з 10 до 55 років. Нові правила викликали серйозну дискусію в суспільстві. Так, було поставлено питання про те, чи не буде імплантація подібних ембріонів порушенням природного механізму зміни поколінь і правильно дозволяти тій чи іншій жінці народжувати на світ дитину, зачату задовго до її власного народження.

Методика кріоконсервації ембріонів досить широко і успішно застосовується в усьому світі. Заморожування застосовують в тих випадках, коли при ЕКЗ отримують велику кількість ембріонів хорошої якості. У порожнину матки переноситься не більше одного-двох ембріонів. Решту вітрифікують і зберігають у спеціальних ємкостях з рідким азотом. Термін зберігання не обмежений. І це дозволяє жінці, не вдаючись в майбутньому до стимуляції планувати вагітність з ембріончикамі, отриманими в більш молодому віці.

Замороження ембріона в більшості випадків не впливає на нього. І після розморожування ймовірність його імплантації в порожнину матки перевищує ймовірность перенесення ембріона в свіжому циклі (за умови правильної підготовки ендометрію з урахуванням всіх індивідуальних особливостей кожної жінки). Вітрифікація ембріонів, їх використання – один з варіантів лікування безпліддя.

Наскільки кріоконсервація безпечна?

Застосування кріоконсервованих ембріонів стало звичним явищем в репродуктивній медицині. Технологія добре вивчена і дослідження показали її ефективність. Проте, у деяких людей, які вирішили скористатися такою методикою, виникають питання. В першу чергу переживання пов’язані з процесом «заморожування»: а раптом ембріон загине, або вітрифікація призведе до порушення розвитку і це позначиться в майбутньому на здоров’ї дитини?

Такі побоювання були цілком обґрунтовані кілька десятиліть тому, коли технології заморожування клітин і тканин сильно відрізнялися від сучасних. Щоб зберегти життєздатність біоматеріалу, його не можна просто покласти в морозилку. У живих тканинах міститься вода, а при охолодженні вона перетворюється в кристали льоду, які своїми гострими краями пошкоджують клітину, і це призводить до її загибелі. Для вирішення цього завдання вчені застосовували спеціальні речовини – антифризи. Але ці сполуки токсичні.

У сучасних клініках використовується технологія надшвидкого заморожування – вітрифікація. Вона передбачає заморожування тканин протягом секунди. При цьому кристали льоду не встигають утворюватись, і клітини залишаються неушкодженими. З появою вітрифікації процес кріоконсервації став набагато швидшим, а життєздатність статевих клітин і ембріонів після розморожування значно збільшилась і наблизилась до 100%.

Змінилися і кріосховища. Вони стали більш енергоємними, можуть довше працювати в автономному режимі, оснащені безліччю датчиків для безперервного контролю температури і рівня рідкого азоту. Коли ембріон знаходиться в дьюарі з рідким азотом, для нього зупиняється час – припиняються всі біологічні процеси. У такому стані він не має «терміну зберігання», а після відтаювання він такий же, як і до заморожування.

Що краще зберігати: ембріони або яйцеклітини?

Повернемося до розмови про небезпечні для клітини кристали льоду, які раніше були головною проблемою кріоконсервації. Ризики залежали від того, скільки рідини міститься в клітині. Наприклад, сперматозоїди з їх невеликим об’ємом цитоплазми добре переносили заморожування навіть при використанні старих технологій. Складнощі виникали з яйцеклітинами, які мають великі розміри і на 90% складаються з води.

Із застосуванням сучасних, якісних технологій ооцити відмінно переносять розмороження і здатні до подальшого запліднення і розвитку ембріона. У нашій клініці ми рекомендуємо зберігати ооцити до 35 років. Саме до цього репродуктивного віку міститься оптимальний запас яйцеклітин в яєчнику і якість (найбільш високий рівень енергії в мітохондріях), яка є дуже важливою для подальшого розвитку ембріона і його імплантації в порожнину матки.

Так що ж краще зберігати: яйцеклітини або ембріони? Якщо є можливість, варто зберегти і те й інше. У випадку з яйцеклітинами теж є переваги: ​​наприклад, жінка може завагітніти від іншого партнера або донора, в той час як ембріон вже отримав гени від конкретного чоловіка, і змінити їх неможливо.

Вплив на розвиток ембріона під час вагітності.

Є безліч досліджень, які довели, що заморожування ембріонів не впливає ні на ймовірність настання вагітності, ні на швидкість імплантації – прикріплення ембріона до стінки матки. Як показує більшість наукових робіт, термін зберігання ембріонів при низьких температурах не спричиняє щодного впливу. Якщо кріосховище обладнано сучасною апаратурою, і в ньому дотримуються необхідні стандарти, то життєздатність ембріонів зберігається протягом необмеженої кількості часу.

І у завершення хочу сказати: не потрібно заморожувати свої клітини на 40 або 50 років! Змагаючись, у кого вони довше пролежать, Ви стаєте старше і можете втратити дорогоцінний час, який краще провести в колі сім’ї. Ваші діти чекають на Вас! Поспішайте скоріше зустрітися з ними!

Читайте також:

Репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані

03-06 липня відбулася важлива подія - репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані. На цій конференції ми брали активну участь і хочемо поділитися головними европейськими трендами у лікуванні безпліддя. Ми бачимо скільки є важливих напрямків, які по-справжньому надихають, у нас для того щоб разом з парою досягти головної мети - народження здорових дітей у сім’ях!

Гістероскопія – операція без розрізів та швів.

Гістероскопія дозволяє позбутися маткових причин безпліддя, механічних перешкод настання вагітності, патологічних станів ендометрію та цервікального каналу у будь-які вікові періоди. Клініка Reprolife має медичну команду, яка спеціалізується на ендоскопічній хірургії.

Які основні причини невдачі імплантації ембріона?

Благополучне настання вагітності залежить від низки подій, серед яких імплантація ембріона є однією з найважливіших. На успішність імплантації та виношування вагітності впливають багато причин. Часто ці причини можуть бути поєднаними. З вірою та правильним настроєм на головний результат, командною роботою пари та репродуктолога такі ситуації, як RIF переборні.

Чи потрібно вагітним здавати глюкозо- толерантний тест?

Це питання дуже часто задають вагітні жінки під час прийому. Мабуть тому, що прочитавши інформацію в інтернеті, вважають некомфортною та складною для себе процедуру цього дослідження.

Накопичення ооцитів при низькому оваріальному резерві

Кількість ооцитів для запліднення є одним із основних факторів успішності досягнення вагітності у програмі ЕКЗ.