Романова Ольга Олегівна
Головний лікар клініки, ведучий репродуктолог; основна спеціальність: акушерство і гінекологія.

Які професії негативно впливають на репродуктивне здоров’я?  

  • Працівники хімчисток  
У процесі роботи контактують з токсичними парами засобів очистки, частими перегрівами і підвищеним рівнем шуму, які впливають на репродуктивне здоров’я. У подібних умовах ризик втрати фертильності зростає в три рази.
  • Майстри манікюру і спеціалісти по фарбуванню волосся  

Працівники салону краси протягом дня дихають парами хімічних речовин, що застосовуються при фарбуванні волосся, розчинниками, гель-лаками при проведенні манікюру. Це негативним чином впливає на якість статевих клітин і ранні етапи розвитку ембріона.

  • Професії, пов’зані з контактом лаками, фарбами і розчинниками в меблевій промисловості, ремонтах, фарбуванні  
При цьому відбувається вплив шкідливих речовин та летких органічних сполук (ЛОС) – фармальдегід, метанол, фенол, толуол, ацетон, бензол. Такі сполуки легко випаровуються і чинять серйозний негативний вплив на здоров’я, у тому числі репродуктивне.
  • Працівники текстильних фабрик
Робота з тканинами, хутром, шкірою може також чинити вплив на статеві клітини. Тканини просочуються сірковуглецем та барвниками. З часом в організмі можуть накопичуватися канцерогени. Поступове накопичення цих речовин може бути головною причиною ненастання вагітності у подальшому.
  • Спотрсмени бодібілдери

За оцінками експертів дві третини бодібілдерів використовують спортивні добавки і анаболічні стероїди в значному обсязі. Це приводить до пригнічення синтезу власного (ендогенного) тестостерону у чоловіків і зниження (або припинення продукції сперматозоїдів). У жінок анаболічні стероїди і препарати з тестостероноподібним ефектом пригнічують овуляцію (дозрівання яйцеклітин), викликають дефіцит прогестерону – головного гормону для настання і виношування вагітності. Також часто саме анаболічні стероїди сприяють ризику новоутворень, схильності до неправильного поділу клітин.

  • Працівники сільських господарств

Робота з пестицидами і фунгіцидами підвищує вдвічі вірогідність втрати репродуктивної функції. Серед потенційного впливу може бути розвиток звичного невиношування та збільшення ризику вродженої патології плоду.

  • Стюардеси, пілоти, бортпровідники

Чоловіки і жінки цих професій отримують вплив на організм озону і космічної радіації, токсичний вплив пального, шум і вібрацію. Доза радіаційного опромінення, що за рік отримує екіпаж літака може перевищувати допустиму норму в п’ять разів. Часті зміни часових поясів призводять до зміни біоритмів у організмі. Часта зміна тиску і перевантаження гравітації на висоті підвищують ризик розвитку безпліддя, викидня у вагітних жінок. Усі ці фактори негативним чином впливають на репродуктивне здоров’я.

  • Рентгенологи, стоматологи, фармацевти

Рентгенологи постійно отримують вплив опромінення.  Стоматологам нерідко в процесі роботи доводиться вдихати пари ртуті і оксиду азоту. У випадку з фармацевтами на репродуктивне здоров’я впливає радіаційний вплив обладнання для стерилізації медичного устаткування і контакт з різними лікарськими препаратами. Часте опромінення і потрапляння в організм точсичних речовин погіршують функцію яєчників і якість сперми.

  • Водії дальнобійники

Малорухливий спосіб життя, який доводиться вести практично всім категоріям водіїв, інший – вібрація негативно впливає на репродуктивне здоров’я. Погіршення кровопостачання в ділянці малого тазу і підвищення температури в цій ділянці часто спричинює підвищення склеювання (аглютинації, агрегації) між собою статевих клітин і зниження їхньої рухливості.

  • Шахтери

Невід’ємною частиною роботи шахтерів є складні і шкідливі умови праці, фізичні навантаження і підвищена температура повітря в шахтах, токсичні випаровування всередині шахти. На жаль подібні умови праці впливають на здоров’я, в тому числі і репродуктивне.

У теперішній ситуації серйозний шкідливий сплив на здоров’я військовослужбовців чинить небезпека поранень, травм, переохолоджень, обморожень і ризик впливу токсичних речовин. Данна ситуація  чинить серйозний вплив, в тому числі і на репродуктивне здоров’я.

Міжнародні рекомендації наголошують на можливості збереження свого репродуктивного здоров’я шляхом кріоконсервації (заморожуванні) яйцеклітин, сперматозоїдів, ембріонів, що дасть змогу виключити вплив негативних чинників, зачати і народити здорових дітей.   Медичний центр Reprolife проводить програми “Відкладеного материнства і батьківства”, заморозки (вітрифікації) і збереження ооцитів, сперматозоїдів і ембріонів. Для всіх військовослужбовців діє безкоштовне зберігання свого біологічного матеріалу в нашій клініці.