Зміст сторінки
-
Коли можна побачити вагітність на УЗД?
Зазвичай плідне яйце в порожнині матки ми можемо побачити на УЗД на 4 тижні і 5 днів -5-му тижні вагітності. Акушерський термін вагітності ми рахуємо з першого дня останньої менструації, тобто це на 32-35 день менструального циклу. Це також корелює з рівнем загального ХГЛ – хоріонічного гонадотропіну людини, гормону який виробляє ембріон з моменту імплантації. При показниках від 700-750 Од/л в порожнині матки вже візуалізується плідне яйце. Проте якщо показник нижче, всеодно є певні УЗ-ознаки, які вказують на настання вагітності: збільшення розмірів матки, активне жовте тіло в яєчнику, децидуальна трансформація ендометрію (певна структура і потовщення ендометрію).
-
Про що можуть свідчити кров’янисті виділення у середині менструального циклу?
Часто такі виділення сигналізують про поліп цервікального каналу або поліп ендометрію;
Надмірне розростання ендометрію (гіперплазія) по причині енокринних порушень;
Також міжменструальні виділення характерні для фіброміом субмукозної локалізації (вузли в матці, які ростуть в її порожнину);
Кров’яні виділення в середині менструального циклу можуть бути симптомом хронічного ендометриту (запального процесу, який подразнює слизову порожнини матки);
Ендометріоз (розростання ендометрію поза порожнини матки) може мати такі прояви особливо, якщо ендометрій вростає в ділянці рубця після кесарського розтину.
Проте і не виключено так званий «овуляторний синдром». Під час овуляції фолікул лопається, викликаючи спад рівня естрогену на короткий час, що може викликати реакцію в ендометрії та кров’яні виділення.
-
Існує думка, що під час прийому гормональних препаратів набирають вагу. Чи можна набрати вагу від прийому препаратів для щитоподібної залози?
Так, дійсно існують гормональні препарати, які призначають при недостатній функції щитоподібної залози – гіпотиреозі. Найчастішими симптомами гіпотиреозу є швидка втомлюваність, сонливість, погіршення пам’яті, апатія, підвищене випадіння волосся, відчуття холоду і також зниження обмінних процесів у організмі – і як наслідок набір ваги. А ось прийом препарату для нормалізації функції щитоподібної залози у правильному дозуванні при гіпотиреозі, навпаки допоможе прискорити обмін речовин та запобігти набору ваги, і не буде сприяти її підвищеню.
-
Чи можна на УЗД побачити чи якісна яйцеклітина?
Під час проведення фолікулометрії, УЗД, на якому ми фокусуємося саме на яєчниках, можна підрахувати кількість антральних фолікулів, відслідкувати чи відбувається ріст домінантного фолікула і овуляція. На жаль, не кожен фолікул – це яйцеклітина. Фолікул – це місце, в якому росте яйцеклітина, яке ми і бачимо на УЗД, але поки що, побачити чи там є яйцеклітина і якої вона якості ми не можемо. Не кожен фолікул містить яйцеклітину, але в одному фолікулі може бути тільки 1 ооцит.
Проте все ж є ознаки, які вказують на його перспективність. Це форма фолікула (він має бути круглим, овальним, з рівними, чіткими контурами), його пружність та тургор, розмір (фолікули овулюють коли їх середній діаметр досягає 18-20-22 мм, занадто великі розміри, більше 24 мм вважаються не дуже перспективними) і також темп росту (в середньому приріст становить 1,5-2 мм на добу, коли фолікул досяг діаметру 10 мм). Важливо для планування вагітності розуміти і від якої кількості відбувається ріст (рекрутинг) домінантного фолікула (в нормі від 6 фолікулів в одному зрізі в активному репродуктивному віці в кожному яєчнику). А також на якиий день відбувається овуляція (якість яйцеклітини може знижуватися, якщо фолікул овулює занадто рано – до 12-13-14 дня менструального циклу).
-
Чи правда що схильність до багатоплідних вагітностей передається генетично?
Гену, який 100 відсотково кодує схильність до багатоплідної вагітності не їснує. Проте все ж є фактори, які підвищують таку імовірність. Зазвичай в одному ментруальному циклі овулює 1 яйцеклітина. Стаються випадки, коли овулює одразу два ооцита і у випадку, якщо вони запліднюються настає двоплідна вагітність (двояйцеві близнята). Такі випадки часто трапляються тоді, коли у жінок завищений рівень фолікулостимулюючого гормону (ФСГ): організм сигналізує, що запас яйцеклітин знижується та намагається запускати в овуляцію більше ніж один фолікул.