Шаргородська Анна Віталіївна
Лікар акушер-гінеколог, ендокринолог, фахівець УЗ діагностики

Чи можна завагітніти з діагнозом СПКЯ? Частина 2

Якщо ви думаєте, що налагодити харчування та режим – цього мало, щоб отримати результат (нагадаю, ми боремося з інсулінорезистентністю та намагаємось відновити овуляцію), то ви помиляєтесь. Це довгий шлях, який іноді вимагає колосальної роботи над собою, але ефект вразить вас. Я особисто, маючи справу зі СПКЯ всю свою лікарську практику, досі не перестаю радіти і дивуватися результатам, яких вдається досягти найстарішим з моїх пацієнток. З одним з таких клінічних прикладів я обов’язково познайомлю вас найближчим часом.

А поки що розповім які на сьогоднішній день існують методи та способи подолання безпліддя при СПКЯ.
Допустимо, ІР перемогли, андрогени в нормі, цикл регулярний, а овуляції немає.

Що робити? Порядок дій наступний:

  1. Якщо порушене дозрівання яйцеклітини і це єдина причина безпліддя (що буває вкрай рідко), можна спробувати “підстебнути” зростання фолікулів за допомогою так званих індукторів овуляції (кломіфен цитрат, летрозол, гонадотропіни). Обов’язкові умови для початку такого лікування – підтверджена прохідність маткових труб, достатній рівень естрогенів та гарний ріст ендометрію (внутрішній шар матки – “подушка” для імплантації), достатні параметри спермограми для запліднення. Імовірність настання вагітності протягом 2-3 циклів стимуляції невисока (20 – 30%) – і дорівнює ймовірності настання вагітності у здорової пари в природному циклі 10 -11% на один цикл. Результат може покращити паралельне використання метформіну.
    *Якщо у відповідь на стимуляцію спостерігалося адекватне зростання фолікулів та овуляція, але вагітність не настала, існує невелика ймовірність спонтанної вагітності у наступних довільних циклах без стимуляції. Але ще раз звертаю вашу увагу: ми розглядаємо варіант, коли всі інші фактори безплідності виключені. Насправді ж, якщо вагітність не настає протягом 6-ти циклів стимуляції, переходимо до наступного етапу.
  2. Допоміжні репродуктивні технології.
    -ЕКЗ (IVF) – екстракорпоральне запліднення (дозрілі після стимуляції яєчників яйцеклітини запліднюють спермою майбутнього батька in vitro – у пробірці)
    – ІКСІ (ICSI) – введення сперматозоїда безпосередньо в цитоплазму зрілої яйцеклітини (метод підвищує шанси на успіх навіть за наявності мізерної кількості сперматозоїдів у спермі чоловіка)
    – IVM – недозрілі яйцеклітини дорощують у спеціальних інкубаторах (метод дозволяє уникнути зайвої стимуляції яєчників)

Який варіант буде оптимальним у конкретному випадку допоможе вирішити репродуктолог.

Вибір фахівця – дуже відповідальне і важливе завдання, адже успіх залежить не тільки від обладнання, застосовуваних технологій та досвіду лікаря, а й від ступеня вашої довіри до лікаря, готовності дотримуватися всіх його призначень, впевненості в результаті. Ви маєте бути “на одній хвилі” з першого знайомства.

І не варто помилятися, що ЕКЗ – це коли вже багато років нічого не виходить, останній шанс. Якщо занадто затягнути, то й такого шансу може не бути, адже якісний запас яйцеклітин не нескінченний.

У Reprolife я з легкістю передаю своїх пацієнток до рук репродуктолога, тому що впевнена, що якщо є хоч один шанс успішної вагітності, він буде використаний.

Отже, чи можлива спонтанна (самостійно настала) вагітність при СПКЯ?

Так, можлива, хоча ймовірність значно знижена.

Чи потрібно спеціально готуватися та планувати вагітність при СПКЯ?

Однозначно -так.

До будь-якої вагітності слід підходити відповідально та подумати про підготовку хоча б за 6 місяців, а СПКЯ вимагає особливих умов підготовки, навіть якщо фертильність (овуляція) у жінки збережена.

Мирного життя нам усім і здорових та щасливих діточок!