Ендометріоз: що потрібно знати?

Знання про свій організм, шанобливе ставлення до свого здоров’я, дає нам можливість не допустити розвитку певних захворювань у себе і своїх близьких. Ці знання запобігають розвитку небезпечних наслідків.

 

Одним із сигналів, який сповіщає про те, що в організмі відбувається щось не так – є біль.

 

Сьогодні ми розкриємо одну з частих причин болю внизу живота, поговоримо про ендометріоз і про те, чому так важливо звертати на це увагу.

 

Ендометріоз – це доброякісне захворювання, яке часто завдає болю і сильно погіршує якість життя жінки, але не пов’язане з онкологією.

 

Ендометріоз розвивається при появі клітин ендометрія (внутрішньої оболонки порожнини матки) в нетипових місцях – на яєчниках, маткових трубах, сечовому міхурі, нирках, кишечнику, очеревині та інших органах. Після приживлення таких клітин, вони починають функціонувати за законами менструального циклу (в першу половину циклу вони активно розростаються, в другу половину циклу – відторгаються, тільки в черевну порожнину), що сприяє розвитку нових вогнищ. Таким чином, ендометріоз не може давати нові осередки тільки в період відсутності менструації, період вагітності, при настанні менопаузи. В іншому періоді після своєї появи, ендометріоз поводиться агресивно, збільшується в розмірах, проростає в органи, тканини і нервові закінчення. При тому, що ці клітини доброякісні, вони можуть створювати кілька серйозних проблем:

 

  • виникнення сильних больових відчуттів під час менструації, які завжди циклічні;
  • формування спайок, пошкоджень яєчників за рахунок росту вогнищ, скорочуючи при цьому важливий ресурс – запас яйцеклітин, що може призводити до безпліддя;
  • порушення менструального циклу – призводить до появи кров’яних, мажучих виділень, кровотеч до або після менструації. Цикл при цьому коротшає або стає нерегулярним.

 

У сучасному світі від цього захворювання страждає одна з 10 жінок репродуктивного віку. В Україні ендометріоз входить в трійку найбільш частих захворювань після запальних процесів і міом матки.

 

Для того, щоб не допустити розвиток ендометріозу, перш за все, нам потрібно змінити своє ставлення до нього. І тут важлива правильна, своєчасна діагностика. Ось чому, кожній мамі так важливо звертати увагу, на становлення менстуального циклу, регулярність, відсутність болів у своєї дівчинки. Дівчатам треба контролювати свій гормональний фон, обов’язково уникати запальних процесів, не допускати переривань вагітності. Оскільки всі ці чинники порушують кордон між ендометрієм і м’язовим шаром матки, сприяють проростання клітин за межі слизової оболонки.

 

Оскільки ендометріоз може вражати різні органи – сечовий міхур, кишечник – він може маскуватися за різними симптомами – циститом, апендецитом, хронічним запаленням придатків. Тому, якщо дівчина наприклад, не може вилікувати хронічний цистит – важливо виключити ендометріоз.

 

Причиною хворобливих менструацій у 70% є ендометріоз. Про це обов’язково слід пам’ятати при появі болю і пройти якісну ультразвукову діагностику. З 20 років експертне УЗ-обстеження важливо проходити раз на рік.

Важливий факт і те, що захворювання щитоподібної залози значно збільшують ризик виникнення ендометріозу. Тому підтримка здоров’я ендокринної системи є основою запобігання виникненню ендометріозу.

 

Важливо знати, якщо ендометріоз виявлено не потрібно поспішати робити операцію. В першу чергу – важливо проконсультуватися з репродуктологом і оцінити свій оваріальний резерв (запас яйцеклітин). Оскільки ендометріоз розвивається виключно за рахунок здорової тканини яєчників, він вже значно зменшує запас яйцеклітин. Після лапароскопії при найделікатнішій дії хірурга запас врешті решт все одно виражено зменшується. Якщо без хірургічного лікування обійтися неможливо, найбільш правильним буде попередньо зберегти запас ооцитів (яйцеклітин) і вже після призначити лапароскопію. Ця стратегія визнана єдино правильною провідними репродуктологами в світі.

 

Хочеться сказати, що найголовніше в боротьбі з ендометріозом – це культура знань молодих дівчат про те, як зберегти репродуктивне здоров’я. Говорити про це, ділитися цими знаннями з іншими. Вміти вчасно розпізнати захворювання і діяти, знати як підтримати в такій ситуації близьку тобі людину.

Читайте також:

Харчування при ендометріозі

Ендометріоз є однією з основних причин безпліддя. За даними досліджень він вражає 1 з 10 жінок репродуктивного віку в усьому світі. Розповідає Романова Ольга Олегівна, головний лікар нашого медичного центру.