Глюкоза и инсулин. Часть 1: «Голод на фоне изобилия». Шаргородская Анна
Шаргородська Анна Віталіївна
Лікар акушер-гінеколог, ендокринолог, фахівець УЗ діагностики

Глюкоза і інсулін. Частина 1: «Голод на тлі достатку»

Інсулін – гормон підшлункової залози, основна функція якого контроль рівня глюкози в крові. Це головний гормон, що регулює енергетичний баланс в організмі, «ключик», який відкриває «дверцята» для глюкози в кожну клітину.

Глюкоза ж є основним джерелом «швидкої» енергії, універсальним «паливом» для всіх клітин. Вона потрібна організму постійно, а основний її споживач – головний мозок. На його роботу йде близько чверті всіх енерговитрат.

Частину глюкози інсулін запасає в печінці у вигляді глікогену, як резерв на екстрений випадок (такого резерву повинно вистачити для підтримки нормальної роботи дорослого організму в умовах 24-годинного голодування). Надлишки вуглеводів накопичуються у вигляді жиру.

  • Коливання рівня глюкози в крові протягом доби можуть бути значні, але не повинні перевищувати рівень 8,0 ммоль / л після їжі і падати нижче 2,5 ммоль / л натще.

  • Глікозильований гемоглобін (HbA1c) – показник, за яким можна оцінити усереднений вміст глюкози в крові за період близько трьох місяців. Оптимальне його значення не повинно перевищувати 5,6%.

Оскільки головне завдання інсуліну – забезпечити організм енергією навіть в умовах голодування, цей гормон буде стимулювати апетит, про що слід пам’ятати при станах, коли рівень інсуліну в крові підвищений (гіперінсулінемія).

Що таке інсулінорезистентність (ІР) і чому вона виникає?

Інсулінорезистентність (ІР) – це стан, при якому порушується чутливість рецепторів до інсуліну. «Ключик» не може відкрити «замок», а це означає, що глюкоза не може потрапити в клітку. Виникає «голод на тлі достатку», коли вуглеводів з їжею надходить достатня кількість, при цьому клітини відчувають енергетичний голод. У «вищу інстанцію» (головний мозок) надходить відповідний сигнал про «ледачу підшлункову залозу» (нестачу інсуліну) і підшлункова залоза починає відчайдушно вкидати все більші дози інсуліну (стан гіперінсулінемії), що з часом призводить до її «професійного вигорання» (виснаження) і розвитку цукрового діабету.

Фізіологічна інсулінорезистентність vs паталогічна (стійка) інсулінорезистентність

Фізіологічна інсулінорезистентність еволюційно формувалася у людини, як механізм адаптації до періодів тривалої нестачі їжі або високих енергетичних потреб. Саме тому, фізіологічна (тимчасова) ІР виникає в період вагітності і статевого дозрівання, коли йде активне зростання організму. Рівень інсуліну так само підвищується під час нічного сну і в другій фазі менструального циклу, в літньому віці і на тлі дієти, багатої жирами. Однак зловживання вуглеводної їжею в такі періоди може призводити до формування паталогічної (стійкої) інсулінорезистентності.

Чому розвивається паталогічна (стійка) інсулінорезистентність

Так само до розвитку патологічної ІР призводять такі стани:

  • генетичні дефекти молекули інсуліну або рецепторів до нього;
  • ожиріння;
  • надлишок вуглеводів в харчуванні;
  • ендокринні захворювання (наднирників, щитовидної залози, гіпофіза);
  • прийом лікарських препаратів (глюкокортикоїдів, естрогенів, адреноблокаторів, статинів);
  • куріння і алкоголізм.

Чим небезпечна стійка інсулінорезистентність?

Перш за все розвитком порушення толерантності до глюкози (неадекватної її утилізації) і цукрового діабету. Як правило, ІР супроводжується порушенням ліпідного обміну (підвищенням рівня холестерину і його «поганих» фракцій – ЛПНЩ, ЛПДНЩ і тригліцеридів), підвищується ризик розвитку серцево-судинних захворювань і їх ускладнень, онкологічних процесів.

Оцінити свій стан здоров’я і виключити ризик інсулінорезистентності можна на прийомі у лікаря ендокринолога або гінеколога-ендокринолога. Запис за телефоном клініки 044-355-3155.

Читайте також:

Глюкоза і інсулін. Частина 2. «Як запідозрити інсулінорезистентність і почати з нею боротися»

"Якщо перейдеш міру, то найприємніше стане найнеприємнішим". Демокріт, давньогрецький філософ

Зайва вага і проблеми з зачаттям

Надмірна вага в сучасному світі є проблемою як серед населення в цілому, так і серед жінок репродуктивного віку.