Мужское репродуктивное здоровье
Литвиненко Роман Анатолійович
Завідувач відділенням репродуктивної медицини та хірургії

Репродуктивне здоров’я чоловіка

Директор медичного центру «Reprolife», керівник відділення репродуктивної хірургії, кандидат медичних наук Роман Анатолійович Литвиненко, розповів про сучасні тенденції та важливі факти чоловічого репродуктивного здоров’я.

Грамотне планування батьківства значно допомагає підвищити вірогідність зачаття і народження здорової дитини. Підготовка до зачаття в Західній Європі і США давно вже стала нормою і приймають в цьому участь обидва партнери: чоловік і жінка.

В Україні планування дитини як і раніше приділяється недостатньо уваги. Найчастіше обстеження проходить виключно жінка, оскільки вважається, що відповідальність за успішну вагітність лежить саме на ній. Однак, здоров’я чоловіка істотно впливає на можливість зачаття і розвиток малюка.

На сьогоднішній день в світі  зі складністю зачати дитину зустрічаються від 17-20% пар. І, безумовно, впливає культура звернення за медичною допомогою, точніше її відсутність. У той час, коли в Європі та Північній Америці на 1 млн. населення проводиться 1,5-2 тисяч процедур ЕКО щорічно, в Україні ця цифра в 6 разів нижче і становить 375.

Дуже важливий показник часу звернення до фахівця-репродуктолога, в світі вона складає в середньому 8 місяців – 2 роки від періоду ненастання вагітності, в Україні біліше 4 років. При цьому, спрацьовує феномен: «потрібно розслабитися», «відпустити ситуацію». Чоловічий фактор в причинах ненастання вагітності складає 45% і за останні 10 років неухильно зростає.

“Тому перемога в боротьбі за жіноче репродуктивне здоров’я не можлива без забезпечення підтримки чоловічого здоров’я”

Одним з важливих показників цінності часу для пари стала важлива цифра, відома фахівцям: з 35 років в жіночому організмі ймовірність настання вагітності знижується на 5-7% в рік або на 0,5% на один менструальний цикл.

Визначається цей показник індивідуальним оваріальним резервом жінки – потенціалом можливості виробляти якісні статеві клітини необхідні для запліднення і зачаття здорової дитини.

Репродуктивне здоров’я чоловіка – відображає стан його загального здоров’я.

Репродуктивне здоров’я чоловіка безпосередньо відображає стан його загального здоров’я. Чоловічі статеві клітини оновлюються раз в 70-100 днів, і процес утворення потрібної концентрації, рухливості і якості залежать від безлічі факторів, які в цей період впливають на організм чоловіка.

Хороші результати спермограми є не тільки показником ефективності зачаття, вони вважаються універсальним індикатором здоров’я чоловіка. Гормональні порушення (рівень тестостерону знижений, а рівень пролактину підвищений), навіть при хороших показниках спермограми – можуть впливати на механізми зачаття.

Оскільки баланс гормонів впливає не тільки на процес утворення сперматозоїдів, а й на хімічний заряд, який при зіткненні з оболонкою яйцеклітини повинен забезпечити проходження чоловічої статевої клітини і її запліднення.

Роль щитовидної залози в чоловічої фертильності.

Другим важливим ендокринним органом, який впливає на фертильність, є стан щитовидної залози. Саме тироксин, гормон, який виробляє щитовидна залоза, передає команду печінки на правильну продукцію білків, які важливі для побудови сперматозоїдів і впливають на регуляцію активності тестостерону.

Останнім часом відбувається акцент уваги не тільки на боротьбу за довголіття, а й на активне підвищення якості життя. Підтримка правильного гормонального фону визнано найбільш пріоритетним напрямком в цьому питанні. Ми знаємо, що механізми старіння пов’язані в першу чергу, зі зміною гормональної рівноваги. Набір ваги і зниження стійкості до фізичних навантажень безпосередньо залежить від норми гормонального фону у чоловіків.

Роль ваги в чоловічому репродуктивному здоров’ї

Наступним важливим фактором – визнано зайву вагу.

“Плюс 10 зайвих кілограмів впливає на -10% рухливості сперматозоїдів”

Фертильність чоловіка значимо знижується при контакті з пестицидами, побутовими полімерами, нафтопродуктами, барвниками. Також впливають негативно підвищені температури (гарячі ванни, сауни). Частим фактором, впродовж останнього часу, став прийом препаратів стероїдів. Ця група виражено впливає на чоловіче репродуктивне здоров’я і знижує продукцію власного тестостерону.

Вузлувате розширення вен сім’яного канатика – варикоцеле (при якому порушується кровопостачання і правильність процесу утворення сперматозоїдів) – так само часта причина, що впливає на фертильність у чоловіків і залежить від стану судин, надмірних фізичних навантажень, підняття важких предметів.

Фахівці нашої клініки ефективно долають одну з причин чоловічого безпліддя, коли сперматозоїди виробляються, але не можуть потрапити в сім’явиносні протоки через перенесені раніше інфекції або травми. У тому випадку, якщо неможливо відновити нормальну роботу статевих шляхів, за допомогою мікрохірургічних методів можна отримати сперматозоїди, для подальшого запліднення яйцеклітини.

На сьогоднішній день генетично здорове потомство можуть народити пари навіть з важкими порушеннями фертильності – при поодиноких рухомих сперматозоїдах. При цьому ембріолог вибирає «найкращий» і вводить в яйцеклітину.

Здоров’я безцінне, бережіть себе і довіряйте кращим!

Читайте також:

Які можливості урофлоуметрії?

Урофлоуметрія - це простий неінвазивний діагностичний тест, який дозволяє оцінити, наскільки добре функціонують сечовивідні шляхи. Сьогодні детально розповідає про даний метод дослідження Литвиненко Роман Анатолійович, завідувач відділенням репродуктивної медицини та хірургії нашої клініки.