Важливі факти про яйцеклітини

Яйцеклітина – найбільша клітина в людському організмі. Вона в 4 рази більша, ніж клітини шкіри, в 26 разів більша за еритроцит (клітини червоної крові) і в 16 разів більша, ніж сперматозоїд.

  1. Всі яйцеклітини жінка отримує ще до народження. Внутрішньоутробно у майбутньої дівчинки закладаються приблизно 7 млн яйцеклітин, а з 26-го тижня внутрішньоутробного розвитку вже починається їх зменшення, яке триває до менопаузи.
  2. Яйцеклітина сама обирає сперматозоїд, що запліднює її. Те, що яйцеклітина є пасивним гравцем в процесі зачаття (вона очікує сперматозоїда, що біжить до неї) – міф. Саме від яйцеклітини залежить, який саме сперматозоїд проникне в неї для поєднання генетичних матеріалів. Важлива місія яйцеклітини – вибір сперматозоїда з непорушеною ДНК.
  3. Яйцеклітина довго живе всередині фолікула. Безліч фолікулів, що містять яйцеклітини у жінки репродуктивного віку, незрілі. Доля таких фолікулів різна: одні чекають впродовж багатьох років до вступу на шлях до овуляції, інші гинуть передчасно на різних етапах розвитку. Приблизно за 150 днів до овуляції (коли яйцеклітина виходить з фолікула в порожнину малого таза і маткову трубу для запліднення), фолікул отримує гормональний сигнал до росту і розвитку і починає свою подорож.
  4. Життя яйцеклітини після овуляції коротке. Після овуляції яйцеклітина потрапляє в порожнину малого таза і направляється в маткову трубу, де живе всього 12- 24 години. Якщо за цей час не відбувається запліднення, то відбудеться запрограмована загибель клітини.
  5. Овуляція більше, ніж одного фолікула – цілком поширене явище. Суперовуляція відбувається в 10% циклів жінки, це означає, що шанс запліднення 2-х яйцеклітин і зачаття різнояйцевих близнюків становить приблизно 1-2 рази в рік. Важливо, що ймовірність овуляції одразу у двох фолікулах збільшується пропорційно із зменшенням запасу яйцеклітин, таким чином жіночий організм намагається збільшити вірогідність зачаття.