5 цікавих питань до Хоній Тетяни Ігорівни

  • Чи може бути таке, що під час гістероскопії поліп не видалили повністю? Пройшло декілька місяців, а лікар описує його на УЗД знову.

Цілком можливо, що поліп утворився знову. Вкрай важливим є не просто видалити поліп, це вирішить проблему лише тимчасово, але й знайти та відкорегувати  причину, по якій він виникнув. Дуже часто причиною появи та росту поліпів є гормональні порушення (адже ендометрій – це гормонозалежні клітини), порушення процесу розщеплення фолієвої кислоти в організмі, хронічний ендометрит (запальний тривалий процес клітин ендометрію) та споживання надмірної кількість вуглеводів, солодкого, що приводить до збільшення кількості утворення інсуліну та збільшення стимуляції ендометрію. Тільки після з’ясування та усунення причини, які спровокували появу поліпів можна запобігти їхньому рецидиву.

  • Чи може ендометріоз бути причиною ненастання вагітності?

Так, може. Ендометріоз в яєчниках дуже згубно впливає на якість яйцеклітин та різко знижує їх запас. У випадку ендометріозу матки (аденоміозу) можлива деформація порожнини матки, внаслідок чого можуть бути складнощі у виношуванні.

  • До якого віку краще народити першу дитину?

Якість ооцитів різко знижується у старшому репродуктивному віці. Репродуктологи рекомендують народжувати першу дитину до 32-35 років, оскільки пізніше якість та кількість статевих клітин різко знижується.

  • Які обстеження потрібно пройти при плануванні вагітності?

Потрібно зробити УЗД органів малого тазу, молочних залоз та щитоподібої залози, визначити рівень гормонів і TORCH Ig M,G -панель, здати необхідні гінекологічні мазки. Чоловіку важливо зробити спермограму ще на етапі підготовки до зачаття.

  • Чи можливо вилікувати ВПЛ?

На жаль, лікування вірусу папіломи людини не існує, проте зараз доступна вакцинація від цього вірусу. Ми радимо проводити вакцинацію дівчатам у підлітковому віці до початку статевого життя. Це ефективно захищає від вірусу та значно знижує ризики розвитку онкології шийки матки.

  • Які обстеження варто включити у щорічний Check-up жінці?

Обов’язковими є УЗД органів малого тазу, щитоподібної залози та молочних залоз, оскільки ендокринологія тісно пов’язана з гінекологією.

Важливо гормональне обстеження щитоподібної залози (ТТГ, Т 4 вільний);

наднирникових гормонів (ДЄА-с, кортизол сироватки і слини), визначення співвідношення витрати інсуліну до рівня цукру (індекс НОМА);

жіночі статеві гормони на 18-24 день циклу: (прогестерон, естрадіол), макропролактин;

25 (он) віт Д, кальцій іонізований, гомоцистеїн, феритин, загальний аналіз крові та біохімія крові.

Також в щорічний Check-up  має входити цитологічне дослідження шийки матки, мазки на флору та кольпоскопія. Дане обстеження і професійна підтримка лікаря забезпечує попередження розвитку новоутворень і збереже фертильність, високу якість життя (саме гормональний фон впливає на наш рівень обмінних процесів і навіть на харчові звички, апетит, на нашу зовнішність і стан шкіри, волосся. Рівень гормонів впливає на пам’ять і настрій).