Романова Ольга Олегівна
Головний лікар клініки, ведучий репродуктолог; основна спеціальність: акушерство і гінекологія.

Цитомегаловірус: симптоми, передача і лікування

Цитомегаловірус (ЦМВ) — вірус із родини Herpesviridae. До цієї родини також належать вірус вітряної віспи, простого герпесу та вірус мононуклеозу. За статистикою близько 60-80 % дорослого населення мали контакт з цитомегаловірусною інфекцією.

Як передається цитомегаловірус?

Вірус часто передається від людини до людини через прямий контакт слини (повітряно-крапельний), кров, сперму, сечу та інші виділення. Цитомегаловірус також може передаватися через грудне молоко, трансплантовані органи, через кров від матері до дитини під час вагітності або пологів.

Які симптоми цитомегаловірусу?

У більшості всіх випадків у людей з нормальною імунною системою перебіг цитомегаловірусної інфекції є безсимптомним, однак може мати серйозну небезпеку під час виношування вагітності.

Люди, у яких все-таки з’явилися деякі симптоми, можуть відмічати високу температуру,  збільшення лімфатичних вузлів, біль у м’язах підвищену втомлюваність.

Якщо жінка інфікується під час вагітності, велика ймовірність того, що вірус може передатися плоду. У цьому випадку говорять про вроджену цитомегаловірусну інфекцію. 90% немовлят, інфікованих вірусом до народження, народжуються без симптомів вірусу. Однак решта 10% можуть страждати від таких розладів, як глухота, сліпота, фізичні та розумові вади (затримка розумового розвитку) та навіть летальні наслідки.

Антитіла до збудника інфекції: як оцінити?

 Наш організм постійно виробляє спеціальні білки – антитіла (імуноглобуліни) – у відповідь на контакт з різними інфекційними збудниками. Це важливо для того, щоб їх швидко ідентифікувати і захистити наш організм. Міжнародне позначення імуноглобулінів – Ig. Латинська літера після Ig позначає клас антитіл. Для діагностики цитомегаловірусу використовують Ig M і IgG.

  • Ig M – це наша “швидка допомога”. Їх рівень підвищується одразу після контакту із збудником інфекції, досягає свого піку до 1-4 тижня, потім знижується протягом декількох місяців.
  • IgG – це наш довготривалий захист. Ці імуноглбуліни з’являються пізніше, не раніше ніж через 2 тижні після початку захворювання. Рівень  IgG підвищується поступово, проте залишаються тривалий час.

Для виявлення ЦМВ слід використовувати панель TORCH  визначення рівня антитіл Ig M, IgG до збудників у крові. Обстеження краще проводити не менше ніж за 2-3 місяці до планування вагітності.

Про наявність збудника та тривалість захворювання роблять висновки по класу Ig, котрі визначаються в крові (Ig M або IgG):

  1. Іg M (+) IgG (-) – первинне зараження;
  2. Ig M (+) IgG (+) – загострення хронічної інфекції;
  3. Ig M (-) IgG (+) – носійство поза загостренням;
  4. Ig M (-) IgG (-) – організм не мав контакту із збудником взагалі.

Важливо, що саме антитіла класу Ig M дають можливість діагностувати гостру форму захворювання або загострення хронічної інфекції навіть без будь-яких проявів симптомів захворювання. При цьому важливо пам’ятати, що бувають перехресні імунологічні реакції організму (випадки, коли  CMV Ig M хибно позитивний (+) при наявності в крові людини іншого вірусного збудника). Хоча такі ситуації достатньо рідкі.

У випадку визначення в аналізі крові CMV Ig M  (+) слід здати аналіз ПЦР CMV на виявлення ДНК і його титру в організмі, загальний аналіз крові, IgG авідність та проконсультуватися з лікарем. На цей час планування вагітності слід відкласти.

Підвищення рівня IgG свідчить про те, що організм вже зустрічався з цією інфекцією і готовий відбити повторні атаки цього збудника. Ізольоване виявлення IgG без підвищення  Ig M свідчить про те, що Вам і Вашому малюку нічого не загрожує. Вагітніти можна.

Лікування цитомегаловірусної інфекції

Немає специфічного лікування ЦМВ, а також немає жодних вакцин, які можна робити, щоб уникнути зараження.

При наявності симптомів і підтвердження наявності збудника зазвичай лікування проводиться, як при ГРВІ.

У людей, які входять в групу ризику при ослабленому імунітеті та вагітності противірусне лікування повинен призначати виключно лікар.

Але важливими є відповідальна підготовка до планування вагітності, визначення показників TORCH, зміцнення імунної та ендокринної системи на етапі планування вагітності.

Наша мета – уникнути можливість передачі ЦМВ ембріону та плоду, попередження можливих ускладнень під час вагітності, народження здорових дітей у родинах.