Естрогени з точки зору здоров’я чоловіка

За межами медичного середовища вкрай популярне судження, що існують жіночі та чоловічі гормони. Мовляв, за статеву функцію чоловічого організму відповідає тестостерон, а за жіночу естрогени. Це не зовсім так. Баланс естрогенів вкрай важливий для статевого життя та фертильності чоловіка, здатності до запліднення.

Справді рівень естрогенів в плазмі крові жінок порівняно вищий, що зумовлено циклічним характером регуляції статевих гормонів та їх ключовим впливом у підготовці матки до імплантації та виношуванні, але й в чоловіків гормони цієї группи виконують декілька вкрай важливих функцій:

  1. Під дією естрогенів відбувається формування кісткової тканини в дитячому віці
  2. Вплив естрогенів на гіпофіз головного мозку зумовлює правильну регуляцію рівня «головного чоловічого гормону» тестостерону
  3. Завдяки дії на кору головного мозку естрогени приймають участь в формуванні лібідо.

Встановлено, що гормональне співвідношення естрогену до тестостерону формується в підлітковому віці і дуже залежіть від типу харчування, режиму сну, заняття певними видами спорту. Далі це співвідношення дуже впливає на характер чоловіка і навіть тип прийняття певних рішень.

Основна форма естрогенів, що проявляє біологічну активність у чоловіків, – це естрадіол (Е2). Так само як і тестостерон, естрадіол частково виробляється в яєчках. Однак основним механізмом утворення цього гормону в організмі чоловіка є специфічний процес, що називається ароматизація, в результаті якого в жировій тканині під дією спеціального ферменту тестостерон перетворюється в естрадіол. Саме тому у чоловіків з надлишковою вагою частіше спостерігається підвищенний рівень естрадіолу.

Як тестостерон, так і естрадіол однаково діють на виділення лютеїнізуючого гормону (ЛГ) в гіпофізі, головна функція якого полягає в стимуляції синтезу того самого тестостерону в яєчках. За механізмом зворотнього зв‘язку вони призводять до зменшення рівня ЛГ в плазмі крові. Високий рівень тестостерону пригнічуючи ЛГ фізіологічно обмежує свою активність, це цілком нормальний процес. Проблема виникає, коли активність тестостерону замість нього обмежує естрадіол. Внаслідок цього розвивається клінічна картина гіпогонадизму – з’являються симптоми дефіциту статевих гормонів, що може проявлятися розладами порушеннями з боку статевої функції, зниженням когнітивних здібностей, емоціональною лабільністю, підвищеною втомлюваністю.

Виходить, що естрадіол шкідливий для чоловічого здоров’я тільки за умови виходу його за межі фізіологічної норми або при збільшенні його відносно рівня тестостерону.

Які можуть бути причини виникнення підвищення рівня естрогенів у чоловіка (гіперестрогенемії)?

  1. Токсичні чинники, що порушують обмін андрогенів (чоловічих статевих гормонів включно з тестостероном) в печінці. Найпоширеніші – це алкоголь та наркотичні речовини з печінковим шляхом виведення.
  2. Надмірне споживання пива підвищує рівень жіночих статевих гормонів у чоловіка.
  3. Споживання м’яса, молочних продуктів, що отримані на використанні певних гормональних засобів.
  4. Деякі гормональні розлади інших систем, наприклад порушення функціі щитоподібної залози, змінюють рівень СЗГ (секс-з’язуючого глобуліну), речовини з якою зв’язується тестостерон, таким чином віддаючи чисельну перевагу естрадіолу.
  5. Вживання надмірно солодкого і перега вуглеводів впливає на відкладання жирової тканини на талії чоловіка та пригнічення утворення тестостерону в організмі, але підвищує перетворення його в естроген.
  6. Пухлини яєчка, що продукують естрадіол. Окрім зниження статевої функції у таких чоловіків нерідко відмічається гінекомастія, збільшення грудних залоз.
  7. Низка медичних препаратів також здатна призвести до підвищеного вироблення естрадіолу. Зокрема це стосується серцевих глікозидів, інгібіторів АПФ, резерпину, трициклічних антидепресантів та деяких противогрибкових препаратів.
  8. Хронічні захворювання печінки, такі як цироз, гепатоз та гепатит також впливають на рівень глобуліну, що зв’язує статеві гормони (СЗГ), впливаючи на співвідношення активного тестостерону та естрадіолу.

Як ми бачимо, факторів, що чинять негативний вплив на обмін статевих гормонів, підвищуючи рівень естрогенів в організмі чоловіка, достатньо. їСамостійно знайти причину та призначити раціональне лікування можливо тільки за допомогою лікаря уролога-андролога.

Однак з профілактичною метою на значну частину цих факторів чоловіки можуть впливати самостійно:

  1. Контроль ваги тіла допоможе зменьшити жирове депо обміну статевих гормонів та запобігти надлишковій ароматизації тестостерону в естрадіол.
  2. Мінімізація споживання алкоголю нівелює токсичну дію на печінку як на фабрику по переробці статевих гормонів.
  3. Споживання якісних продуктів, які вирощені без використання гормональних/гормоноподібних речовин.
  4. Регулярний гормональний чекап 1 раз на рік з визначенням рівня загального та вільного тестостерону, естрадіолу, альбуміну, СЗГ, ДГЕА-С та ЛГ з наступною консультацію уролога-андролога дасть можливість контролювати зміни в гормональній системі та профілактувати патологічні зміни на ранніх етапах.

Залишайтеся здоровими, довіряйте професіоналам та чекаємо Вас в клиниці Reprolife. І пам’ятайте: чоловіче здоров’я – це навичка, якій можливо навчитися.