Зміст сторінки
Кожна жінка народжується з певним запасом фолікулів.
Щомісяця в активному репродуктивному віці є пул фолікулів (10-15), які з 2- го дня менструального циклу починають рости та дозрівати, проте лише 1 фолікул стає лідируючим та йде у овуляцію. Решта фолікулів – гинуть (відбувається атрезія), так і не ставши домінантними.
Оваріальний резерв – це показник запасу яйцеклітин у кожної жінки. Цей показник є дуже індивідуальним та важливим.
Декілька цікавих фактів про оваріальний резерв:
- Яєчники новонароджених дівчат містять 1-2 мільйони яйцеклітин.
- На момент досягнення статевої зрілості та настання першої менструааціїї (12-14 років) їхня кількість. зменшується до 300-400 тисяч.
- Вже після статевого дозрівання кількість яйцеклітин, які витрачаються щомісяця, становить 1000. Це приблизно 30-35 яйцеклітин на день.
- В середньому за весь репродуктивний період у жінок відбувається 400-500 овуляцій.
- Овуляція (вихід дозрілої яйцеклітини з яєчника) триває ~15 секунд.
- 1-2 фолікула овулює кожного циклу, проте в нормі у кожної жінки щороку бувають ановуляторні цикли, коли овуляція не відбувається.
- Гормональні контрацептиви стримують овуляцію, але не скорочують розхід ооцитів
- Дослідження показують, що коли у жінки в запасі залишається близько 25 000 яйцеклітин – до менопаузи залишається в середньому 15 років
Для чого потрібно визначати оваріальний резерв?
Запорукою зачаття та народження здорової дитини в першу чергу є здорові та якісні статеві клітини (сперматозоїд та яйцеклітина). У чоловіків сперматозоїди повністю оновлюються кожні 3 місяці. А ось жінка отримує свій запас яйцеклітин ще до народження і при досягненні статевої зрілості витрачає їх з кожним ментруальним циклом. Спочатку організм видає в ріст найкращі яйцеклітини з оптимальною кількістю енергії в мітохондріях, а з віком їхня якість знижується та зростає частота неправильних поділів клітин, збільшується вірогідність хромосомних порушень у ембріона.
На жаль, методів та ліків, які дозволили б збільшити оваріальний резерв в наш час не існує, а випадки раннього зниження оваріального резерву та низького запасу яйцеклітин стали доволі частими.
Саме тому ми рекомендуємо кожній дівчині, яка досягла репродуктивного віку звернутися до репродуктолога для того щоб визначити свій оваріальний резерв, що дозволить зрозуміти коли планувати вагітність. Якщо у жінки низький оваріальний резерв, а народження дитини ще не планується найближчим часов, ми рекомендуємо скористатися програмою “Відкладене материнство”.
Ця програма дозволяє зберегти здорові та якісні яйцеклітини у молодому віці та мати можливість народити здорову дитину у перспективі, з часом, коли жінка буде до цього готова. Особливо важливим рівень оваріального резерву є тоді, коли вирішується питання планування вагітності. Ажде саме за цим показником лікар розуміє скільки часу є для зачаття та з якої кількості організм буде вибирати яйцеклітину для запліднення.
На сьогоднішній день існують наступні методи визначення рівня оваріального резерву:
- Клінічні дані та анамнез жінки: вік, наявність гінекологічних захворювань (ендометріоїдні гетеротопії, дермоїдні кісти тощо), перенесені хірургічні втручання на яєчниках, тривалість менструального циклу, вплив зовнішніх факторів (хімічні речовини, лаки, фарби, радіаційне опромінення)
- Рівень АМГ – антимюлерового гормону.
- УЗД яєчників. У нормі на УЗД ми повинні бачити по 6 антральних фолікулів у одному зрізі в кожному яєчнику. Якщо ж їх менше (2-3), це означає передчасне зниження оваріального резерву.
- Визначення рівня гормонів ( ФСГ та ЛГ) на 2-4 день менструального циклу.
- Також прогностичним критерієм є тривалість менструального циклу. Не оптимістичною є ознака, коли менструальний цикл жінки вкорочується з 28-30 днів до 20-22 днів. Це означає, що організм починає частіше витрачати яйцеклітини, сигналізуючи про те, що їх резерв йде у виснаження.
Який спосіб оцінки оваріального резерву є найточнішим?
Для розуміння повноцінної ситуації необхідне поєднання вищеперерахованих методів, тоді можна найточніше визначити свій оваріальний резерв.
Причини зниження оваріального резерву:
- Генетична схильність – низький запас яйцеклітин у мами/бабусі/сестри – хірургічне втручання на яєчниках
- Вік жінки
- Аутоімунні захворювання, зокрема аутоімунний тиреоїдит. У жінок, які мають зміни у щитоподібній залозі, менопауза настає раніше
- Деякі судинні порушення (генетичні тромбофілії)
- Вплив шкідливих зовнішніх факторів (паління, вживання алкоголю, робота зі шкідливими хімічними речовинами(лаки, фарби)
- Радіаційне опромінення
- Неправильно налаштована ендокринна система та гормональні порушення
Потурбуйтеся про своє здоров’я та будьте проінформованими! Спеціалісти нашої клініки з радістю Вам у цьому допоможуть:)