Процес утворення яйцеклітини у людини починається на ембріональній стадії і завершується до моменту народження дівчинки. У новонародженої приблизно 400 000 ооцитів (заготовок яйцеклітин). З настанням статевої зрілості ооцити дозрівають по 1, іноді 2 (рідко більше) в місяць і перетворюються в яйцеклітини. За все життя жінки дозріває близько 400 яйцеклітин. Тобто в яйцеклітини перетворюється всього 0,1% від закладених при народженні заготовок.
- Це найбільша несинцитіальна клітина людського тіла (після клітин поперечно-посмугованих м’язів і великих нейронів). Діаметр людської яйцеклітини приблизно 130 мкм. За формою яйцеклітини – кулясті і їх видно неозброєним оком.
- Яйцеклітина живе добу, а потім гине і розчиняється, якщо не відбулося запліднення.
- Яйцеклітина виділяє особливі речовини – гамони. Це кілька з’єднань різної дії, які:
- сприяють зустрічі сперматозоїда з яйцеклітиною і їх з’єднанню;
- підсилюють рух сперматозоїдів і продовжують період їх рухливості;
- усувають всі інші сперматозоїди, коли один уже проник в яйцеклітину.
- Перед заплідненням яйцеклітина відкидає «надлишок» хромосом і утворюється полярне тільце, яке потім гине. Важливий фактор при ЕКЗ, як матеріал для аналізу потенційної якості яйцеклітини.
- Нове дослідження, проведене Стокгольмським університетом, довело, що жіночі яйцеклітини вміють «вибирати» сперму і це рішення приймається не завжди на користь постійного партнера.
Всі ці факти ще раз доводять нам, що дивовижні речі, що відбуваються навколо нас, можуть бути дуже важливими і корисними, незалежно від їх розміру.