Зміст сторінки
Нерідко до мене на прийом приходять молоді жінки, дівчата з жахом в очах від ув’язнення лікарів: “У вас СПКЯ, самостійно завагітніти не зможете”.
Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) дійсно є однією з найчастіших причин жіночої ендокринної безплідності. Але це зовсім не означає, що шансів мати бажану вагітність взагалі немає.
Для початку розберемося, що таке СПКЯ і чому в принципі виникають труднощі із настанням вагітності при цьому синдромі.
Діагноз СПКЯ виставляють за наявності будь-яких 2-х із наступних трьох ознак:
- Гіперандрогенія (надлишок “чоловічих” гормонів клінічний: акне, надмірне зростання волосся по тілу (гірсутизм), жирна шкіра, алопеція (випадання волосся за чоловічим типом – високий лоб, залисини) або біохімічний: підвищення індексу вільних андрогенів або рівня чоловічих статевих гормонів у крові )
- Порушення менструального циклу (як правило, це постійні або періодичні затримки менструації більше 10 днів, цикл більше 35 днів) та/або оліго-/ановуляція (порушення процесу дозрівання яйцеклітини – відсутність овуляції)
- Полікістозні яєчники (збільшені у розмірах яєчники з безліччю дрібних недозрілих фолікулів за даними УЗД)
Безліч дрібних фолікулів у яєчниках – це результат відсутності овуляції, (дозрівання яйцеклітини), а немає овуляції – немає вагітності.
Гіперандрогенія (ГА) – одна з причин відсутності цієї самої овуляції.
Здавалося б просто: прибери надлишок андрогенів, і все стане на свої місця. Але важко знайти в ендокринній гінекології більш багатоликий і неоднозначний стан, ніж СПКЯ
Можливі різні варіанти перебігу: з порушенням циклу та без, з яскравими проявами ГА та ановуляцією та стерті форми із збереженням овуляторних циклів, повністю метаболічний тип, пов’язаний із надмірною вагою.
Важливо знати настпуне:
- СПКЯ – це генетично обумовлене захворювання. Йде активний пошук генів, що кодують схильність до нього, але не забуваємо, що реалізація генетичних поліморфізмів залежить від нашого оточення і способу життя.
- При СПКЯ головні гравці на полі не андрогени, а інсулінорезистентність (ІР). Саме вона сприяє зниженню синтезу в печінці спеціального білка, що зв’язує вільні андрогени (ГСПГ або ССГ) та посилює дію ЛГ гіпофізу на тека-клітини яєчників, що стимулює вироблення тестостерону та призводить до підвищення його рівня в крові. За наявності надмірної ваги та абдомінального ожиріння (відкладення жирової тканини на талії) ситуація посилюється ще й порушенням перетворення статевих гормонів у жировій тканині. У 70% пацієнток із СПКЯ є інсулінорезистентність незалежно від маси тіла. Сьогодні ІР вважається головною причиною всіх гормональних та метаболічних порушень, що виникають при СПКЯ. Важливо знати, що СПКЯ вважається важливою причиною у розвитку цукрового діабету 2 типу та високою групою ризику щодо впливу на стан судин (завищення холестерину в крові з молодого віку). Звідси випливає, що розпочинати боротьбу за відновлення овуляції потрібно із зміни способу життя та підвищення чутливості рецепторів до інсуліну.
- Дієта з обмеженням надходження простих вуглеводів, регулярні фізичні навантаження + препарати, що покращують чутливість рецепторів до інсуліну (метформін, інозитоли), поповнення дефіциту вітамінів та мінералів – ось перший крок до щасливого материнства при СПКЯ!
А ось які кроки будуть наступні читайте у 2-й частині