Шаргородська Анна Віталіївна
Лікар акушер-гінеколог, ендокринолог, фахівець УЗ діагностики

Чи можна завагітніти з діагнозом СПКЯ? Частина 1

Нерідко до мене на прийом приходять молоді жінки, дівчата з жахом в очах від ув’язнення лікарів: “У вас СПКЯ,  самостійно завагітніти не зможете”.

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) дійсно є однією з найчастіших причин жіночої ендокринної безплідності. Але це зовсім не означає, що шансів мати бажану вагітність взагалі немає.

Для початку розберемося, що таке СПКЯ і чому в принципі виникають труднощі із настанням вагітності при цьому синдромі.

Діагноз СПКЯ виставляють за наявності будь-яких 2-х із наступних трьох ознак:

  1. Гіперандрогенія (надлишок “чоловічих” гормонів клінічний: акне, надмірне зростання волосся по тілу (гірсутизм), жирна шкіра, алопеція (випадання волосся за чоловічим типом – високий лоб, залисини) або біохімічний: підвищення індексу вільних андрогенів або рівня чоловічих статевих гормонів у крові )
  2. Порушення менструального циклу (як правило, це постійні або періодичні затримки менструації більше 10 днів, цикл більше 35 днів) та/або оліго-/ановуляція (порушення процесу дозрівання яйцеклітини – відсутність овуляції)
  3. Полікістозні яєчники (збільшені у розмірах яєчники з безліччю дрібних недозрілих фолікулів за даними УЗД)

Безліч дрібних фолікулів у яєчниках – це результат відсутності овуляції, (дозрівання яйцеклітини), а немає овуляції – немає вагітності.

Гіперандрогенія (ГА) – одна з причин відсутності цієї самої овуляції.
Здавалося б просто: прибери надлишок андрогенів, і все стане на свої місця. Але важко знайти в ендокринній гінекології більш багатоликий і неоднозначний стан, ніж СПКЯ

Можливі різні варіанти перебігу: з порушенням циклу та без, з яскравими проявами ГА та ановуляцією та стерті форми із збереженням овуляторних циклів, повністю метаболічний тип, пов’язаний із надмірною вагою.

Важливо знати настпуне:

  • СПКЯ – це генетично обумовлене захворювання. Йде активний пошук генів, що кодують схильність до нього, але не забуваємо, що реалізація генетичних поліморфізмів залежить від нашого оточення і способу життя.
  • При СПКЯ головні гравці на полі не андрогени, а інсулінорезистентність (ІР). Саме вона сприяє зниженню синтезу в печінці спеціального білка, що зв’язує вільні андрогени (ГСПГ або ССГ) та посилює дію ЛГ гіпофізу на тека-клітини яєчників, що стимулює вироблення тестостерону та призводить до підвищення його рівня в крові. За наявності надмірної ваги та абдомінального ожиріння (відкладення жирової тканини на талії) ситуація посилюється ще й порушенням перетворення статевих гормонів у жировій тканині. У 70% пацієнток із СПКЯ є інсулінорезистентність незалежно від маси тіла. Сьогодні ІР вважається головною причиною всіх гормональних та метаболічних порушень, що виникають при СПКЯ. Важливо знати, що СПКЯ вважається важливою причиною у розвитку цукрового діабету 2 типу та високою групою ризику щодо впливу на стан судин (завищення холестерину в крові з молодого віку). Звідси випливає, що розпочинати боротьбу за відновлення овуляції потрібно із зміни способу життя та підвищення чутливості рецепторів до інсуліну.
  • Дієта з обмеженням надходження простих вуглеводів, регулярні фізичні навантаження + препарати, що покращують чутливість рецепторів до інсуліну (метформін, інозитоли), поповнення дефіциту вітамінів та мінералів – ось перший крок до щасливого материнства при СПКЯ!

А ось які кроки будуть наступні читайте у 2-й частині

Читайте також:

Програма «Відкладене материнство»

Відкладене материнство – це програма, яка дозволяє планувати вагітність у більш пізньому репродуктивному віці і зберегти свій генетичний матеріал у молодому віці.

Репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані

03-06 липня відбулася важлива подія - репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані. На цій конференції ми брали активну участь і хочемо поділитися головними европейськими трендами у лікуванні безпліддя. Ми бачимо скільки є важливих напрямків, які по-справжньому надихають, у нас для того щоб разом з парою досягти головної мети - народження здорових дітей у сім’ях!

Чи потрібно робити аналіз на ДНК фрагментацію сперматозоїдів?

Досвідчена і компетентна команда клініки Reprolife рекомендує тільки самі необхідні тести і дослідження, які мають в собі наукове підґрунтя. Ми здатні привести Вас до мрії стати батьками!

Гістероскопія – операція без розрізів та швів.

Гістероскопія дозволяє позбутися маткових причин безпліддя, механічних перешкод настання вагітності, патологічних станів ендометрію та цервікального каналу у будь-які вікові періоди. Клініка Reprolife має медичну команду, яка спеціалізується на ендоскопічній хірургії.

Які основні причини невдачі імплантації ембріона?

Благополучне настання вагітності залежить від низки подій, серед яких імплантація ембріона є однією з найважливіших. На успішність імплантації та виношування вагітності впливають багато причин. Часто ці причини можуть бути поєднаними. З вірою та правильним настроєм на головний результат, командною роботою пари та репродуктолога такі ситуації, як RIF переборні.