Чи можна завагітніти з ендометріозом?

Якщо Ви запитаєте, яка проблема посідає важливе місце серед гінекологінчих захворювань, можна з упевненістю відповісти – ендометріоз.
Такі скарги, як мажучі виділення перед початком менструації, тягнучі хронічні болі внизу живота, які посилюються у критичні дні, дискомфорт при статевому акті – не є рідкістю серед жінок. Ендометріоз займає третє місце серед гінекологічних захворювань, та зустрічається у 30-50% жінок репродуктивного віку.

Що таке ендометріоз?

Внутрішню поверхню матки вистиляє ендометрій, тканина, яка під впливом гормонів поступово наростає, готуючись прийняти ембріончик для імплантації. У разі, якщо вагітність не настає, судинна сітка, яка кровопостачає ендометрій, спадається (переходить у стан ішемії), внаслідок чого ендометрій відшаровується та виходить з виділеннями під час менструаціі (відбувається запрограмована клітинни загибель клітин – апотоз). При деяких умовах відбувається проростання ендометрію в товщу матки (аденоміоз) або ж розповсюдження в інші органи (яєчники, маткові труби, очеревина, нервові закінчення, рідше – сечовий міхур та стінки кишківника). Оскільки ендометрій зазнає трансформацій протягом циклу, то ті ж самі процеси відбуваються і в уражених органах. Для ендометріозу характерними є здатність до проростання (інфільтрації і тенденція до інвазії) у навколишні тканини та органи, він має здатність автономного росту та циклічно залежить від менструального циклу. Окрім циклу, ми також бачимо взаємозв’язок з такими процесами як вагітність, пологами та грудним вигодовуванням (відсутність менструації повністю знижує можливість розвитку та розпосюдження енометріозних вогнищ). Саме ці стани сприяють зниженню активності та регресу ендометріозу. А ось хірургічне переривання вагітності, в свою чергу, викликає загострення цього процесу, або ж взагалі є причиною його виникнення.

Як класифікується ендометріоз?

Враховуючи локалізацію розповсюдження, можна виділити генітальний та екстрагенітальний ендометріоз. В свою чергу генітальний ендометріоз поділяється на внутрішній (аденоміоз) та зовнішній ендометріоз ( вражаються яєчники, маткові труби)

Чому виникає ендометріоз?

На данний час встановлено багато чинників, що провокують виникнення ендометріозу.
Серед найвагоміших причин можна виділити наступні:
  • Порушення гормональної рівноваги (порушення роботи щитовидної залози, дефіцит прогестерону, надлишок естрогену, підвищення рівня кортизолу, порушення чутливості до інсуліну – інсулінорезистентність)
  • Хронічні запальні захворювання органів малого тазу
  • Оперативні втручання в порожнині малого тазу
  • Хронічний стрес
  • Аутоімунні порушення (найчастіше аутоімунний тиреоїдит –АІТ)
  • Внутрішньоматкові контрацептиви (через руйнування межі між слизовою – ендометрієм і м’язовим шаром)
  • Схильність до успадкування. За різними данними у 40- 50% випадків захворюваності на ендометріоз прослідковують зв’язок зі спадковістю.

Отож, підсумовуючи вищесказане, можна зробити висновок, що ендометріоз – це процес, який викинає внаслідок гормональних порушень , аутоімунних процесів та має генетичну схильність.

Лікарі виділяють близько 10 теорій виникнення ендометріозу.

Найбільше обговорення отримали наступні:

  • Імплантаційна теорія: під час менструації, кров’янисті виділення, які вміщують клітини ендометрію, мають виходити з порожнини матки через цервікальний канал та піхву. В деяких випадках відбувається ретроградний (зворотній) рух менструальних виділень, і тканина ендометрію потрапляє через маткові труби в черевну порожнину, до яєчників. Там клітини закріплюються, утворюючи порожнини, вмістом якої є менструальні виділення і клітини ендометрію
  • Хірургічна теорія: внаслідок оперативних втручань в порожнині матки (хірургічне переривання вагітності, кесарський розтин, вишкрібаня порожнин матки тощо), клітини ендометрію можуть потрапляти у інші органи малого тазу.
  • Гормональна теорія: ендометріоз може виникати внаслідок порушень ендокринної системи через стимуляцію до надмірного росту клітин ( порушення роботи щитоподібної залози, неправильне співвідношення чоловічих та жіночих гормонів в організмі, дефіциті прогестерону та надлишку естрогену).

Які симптоми дозволяють запідозрити ендометріоз?

  • Мажучі коричневі виділення перед початком менструації або після
  • Хронічний біль внизу живота, який посилюється у дні овуляції та менструації
  • Біль внизу живота, який віддає в пах та поперек
  • Диспареунія – больові відчуття під час статевого життя
  • Складнощі з настанням вагітності та виношуванням

Проте варто зазначити, що не завжди це захворювання супроводжується яскравою клінічною картиною, адже нерідко трапляєься так, що ендометріоз – може бути знахідкою під час проведення УЗД малого тазу, діагностичної гістеро- чи лапароскопії з приводу безпліддя.

Чи загрожує ендометріоз репродуктивному здоров’ю?

Відповідь на це питання однозначна – так. На це є декілька причин. В першу чергу – ендометріоз – це гормональне захворювання. Отож, ми розуміємо, що його виникнення пов’язане з ендокриними порушеннями, і зокрема, статевих гормонів. На фоні розладу статевих гормонів – імовірні складнощі з настанням вагітності на різних рівнях.

Найбільш загрозливим для репродуктивної системи видом ендометріозу є ендомтеріоїдні кісти, які представляють собою порожнинне утворення в тканині яєчника. Ендометріоїдні гетеротопії утворюються при росповсюдженні тканини ендометрію у порожнину яєчника. З часом об’єм таких ділянок збільшується, «забираючи» здорову тканину яєчника, яка містить запас яйцеклітин. В таких випадках оваріальний резерв (запас яйцеклітин) починає різко знижуватися та стає незворотньо меншим. При такій клінічний картині рівень АМГ може бути хибно завищеним та не відповідати дійсності, змінюючи справжнє уявлення про оваріальний резерв. Окрім зменшення кількості яйцеклітин згубному впливу піддається також і якість ооцитів (клітини яєчника знаходяться в наростаючому стані оксидативного стресу).

Враховуючи імунологічний фактор, ми розуміємо, що він може впливати також на сперматозоїди, перешкоджаючи їхньому нормальному пересуванню. При вузловій чи дифузно-вузловій формі, в товщі матки виникають вогнища ендометріозу, які через деформацію порожнини матки можуть заважати імплантації ембріона та безпечному виношуванню вагітності. А ось в післяпологовому періоді є ризик слабкого скорочення матки, що є небезпекою підвищеної крововтрати. Окрім того, клітини ендометрію можуть вистелати внутрішній шар маткових труб та сприяти утворенню злукового процесу, що також згубно впливає на зачаття та виношування.

Чи можна завагітніти з ендометріозом?

Не зважаючи на таку велику кількість перешкод та негативних наслідків цього захворювання, вагітність з ендометріозом можлива, потрібно обрати правильну тактику. Головне, що потрібно при ендометріозі – це бути попередженим, знати про наслідки та вчасно планувати вагітність. При встановленні діагнозу ендометріозу яєчників у жінок, які планують вагітність у майбутньому та не мають змоги реалізації зачаття на період встановлення діагнозу (кар’єра, навчання, відсутність партнера та інші особисті причини) рекомендовано обов’язкове збереження яйцеклітин або ембріонів (методом вітрифікації) для впевненої можливості планування материнства у майбутньому.

Оскільки при ендометріозі яєчників відбувається прогресивне зниження якості і кількості ооцитив, лікування данного процесу залежить від форми ендометріозу, ступеню розповсюдження, репродуктивних планів жінки. Та вирішується індивідуально з Вашим лікуючим лікарем.

Проте можна сказати точно, що найкращим методом профілактики та лікування ендометріозу є вагітність та грудне вигодовування. Безперечно, це не зможе вилікувати захворювання повністю, проте зупинить прогресування.

Тому якщо у Вас в анамнезі ендометріоз – не відкладайте питання планування сім’ї та поповнення родини. А спеціалісти нашої клініки з радістю Вам у цьому допоможуть!