Важливі факти, які потрібно знати про аутоімунний тиреоїдит (АІТ) і гіпотиреоз.

У наш час вважається найпоширенішим з усіх захворювань щитовидної залози.

 

На жаль, можна почути, що АІТ ніяк не лікується і поки функція щитовидної залози не порушена, підтримувати щитовидну залозу не потрібно.

 

Це не так!

 

Тут ми розповімо важливі факти, які потрібно знати про АІТ і гіпотиреоз.

 

  1. При прийомі препаратів L-тироксин, еутерокс важливо знати, що препарати заліза, кальцію, полівітаміни потрібно пити не раніше, ніж через 4 години після нього.

 

  1. При виявленні гіпотиреозу і АІТ важливо перевірити рівень феритину в крові (визначає запаси заліза в організмі). Саме при порушенні функції щитовидної залози часто розвивається залізодефіцитний стан в організмі навіть при нормальному рівні гемоглобіну в крові.

 

Успіх всієї терапії тироксином може наступити при рівні феритину 50-70 мкг / л.

 

При зниженні рівня феритину гормон T4 в надлишку переходить в реверсивний (неактивний) Т3, що дає уповільнення метаболізму, підвищене випадання волосся, постійну стомлюваність, навіть при правильно підібраному дозуванні тироксином.

 

  1. При АІТ потрібно обмежити сою і просо, через зміст в них ізофлавонів (фітоестрогени), які перешкоджають переходу гормону Т4 в Т3. Багато препаратів для усунення симптомів менопаузи (дефіциту естрогенів) містять ізофлавони сої.

 

  1. При АІТ найбільш часто формується дефіцит вітаміну Д, що призводить до підвищення вимивання кальцію з кісткової системи (зниження кісткової щільності) – остеопарозу, підвищенню ризику сечокам’яної і жовчнокам’яної хвороби. Дефіцит вітаміну Д також впливає на зниження обмінних процесів в організмі – формується схильність до швидкого набору ваги, зниження імунітету в боротьбі з інфекціями і зниження протипухлинного імунітету.

 

Тому дуже важливо регулярно перевіряти рівень 25 (ОН) D в організмі (норма > 75 нмоль / л або 40 нг / мл) і не допускати до формування дефіциту.

 

  1. Селен дуже важливий мікроелемент в правильній роботі щитовидної залози. Запобігає розвитку аутоімунних реакцій. Ми рекомендуємо приймати селен по 100 мкг / день, протягом 2 місяців для захисту клітин щитовидної залози від дії антитіл.

 

  1. Штучні підсолоджувачі шкідливі при АІТ та інших аутоімунних захворюваннях, вони підвищують рівень ТТГ і антитіл до щитовидній залози.

 

  1. Часто АІТ впливає на раннє зниження оваріального резерву у жінок. Тому при АІТ важливо ще у віці 20-25 років визначити свій рівень Антімюлерова гормону (АМГ) і знати свій унікальний запас яйцеклітин. При неможливості планування вагітності важливо зберегти свій запас яйцеклітин, щоб мати можливість зачаття дітей в майбутньому.

 

  1. Встановлено вплив АІТ на клітини підшлункової залози і вироблення інсуліну. Потрібно дотримуватися помірно-вуглеводної дієти, з метою – зниження бажання споживати багато солодкого, і щоб не допустити розвиток резистентності до інсуліну, яка руйнує щитовидну залозу.

 

  1. При виявленні антитіл до щитовидній залозі важливо обмежити прийом прямих імуностимуляторів. Оскільки дані препарати замість зміцнення імунітету можуть сильно загострити реакцію своєї імунної системи проти щитовидної залози.

 

  1. Дефіцит роботи щитовидної залози змушує клітини надмірно реагувати на естроген. Це може підвищувати вплив естрогенів на розвиток гормонозалежних утворень в молочних залозах, матці, ендометрії. Жінкам з АІТ дуже важливо пам’ятати про таке підвищення групи ризику і обов’язково регулярно проходити УЗД молочних залоз і малого таза, цитологічне обстеження.

 

  1. Дуже часто порушення функції щитовидної залози, розвиток АІТ може бути пов’язано з накопиченням гомоцистеїну і неправильним розщепленням фолієвої кислоти і вітаміну В12 в організмі.

 

Ми дуже рекомендуємо визначити показник мутацій MTHFR C677T і A1298C при АІТ. Цей аналіз здається раз в житті і допомагає враховувати правильну підтримку щитовидної залози.

 

У людей з поломкою гена MTHFR, відбувається порушення здатності продукувати фермент MTHFR. Це ускладнює видалення не тільки синтетичної фолієвої кислоти, але і інших речовин, таких як важкі метали. Генетичне порушення здатності розщеплювати фолієву кислоту (вітамін В9) і В12 призводить до розвитку залізодефіцитного стану, порушення роботи щитовидної залози, більш раннього зниження запасу яйцеклітин у жінок (зниження оваріального резерву), зниження якості яйцеклітин і показників дроблення ембріонів. Може підвищувати розвиток новоутворень і схильність до розвитку підвищення артеріального тиску.

 

При порушенні гена MTHFR ми рекомендуємо приймати розщеплену (біодоступнe форму фолієвої кислоти і вітаміну В12) метілфолат (метафолін) і метил-B12.

 

  1. Цинк бере участь в продукції гормонів щитовидної залози. Доведено, що підвищення вмісту цинку в харчовому раціоні призводить до поліпшення функції щитовидної залози, а дефіцит цинку посилює прояви йодної недостатності.

 

13. Для правильної роботи щитовидної залози дуже важливий магній.

 

Без магнію багато ферментів щитовидної залози не можуть правильно функціонувати.

 

14. Вітамін А здатний значно знизити рівень ТТГ і збільшити Т3, який є найсильнішим гормоном щитовидної залози. Захищає щитовидну залозу, знижуючи аутоімунні реакції.

 

При АІТ дійсно важливо обмежити споживання лактози (прибрати з раціону молочні продукти на основі коров’ячого молока) і глютен (він же – клейковина) – білкове з’єднання, яке присутнє в зернових культурах і злаках, таких як пшениця, овес, жито, ячмінь.

 

Докладну статтю про харчування при захворюваннях щитовидної залози (аутоімунний протокол) читайте тут.

Читайте також:

Значення щитоподібої залози для репродуктивної функції

Гормон щитоподібної залози є найважливішим регулятором обмінних процесів і необхідний для правильної роботи всього організму. Це впливає на фертильність, успішність вагітності та правильний розвиток дитини.

Програма «Ендокринне здоров’я»

Основою всіх наших досягнень у житті та успіху є міцне здоров'я та ясний розум. Ми скоригуємо Ваш гормональний статус, відновимо баланс вітамінів, мікроелементів та обмінні процеси в організмі.

Післяпологовий період. Щитоподібна залоза у фокусі

Для чого обстежувати щитоподібну залозу після пологів? Цікавою інформацією ділиться Ганна Віталіївна Шаргородська, ендокринолог-гінеколог нашої клініки.

Термінологія. Щитоподібна залоза

Сьогодні Анна Віталіївна Шаргородська, ендокринолог-гінеколог нашої клініки, познайомить вас із термінологією щитовидної залози

Йод і тирозин – два головних помічника для злагодженої роботи щитовидної залози

Ваша щитовидна залоза виробляє гормони, які впливають на здоров'я всього організму - від швидкості спалювання калорій до частоти серцебиття. Якщо щитовидна залоза не функціонує належним чином, ці гормони будуть вироблятися в більшій або меншій, ніж організму необхідно, кількості.