Могущественный, таинственный и очаровательный отец
Єрмоленко Світлана Леонідівна
Практичний психолог. Психоаналітик. Консультант психоаналітичної орієнтації.

Могутній, таємничий та чарівний тато

До 70-х років минулого століття, функція батька в основному зводилась до накладення заборон і встановлення дисциплінарних норм. Якщо чоловік піклувався про дитину, його статус і положення в суспільстві могли постраждати, так як така поведінка розглядалось як прояв жіночних аспектів особистості.

 

Згодом погляд на батьківство змінився.

 

Дослідження ролі та функції батька в житті дитини в період дитинства дозволили зробити приголомшливий висновок. Стало очевидним, що дитина сприймає батька з перших місяців життя, однак, це сприйняття «сутінкове» і відмінне від того, як немовля сприймає матір.

 

Спостереження дозволили зафіксувати ще ряд дивовижних відкриттів. Наприклад, в сім’ях, в яких відносини між подружжям гармонійні, батьки темпераментні і позитивні, батько і дитина швидше скорочують дистанцію в своїх відносинах. Активний батько позитивним чином впливає на емоційне життя і розвиток дитини, допомагаючи здобути автономію і незалежність.

 

✨ Приблизно до двох років, коли зростає потреба малюка в активному освоєнні простору і зміцненні тілесного самовідчуття, часто саме батько забезпечує малюкові рухливий характер ігор. Він з’являється рідко, в основному вранці і ввечері, і це робить його для дитини могутнім, таємничим і чарівним персонажем. На тлі повсякденних і звичайних турбот матері про малюка, фізична присутність батька і його психологічна доступність самим позитивним чином впливають на формування здорової психіки дитини.

 

✨ У віці з 3-х до 6-ти років (період соціалізації) відбувається знайомство зі світом поза сім’єю. Дитина починає відвідувати дитячі дошкільні установи і в цей час відбувається наступне:

 

✔️ відрив від матері;

✔️ зустріч з новою обстановкою, незнайомими раніше дітьми і дорослими;

✔️ нові вимоги до поведінки, які кардинально відрізняються від звичних домашніх.

 

Таке випробування викликає колосальний стрес. На цьому тлі у дитини з’являються негативні емоції, страх, гнів. Може виникнути втрата інтересу до пізнавальної діяльності.

 

Роль батька в цей період розвитку дитини полягає в наступному:

 

☝🏻 він бере участь в поясненні його досвіду;

☝🏻 допомагає побороти дитячі страхи;

☝🏻 надає емоційну зв’язність почуттям.

 

Ідентифікація з батьком, на тлі сепараційної тривоги і бажання залишатися в безпорадному стані немовляти, дозволяють зміцнитися ЕГО дитини і відчути почуття реальності і стабільності.

 

✨ В подальшому розвитку дитини важливість батьківського виховання полягає в тому, що батько:

 

✔️ менше опікується;

✔️ дає більше свободи;

✔️ допомагає визначити цілі і шляхи їх реалізації;

✔️ забезпечує підтримку на цьому шляху;

✔️ дозволяє експериментувати, пробувати свої сили в різних сферах;

✔️ вчить аналізувати і справлятись з негативними результатами.

 

Відносини батька з дівчинкою 👧 і хлопчиком 👦 вибудовуються по-різному і відрізняються за своїм функціональним значенням.

 

👧 Для дівчинки відносини з батьком важливі для її самооцінки. Це важливий досвід для вибудовування відносин з чоловіками в майбутньому. Батько допомагає їй вчитися цінувати себе.

 

👦 Для сина тато – приклад для ідентифікації та наслідування. Батько – це наставник у вивченні і освоєнні світу, приклад того як потрібно ставитися до жінки, помічник у розвитку чоловічих якостей і навичок, впевненості в собі і відповідального ставлення до світу.

 

❓ Що дає батьківство❓

 

Безумовно, певні переваги:

 

💪🏼 батьківство є ознакою зрілості;

💪🏼 дитина забезпечує продовження в майбутньому і мобілізує відповідні амбіції;

💪🏼 батько знаходить нарцисичне задоволення в захопленні дитини;

💪🏼 батьківська позиція підвищує чоловічу самооцінку, дозволяє реалізувати функцію захисту, підтримки та піклування;

💪🏼 позиція і статус «батька» – предмет заздрості і бажання з раннього дитинства, стають доступними.

 

❓ Якщо у Вас залишилися індивідуальні питання, телефонуйте до нас в клініку. Світлана Леонідівна допоможе розібратися у Вашій ситуації.

 

📲 Телефон клініки +38 044 355 3155

Читайте також:

Привіт, малюк!

Світлана Леонідівна Єрмоленко, сімейний психолог клініки Reprolife, сьогодні розповість нам про розвиток малюка в перший місяць після народження.

«Усвідомлене материнство» – джерело гармонії і натхнення

Мама - найголовніша особистість в житті кожної людини. З моменту народження, мама є джерелом того, без чого неможливе поняття життя. Це базові потреби - безпека, харчування, тепло і комфорт.

П’ять цікавих фактів про сперматозоїди

Напевно немає людини, яку б не захоплювало людське тіло, а точніше те, як воно створене. Людям залишається тільки вивчати і використовувати ці знання на благо.