Первый месяц малыша. Светлана Леонидовна Ермоленко, семейный психолог клиники Reprolife
Єрмоленко Світлана Леонідівна
Практичний психолог. Психоаналітик. Консультант психоаналітичної орієнтації.

Привіт, малюк!

Залишились позаду переживання виношування і родового процесу, і ось настала та довгоочікувана мить, яку мами будуть пам’ятати все життя. Цей наповнений змішаними почуттями момент до невпізнання змінить життя і наповнить його новими відтінками, головним з яких буде – радість материнства.

 

Якщо пологи були партнерські, то і тато не зможе забути момент, коли життя набуло нового, такого довгоочікуваного сенсу – я тато, я батько!

 

– Привіт, малюк! Ласкаво просимо в наш світ! Ми вже любимо! І, звичайно, вже дбаємо про тебе!

 

Переконана, подібний текст звучить в головах і вимовляється вголос новоспеченими батьками. Емоції радості і невимовного щастя переповнюють, але разом з ними з’являється серйозна заклопотаність питанням: як зрозуміти, що необхідно для здорового росту і розвитку маля?

 

Давайте по порядку і розпочнемо з 1-го місяця життя.

 

Цей місяць вважається періодом адаптації. За цей період новонароджений робить величезну роботу по перебудові свого організму. Це пов’язано з тим, що більшу частину життя маля існує у водному середовищі, де воно було забезпечене теплом, поживними речовинами і киснем, а тепер йому потрібно самому дихати, самому регулювати систему теплообміну, самому добувати молоко з маминих грудей.

Енерговитрати на цю важку працю дитина компенсує тим, що більшу частину часу спить і їсть. Уві сні росте, а тим часом організм звикає до нової обстановки.

Спить в перший місяць малюк, як правило, не більше 2 – 4 годин на добу. Харчування, безумовно, процес індивідуальний, але в нормі новонароджений їсть, в середньому, кожні 2 – 3 години, в нічний час – 3 – 5 разів. Режим сну, годування і неспання ваш малюк буде встановлювати самостійно в залежності від своїх фізіологічних особливостей і темпераменту. На цьому етапі ваше завдання як батьків відстежити ці ритми і підтримувати їх.

Незважаючи на те, що малюк поки не демонструє особливих досягнень, він багато чому навчається, так як його фізичний і психоемоційний розвиток в цей період відбувається само собою, майже непомітно, але безперервно.

 

У фізичному розвитку вважається нормою:

✅ хаотичні рухи рук і ніг;

✅ кулачки міцно стиснуті, тому що зберігається гіпертонус рук і ніг;

✅ піднімає голівку, лежачи на животі;

✅ вчиться фіксувати погляд на нерухомому предметі;

✅ працюють вроджені рефлекси:

– смоктальний;

– пошуковий (пошук грудей матері);

– хапальний (стискує все, що потрапляє йому в кулачок);

– рефлекс ходьби (рухає ніжками, наче крокує, якщо утримувати його у вертикальному положенні на твердій поверхні);

– плавальний, рефлекс Мора (зводить і розводить ручки і ніжки, реагуючи на гучний і раптовий звук) і ін.

 

Ці рефлекси в міру розвитку дитини будуть поступово згасати, залишаючи місце базовим рефлексам дорослого, таким як моргання, чхання, позіхання, здригання тощо.

 

У психоемоційному розвитку спостерігаються такі зміни:

 

✅ видає перші звуки, а якщо з дитиною багато розмовляють, радує батьків гулінням;

✅ реагує на різкі і гучні звуки здриганням, завмиранням або плачем;

✅ припиняє плакати, коли його беруть на руки;

✅ може порадувати першою посмішкою;

✅ під час годування шукає і ловить ротом сосок маминих грудей.

 

 

Перший місяць особливо важливий для вашого малюка і не менш важливий для сім’ї.

 

Для малюка важливі тілесний і зоровий контакти з мамою. Розуміння потреб дитини та відгук на них закладають міцний фундамент психологічного благополуччя дитини.

 

Для родини це перевірка на міцність і згуртованість. Щоб мама могла присвятити себе новонародженому, інші члени сім’ї повинні подбати про маму, про побут і комфорт.

 

❓ Якщо у Вас залишились індивідуальні питання, телефонуйте до нас в клініку або пишіть в коментарях. Світлана Леонідівна допоможе розібратися у Вашій ситуації.

 

📲 Телефон клініки +38 044 355 3155

Читайте також:

Могутній, таємничий та чарівний тато

Роль і функція батька в сучасному світі зазнала значних позитивних змін. Світлана Леонідівна Єрмоленко, сімейний психолог клініки Reprolife, детально розповість про роль і важливість батьківства на всіх етапах розвитку і росту дитини.

«Усвідомлене материнство» – джерело гармонії і натхнення

Мама - найголовніша особистість в житті кожної людини. З моменту народження, мама є джерелом того, без чого неможливе поняття життя. Це базові потреби - безпека, харчування, тепло і комфорт.

П’ять цікавих фактів про сперматозоїди

Напевно немає людини, яку б не захоплювало людське тіло, а точніше те, як воно створене. Людям залишається тільки вивчати і використовувати ці знання на благо.