Найпоширеніші хиби в лікуванні ГРЗ

Багатьом відома фраза: з лікуванням ГРЗ проходить через тиждень, а без лікування за 7 днів. Сучасний рівень розвитку фармакології дає можливість лікуватися симптоматично тим самим підвищуючи якість життя під час недуги.
Але існують багато упереджень і хибних переконань в лікуванні ГРЗ. Розглянемо найпоширеніші.

Слід тепло одягнутися, увімкнути додатковий обігрівач, закрити вікна і не гуляти.

Щоб «вигрітися», та пропітніти. Насправді загальний перегрів організму – те, що потрібно вірусу! Бо багато з вірусів розмножуються за температури тіла людини понад 38 С. Саме тому температуру, умовно до 38-38,5 С прийнято не знижувати, оскільки власний організм її підіймає щоб боротися з вірусом різними ланками імунітету, а вже вища температура свідчить про те, що вірусу надані умови для активного розмноження її потрібно знижувати бо його надто багато в організмі тому відбулася така бурхлива реакція на нього. Для полегшення організму роботу потрібно не перегріватися, бо температура може підвищитися надто швидко, а це додаткове навантаження на серцево-судинну, дихальну, імунну та інші системи організму. Щоб спрацював імунітет на повну своїх можливостей треба щоб тепловіддача переважала теплопродукцію. Тобто створена організмом підвищена температура тіла оптимальна для боротьби з вірусом не перетворювалася на патологічну при якій цей самий вірус швидше розмножується. Саме тому до певних цифр підйом температури – це нормально і добре, а вже понад 38,5 С – слід знижувати антипіретиками, в умовах якої страждає організм і сприяє швидкому розмноженню вірусу. Але цього потрібно перебувати в приміщенні з доступом проточного повітря, дотатньо зволоженим (50-70%), щоб організм зайве тепло мав можливість віддати, не перегріваючись.

Вакцинація проти грипу – неефективна бо її слід проводити щороку.

Насправді вакцина проти грипу розробляється щороку провідними вченими, які проводять масштабні дослідження та аналізують дані з більш ніж 100 країн, щоб спрогнозувати, які саме штами вірусу грипу будуть найпоширеніші в наступному сезоні. На основі цих результатів розробляють вакцини проти грипу. Тож за рекомендацією ВООЗ щорічно змінюється штамовий склад вакцин і, відповідно, щеплення забезпечують захист протягом одного сезону грипу від самого грипу та від ГРЗ, що близькі за будовою до вірусу грипу поточного сезону і це є великим бонусом не захворіти тяжко не тільки на сезонний грип, але й на найпоширеніші віруси, що спричинюють ГРЗ у поточного епідеміологічному сезоні. Вакцина не містить живих компонентів, цілком безпечна вагітним у будь-якому триместрі (малюк отримує також імунітет, який буде діяти впродовж перших місяців його життя). З 6-ти місяців вакцинація проти грипу показана усім групам населення, особливо дітям до 6 років та всім, хто має хронічні захворювання, контактує з великою кількістю людей. Також дієвий спосіб уникнення частих ускладнень після ГРЗ або не хворіти на декілька недуг одночасно допоможе щеплення проти пневмококу, ХІБ інфекції (лідери серед збудників пневмонії, отитів особливо у дітей у дітей), менінгококу, COVID-19. Ці щеплення є обов’язковими та забезпечуються державою у всіх розвинених країнах світу.

При ГРЗ вірус «спускається» в бронхи і легені.

Насправді вірус/інфекція не «спускається», оскільки існує протикашльовий рефлекс і так званна тропність вірусу до конкретних тканин організму. Щойно виділення з носоглотки наближаються до трахеї спрацьовує кашльовий рефлекс, який вберігає трахею від стороннього вмісту. Таким чином виділення з носоглотки потрапляють в стравохід, а через кілька секунд в шлунок і поєднується з його вмістом цілком безпечно для людини. А кожен різновид вірусу вражає місце, де любить розмножуватися. Риновірус – у слизовій носа, аденовірус – в горлі та кон’юктиві очей, парагрип – у горлі, риносинтиціальний вірус – в слизовій носа, бронхів і бронхіол. Саме тому кожне ГРЗ протікає за своїм «сценарієм», і бактеріальні ускладнення переважно не виникають якщо лікуватися своєчасно і правильно: при перших ознаках застуди залишатися вдома, щоб організм відновлювався і не займатися самолікуванням аж до самопризначення антибіотиків, що тільки перешкоджає своєчасному одужанню без ускладнень.

Кашель – ознака ускладення ГРЗ.

Кашель, переважно вологий, продуктивний – вірна ознака того, що гігієна носових порожнин та горла були на високому рівні впродовж лікування ГРЗ, тобто кілька разів на день зволожувалися носові ходи навіть при відсутності нежитю (для забезпечення руху війчастого епітелію в носових ходах) та полоскалося горло щоб виділення з носу, які спускаються задньою стінкою ротоглотки не затримувалися на мигдаликах та не спричинювали їх інфікування. Протикашльовий рефлекс запобігає проникненню сьольових розчинів з носоглотки в бронхіальне дерево та кашлем забезпечує очищення бронхіального дерева. Мокротиння, що виділяється бронхами у відповідь на розмноження вірусу – це нормальний процес одужання. Протикашльові препарати слиз, який накопичився, перешкоджають його евакуації з бронхолегеневої системи, а відхаркувальні засоби стимулюють утворення цього слизу, тому такі препарати призначає тільки лікар. Отже, кашель без високої температури при задовільному самопочутті, що виникає через 3-5 днів після перших ознак застуди – закономірний процес одужання організму. Тому важливо багато пити рідини, щоб секрет бронхіального дерева не згущувався і швидше припинився кашель.

Небулайзер допоможе швидше одужати і уникнути кашлю.

Це не так. У всіх розвинених країнах світу понад 50 років небулайзер використовується лише при бронхіальній астмі, обструктивному бронхіті, стенозуючому ларингіті, бронхіоліті з метою швидкого надходження гормональних препаратів чи бета-агоністів значно різдше антибіотиків, борзани-альфи та вкрай рідко стерильними фізрозчинами і то «точково» в альвеоли з метою їх негайного розширення, що дає можливість людині дихати. Всю решту препаратів з допомогою небулайзера застосовувати не варто, бо біодоступність та ефективність застосування ліків не доведена або не перевищує пероральний шлях введення. Набагато ефективніше дихати зволоженим (50-70%) повітрям (18-21 С). Робити інгаляції мінеральною водою заборонені, оскільки вони не стерильні, ефірні олії можуть завдати опік верхніх дихальних шляхів при нагріванні і/або спричинити алергічні реакції. Розчини та кшталт декасану у світовій практиці застосовується лише для зовнішньої обробки медичних візків, але аж ніяк для інгаляції тим паче в педіатрії, як часто-густо призначається в Україні.

Антибіотики – запорука та дієвий аргумент уникнення ускладнень ГРЗ і їх слід приймати одразу або через кілька днів після початку поганого самопочуття.

Антибіотики можуть швидко усунути симптоми ГРЗ без впливу на розмноження вірусу в організмі. Приєднання бактеріальної інфекції на тлі прийому антибіотику без показань потребуватиме прийому другого антибіотика, вже за показаннями. Якщо кожне ГРЗ лікувати подібним чином, то окрім відомої загальної антибіотикорезистентності бактерії на планеті Земля буде ще й персональна, спричинена їх безконтрольним прийомом. Якщо в пацієнта та лікуючого лікаря (при індивідуальному підході до кожного) є розуміння особливості перебігу ГРЗ то ускладнень уникнути не важко. Є певні «червоні прапорці»: різке або повторне підвищення температури понад 39, С, поява задишки у спокої, болі в вусі, горлі, животі, поява висипу на шкірі, зміна кольору сечі. ЦЕ потребує негайного дообстеження та лікування за його результатами.

Чаї з калини, малини при застуді – не мають ефекту.

Насправді вживати 2,5-3 л рідини при захворюванні з природнім вітаміном С сприяє швидкому одужанню, запобігає ламкості капілярів, які страждаюють під час боротьби з вірусом. Збільшуючи об’єм рідини зменшується концентрація вірусу в крові і розвиток запальних змін менш вірогідний. Клітковина ягід має протизапальний ефект.

Полівітаміни, ехінацея – підвищуюють імунітет.

Полівітамінні комплекси стають менш популярними в призначеннях доказових лікарів, бо зазвичай вміст вітамінів у них низький, деякі з них водорозчинні, інші жиророзчинні, приймати їх слід в різний час доби. Такі комплекси виходить транзитом з організму 90%. Корекцію вітамінодефіцитів слід встановлювати лабораторно і лікувати прицільно. Ехінацея якщо і діє і якщо і стимулює то все підряд, в тому числі алергічні реакції. Також при аутоімунних захворюваннях вона може сприяти підвищенню рівня антитіл хронічного захворювання.

Знизити певну ланку імунітету можна лише високоспеціалізованними препаратами – імуносупресантами або набутими захворюваннями, які знижують його. Підвищити імунітет – здоровим способом життя, достатнім руховим режимом, фізичними навантаженнями, збалансованим різноманітним харчуванням та загартовуваннями (можна почати з місцевих і в весняно-літній період).

Найкращою профілактикою захворюваннь є щорічні чек-апи, динамічне спостереження за хронічними захворюваннями та правильне введення ГРЗ. Бажаю всім здоров’я та радості!

Читайте також:

Жовчокам’яна хвороба

Як виникають зміни в жовчному міхурі? Які найчастіші причини хронічного холециститу? Які загальні рекомендації щодо модифікаціі способу життя при змінах у жовчному міхурі ? Розповідає Красюк Анна Ігорівна, лікар терапевт, сімейний лікар нашої клініки.

Сечосольовий діатез. Сечокам’яна хвороба

Красюк Анна Ігорівна, лікар терапевт, сімейний лікар нашої клініки, розповідає про те, що таке сечосольовий діатез та яка прчини винекнення такого захворювання

Ультразвукове дослідження легень

Що таке ультразвукове дослідження легень? Які його переваги та які захворювання можна діагностувати з його допомогою, розповідає Красюк Анна Ігорівна, лікар терапевт, сімейний лікар нашої клініки.

Як правильно вводити прикорм?

Сьогодні наш лікар-терапевт Красюк Анна Ігорівна розповість про те як і коли правильно вводити прикорм. Лікар порекомендує які для цього краще вибрати продукти та як сформувати у малюка правильне ставлення до їжі.

Ультразвукова діагностика судин нижніх кінцівок

Що таке доплерографія (УЗД судин) нижніх кінцівок, як проводиться і коли необхідне обстеження - розповідає Красюк Анна Ігорівна, терапевт нашої клініки.