Беременность и сон – рекомендации акушера-гинеколога
Журавльова Олена Миколаївна
Лікар акушер-гінеколог. Гінеколог-ендокринолог. Спеціаліст УЗ-діагностики

Вагітність і сон – рекомендації акушера-гінеколога

Вагітність – особливий стан, який впливає на весь організм. Гормональна перебудова, збільшення маси тіла, ріст плода – все це збільшує витрати енергії. Щоб їх компенсувати, майбутній мамі дуже важливо дотримуватися режиму відпочинку і в першу чергу їй необхідний повноцінний сон.

Тривалість сну повинна бути не менше 8-8,5 годин, з яких 1 година має припадати на денний відпочинок. При цьому лягати спати необхідно в один і той самий час кожен день. Для повноцінного сну необхідно знайти зручну позу.

На правому або на лівому боці? Як підібрати оптимальну позу для сну.

Якщо в перші 3 місяці вагітності жінка ще може спати в тій позі, в якій вона звикла і їй комфортно, то вже після першого триместру їй не можна спати на животі. Адже після 11-12 тижнів матка виходить за межі малого тазу. А починаючи з 15-16 тижнів, необхідно відмовитись і від положення на спині, так як, зростаюча матка здавлює нижню порожнисту вену, що проходить за нею, що негативно позначається на стан матері і дитини.

 • Найбільш зручними є пози на правому і лівому боці. На лівому боці можна спати в будь-якому триместрі. На правому боці – така поза підходить в якості змінного положення в кінці другого і третього триместрів.
 • Починаючи з 25 тижнів для комфортного сну під живіт можна підкладати подушку. Існують спеціальні подушки для вагітних, які зроблені з урахуванням фізіологічних особливостей жінки в даний період і дозволяють знайти їй зручну позу для відпочинку. Під час останніх тижнів вагітності подушка дозволить зайняти зручне положення напівсидячи. Для кращого засипання не слід приймати їжу безпосередньо перед сном, не слід займатися інтенсивною розумовою діяльністю, дивитися телевізор.
 • Розслабитись і приготуватись до нічного відпочинку допоможе неголосна, спокійна і приємна музика. Також корисні прогулянки на свіжому повітрі перед сном, теплий душ за 20-30 хвилин до сну, провітрювання спальні. Вологість повітря в приміщенні для сну підтримуйте не менше 50%.

Чому виникають порушення сну? Що робити?

Зміни, що відбуваються в організмі жінки під час вагітності, фізичний дискомфорт і емоційний стрес, часто призводять до порушень сну. У цей період може бути ускладнене засипання, пробудження серед ночі. Дослідження сну показують, що 9 з 10 серед вагітних мають безсоння.

Чому так відбувається?

У перші місяці після зачаття різко підвищується рівень прогестерону, наслідком якого є постійні відчуття сонливості, а також прискорене сечовипускання, що ускладнює засинання і порушує нічний сон.

Для того, щоб впоратись з цим, необхідно скоротити кількість рідини, що вживається ввечері. Підримувати водний баланс краще в першій половині дня.

Іншим фактором, що порушує сон може бути нудота. Через болісність молочних залоз в цей період жінці також складно знайти зручну позу для сну.

Якщо не вдається повноцінно виспатися вночі, слід обов’язково відпочити протягом дня. У другому триместрі вагітності майбутня мама зазвичай почуває себе краще. А в останні місяці якість сну погіршується. Вона гірше засинає, частіше прокидаються вночі.

Найчастіше порушення сну – фізіологічні: збільшення вага і розміру живота ускладнюють процес знаходження зручної пози; ворушіння малюка; часті нічні позиви до сечовипускання; печія; судоми в ногах. Нервове напруження, боязнь майбутніх змін, тривога за дитину, переживання перед пологами – психологічні причини, які найчастіше позбавляють жінку сну.

Як боротись з безсонням?

 • Слідкуйте за гігієною сну – створіть оптимальні умови для засинання, підберіть зручний матрац, а також не проводьте в ліжку час, в який Ви не спите.
 • Протягом дня уникайте перенапруги, адже втома не завжди призводить до міцного сну.
 • Спробуйте обговорити свої страхи з близькими, психологом або лікарем.
 • Протягом дня виконуйте нескладні фізичні вправи в залежності від терміну вагітності і самопочуття, гуляйте.
 • Уникайте пізнього прийому їжі.
 • Прийміть перед сном теплий душ.
 • Намагайтесь менше пити увечері. Перед сном рекомендується випити чашку теплого молока, адже в ньому міститься триптофан – м’яке природне снодійне.
 • Масаж стоп і комірцевої зони дасть можливість розслабитись перед сном. У спальні повинно бути прохолодно.
 • Використовуйте спеціальні подушки для вагітних, підкладайте їх під бік, під шию, затискайте між ногами.
 • Після узгодження з лікуючим лікарем можна приймати препарати з магнієм.

В жодному разі не приймайте снодійне самостійно. Рішення про прийняття снодійного може прийняти тільки ваш лікар акушер-гінеколог! Прийом сильнодіючих снодійних, заспокійливих препаратів можуть негативно впливати на формування нервової системи плоду.

Багато в чому самопочуття і сон майбутньої мами залежить від її оточення, тепла, підтримки оточуючих, турботи і терпіння.

Нехай Ваша вагітність буде спокійною і гармонійною. Якщо у Вас залишились додаткові питання Ви можете записатись на прийом за телефоном 044-355-3155, наші фахівці допоможуть розібратись у Вашій ситуації і відкоригувати її.

Читайте також:

Репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані

03-06 липня відбулася важлива подія - репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані. На цій конференції ми брали активну участь і хочемо поділитися головними европейськими трендами у лікуванні безпліддя. Ми бачимо скільки є важливих напрямків, які по-справжньому надихають, у нас для того щоб разом з парою досягти головної мети - народження здорових дітей у сім’ях!

Чи можна завагітніти з діагнозом СПКЯ? Частина 1

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) дійсно є однією з найчастіших причин жіночої ендокринної безплідності. Але це зовсім не означає, що шансів мати бажану вагітність взагалі немає.

Чи потрібно робити аналіз на ДНК фрагментацію сперматозоїдів?

Досвідчена і компетентна команда клініки Reprolife рекомендує тільки самі необхідні тести і дослідження, які мають в собі наукове підґрунтя. Ми здатні привести Вас до мрії стати батьками!

Гістероскопія – операція без розрізів та швів.

Гістероскопія дозволяє позбутися маткових причин безпліддя, механічних перешкод настання вагітності, патологічних станів ендометрію та цервікального каналу у будь-які вікові періоди. Клініка Reprolife має медичну команду, яка спеціалізується на ендоскопічній хірургії.

Які основні причини невдачі імплантації ембріона?

Благополучне настання вагітності залежить від низки подій, серед яких імплантація ембріона є однією з найважливіших. На успішність імплантації та виношування вагітності впливають багато причин. Часто ці причини можуть бути поєднаними. З вірою та правильним настроєм на головний результат, командною роботою пари та репродуктолога такі ситуації, як RIF переборні.