Как научить свой мозг вырабатывать гормоны счастья. Шаргородская Анна Витальевна
Шаргородська Анна Віталіївна
Лікар акушер-гінеколог, ендокринолог, фахівець УЗ діагностики

Звички щасливого організму: як навчити свій мозок виробляти гормони щастя

За наш настрій, впевненість в собі і задоволеність оточуючими відповідають гормони. Дофамін, окситоцин, серотонін і ендорфіни виробляються в головному мозку і відомі як «гормони щастя». Їх також можна назвати «гормонами успіху», тому що, крім гарного настрою, вони дають нам оптимізм, енергію, підвищують концентрацію уваги, спонукають до спілкування з людьми і, таким чином, стимулюють драйв, лідерство і впевненість в собі і своїй діяльності (роботі).

Саме під їх впливом формується персональний психотип, з’являється мотивація до активних дій або виникає страх поразки.

Давайте коротко розберемося, що до чого і як привчити свій мозок вироблятися гормони щастя.

  • Ендорфіни – мабуть найвідоміший гормон щастя і задоволення. Рівень ендорфінів підвищується, коли ми беремо участь в діяльності, що приносить винагороду, такій як прийом їжі, тренування або секс. Ці гормони виділяються під час коротких, приємних видів діяльності, що приносить задоволення. Корпоративні вечірки, пікніки і інші способи об’єднання співробітників підвищують рівень ендорфінів у членів команди, сприяючи встановленню тісних відносин, поліпшення морального духу співробітників, зміцненню корпоративних традицій.
  • Дофамін – це гормон щастя передчуття і задоволення від досягнення мети після того, як для цього було докладено багато сил. Це “вишенька на торті” ваших досягнень. Коли ви отримуєте класний результат, відчуття дофамінового щастя буде стимулювати вас повторювати це досягнення раз від разу.

Дофамін – є важливою частиною системи винагороди мозку. Його вироблення пов’язане з приємними відчуттями, навчанням, пам’яттю і функціями руху. Дофамін допомагає нам запам’ятовувати інформацію і є ключовим фактором в процесі асоціативного навчання. Цікавість, імпульсивність і схильність до ризикової поведінки так само в значній мірі залежать від вироблення дофаміну. При нестачі цього гормону людина може відчувати відсутність мотивації, нудьгу, поганий настрій, тривожність або депресію.

Окситоцин і серотонін можна назвати «гормонами марнославства і безкорисливості».

  • Окситоцин – один з найважливіших гормонів, що відповідає за соціальну взаємодію, поведінку людини в суспільстві. Він виробляється в гіпоталамусі під час обіймів, поцілунків і соціальних контактів. Його ще називають молекулою любові, адже завдяки йому мама виховує свою дитину. Окситоцин активує виділення пролактину, без якого грудне вигодовування неможливе. Не менш важливим є окситоцин при пологах – він стимулює маткові скорочення. Окситоцин сприяє зміцненню довіри, емпатії (співпереживання) і зв’язків у взаєминах. Ця хімічна речовина стимулює прояв безкорисливої ​​доброти і турботи.
  • Серотонін здатний впливати на наше благополуччя, підвищення самооцінки, допомагати концентруватися і розслаблятися. Досягнення, визнання, похвала, будь-яке підвищення статусу стимулюють вироблення серотоніну і спонукають до подальшого просування.

Серотонін бере участь в безлічі процесів: контроль апетиту, регулювання сну, настрою, регулює біль, а також впливає на сексуальне збудження.

 

Створити універсальний рецепт щастя не вийде, але навчитися контролювати свій гормональний баланс цілком можливо.

 

Гормони можуть впливати на нашу поведінку, але наша поведінка також може впливати на наші гормони. Іншими словами, гормональний профіль може бути змінений.

Чи можна навчитися керувати своїми гормонами? Так можна.

 

  1. Почніть з дієти. Дві важливі речі – цукор і алкоголь. Вони порушують баланс між естрогенами і тестостероном у жінок, підвищують стомлюваність і рівень кортизолу.
  2. Фізична активність. Вправи протягом 30 хвилин в день допоможуть знизити рівень кортизолу і загальне почуття стресу.
  3. Ставте реалістичні задачі і підвищуйте планку кожен день. Задоволення від виконаних завдань підвищить вироблення дофаміну.
  4. Кращим способом підвищення серотоніну буде медитація, нові враження, обійми і сміх!
  5. Слідкуйте за поставою, не посилайте організму вербальні сигнали стресу типу: «боюся, нервую, завалений по вуха, це нереально, просто жах якийсь …». Подібні посилання, перетворюючись у хімічний сигнал, призводять до підвищення рівня кортизолу, зниження рівня дофаміну і ендорфінів, тестостерону. В результаті – невпевнена поза та розмова, провальний виступ або фіаско на переговорах.

І ключовим моментом у цих змінах є мистецтво управляти своїми емоціями.

Керуєш стресом – керуєш ситуацією!

Читайте також:

Чи можна завагітніти з діагнозом СПКЯ? Частина 1

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) дійсно є однією з найчастіших причин жіночої ендокринної безплідності. Але це зовсім не означає, що шансів мати бажану вагітність взагалі немає.

Азооспемія. Причини. Стратегія на появу здорового малюка.

Сумна статистика говорить, що чоловічий фактор є причиною не настання вагітності до 40% випадків. Однією з можливих причин є - азооспермія, що зустрічається в одного чоловіка із ста.

Дайджест по менопаузі. Частина 1. Як дізнатися про наближення менопаузи?

Як дізнатися про наближення менопаузи, який вік її настання вважати нормою, причини передчасної та ранньої менопаузи, чи можна відстрочити настання менопаузи - читайте в нашому першому номері дайджесту по менопаузі. Розповідає Анна Віталіївна Шаргородська, ендокринолог-гінеколог нашої клініки.

Симптоми порушення рівня тестостерону

Друзі, в першій частині нашої статті про тестостерон ми говорили про його роль у житті жінки. Сьогодні мова піде про симптоми порушення рівня тестостерону, розповідає Горщанік Юлія Володимирівна, лікар акушер-гінеколог нашої клініки.

Тестостерон і його роль у житті жінки

Між функціонуванням жіночої і чоловічої ендокринних систем різниця дуже велика, при тому що набір гормонів у чоловіків і у жінок однаковий. Справа в кількості і характері секреції. Про тестостерон і його роль у житті жінки розповідає Горщанік Юлія Володимирівна, лікар акушер-гінеколог нашої клініки.