Физиология успеха: влияние гормонов на личность человека. Шаргородская Анна Витальевна
Шаргородська Анна Віталіївна
Лікар акушер-гінеколог, ендокринолог, фахівець УЗ діагностики

Фізіологія успіху: вплив гормонів на особистість людини

Ті аспекти, які багато людей вважають вродженими або особистісними якостями, можуть бути пояснені дією гормонів. Завдяки розвитку нейронауки, з’явилося розуміння, яким чином відбувається цей вплив, які гормони грають ключову роль.

Доктор Хелен Фішер, біоантрополог і дослідник в області біохімії мозку в Університеті Рутгерса (Rutgers University, USA) спільно з колегами розробили чотири типи біологічного темпераменту, кожен з яких пов’язаний з різними рисами, зумовленими домінуванням тих чи інших гормонів.

 

Давайте розглянемо кожен з них.

✅ «Дослідник» в основному отримує підтримку дофаміном.

✅ Дії «директора» визначаються домінуванням тестостерону.

✅ «Будівельник» – серотонін.

✅ «Парламентер» – естроген і окситоцин.

 

Всі ці типи темпераменту в різних поєднаннях зустрічаються як у чоловіків, так і у жінок, в кожній культурі і раси. Так, наприклад, «дослідники-директори», як правило, володіють такими якостями як аналітичний розум і стратегічне мислення, рішучість, незалежність, наполегливість і цілеспрямованість, які роблять їх кандидатами на пост генерального директора. Вони більш вимогливі і часто менш чуйні, ніж інші. Ця характеристика їх темпераменту пов’язана з дією тестостерону і дофаміну.

Цікаві результати були отримані в дослідженні, в якому оцінювали рівень гормонів в крові керівників різного рангу. Вчені виявили, що найбільш успішні керівники мали найвищий рівень тестостерону. Але у цих керівників також був відзначений низький рівень кортизолу. У міру підвищення рівня кортизолу, рівень успішності лідера знижувався. Таким чином, в той час як всі успішні керівники мали більш високий рівень тестостерону, лідери, які відрізнялися найбільшою стресостійкістю, маючи низький рівень кортизолу, були найбільш ефективні. Ця особливість актуальна незалежно від статі.

Ці два гормони, тестостерон і кортизол, створюють тонкий баланс. Коли рівень тестостерону занадто низький, люди можуть сприйматися як слабкі або невпевнені в собі. Коли він занадто високий, вони втрачають навички співчуття і солідарності для створення спільних і продуктивних команд.

Коли рівень кортизолу низький, лідери здатні управляти і успішно вести переговори навіть під тиском несприятливих обставин. Занадто низький кортизол може супроводжуватися недостатністю фізичних, емоційних і розумових реакцій, щоб ефективно реагувати на стрес. Занадто високий – призводить до перевантаження стресом і зниження продуктивності.

Саме час згадати про естрогени – гормони «тонких інтриг» і інтуїції. Високий рівень естрогенів підтримує в нормі концентрацію серотоніну, завдяки чому підвищується настрій і поліпшується самопочуття. У жінок пік вироблення естрогену спостерігається в період овуляції – період максимального рівня енергії і активності, в тому числі і сексуальної.

Вплив естрогенів на чоловічий організм активно вивчається.

Ось що вже відомо: по-перше, з віком зниження рівня тестостерону, який відповідає за мужність, лібідо і брутальний характер спостерігається практично у всіх чоловіків. По-друге, на заміну тестостерону (а може і в підтримку) приходять естрогени. В середньому, цей процес досягає піку років до 40-45.

Італійські вчені Вінченцо Рокіро і Чезаре Карань вирішили з’ясувати, як ці «естрогенові» зміни впливають на характер чоловіка.

Після серії спостережень, а також на основі спеціально зібраних статистичних даних і проведених опитувань були зроблені висновки – в чомусь очікувані, а в чомусь дивовижні.

Із згасанням тестостеронових реакцій чоловік все рідше проявляє таку рису характеру, як готовність проявляти лідерство з будь-якого приводу. Йому вже не хочеться вплутуватись в суперечки і конфлікти – і це явна ознака впливу на його організм естрогенів. Знижується схильність до ризику, агресивність – у всякому разі, у зовнішніх проявах. Його важче захопити якимось хобі, навіть з людьми «естрогенові» чоловіки сходяться набагато складніше, ніж їх «тестостеронові» побратими.

З нових рис характеру дослідники відзначили появу емпатії, сентиментальності, страхів з різних приводів, побоювання за майбутнє. До дивних результатів були віднесені плаксивість і прихильність до немовлят, більше властива жінкам. Чоловік з підвищеним рівнем естрогенів швидше заведе домашню тварину і буде про неї віддано піклуватись, навіть якщо в молодості був абсолютно байдужим до домашніх вихованців.

Однак, надлишок естрогенів, все ж небезпечний для здоров’я, так само, як і для здоров’я жінок, і в значній мірі пов’язаний з надмірною вагою. При появі явних ознак надлишку естрогенів варто негайно звернутися до фахівця (андролога – для чоловіків або ендокринолога-гінеколога – для жінок).

Як бачите, гормональний «коктейль успіху» – багатокомпонентний і залежить від ідеального поєднання цих компонентів в кожному конкретному випадку для кожної конкретної людини.

Більшість тренінгів з лідерства фокусується на тому, як надихати, усвідомлювати себе і бачити загальну картину серед деталей. Це все необхідні навички. Але виявляється, що наш гормональний баланс також грає важливу роль і не повинен бути випущений з уваги.

❕ Баланс в Ваших гормонах – це можливість стати більш успішним ❕

 

Читайте також:

Чи можна завагітніти з діагнозом СПКЯ? Частина 1

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) дійсно є однією з найчастіших причин жіночої ендокринної безплідності. Але це зовсім не означає, що шансів мати бажану вагітність взагалі немає.

Азооспермія. Причини. Стратегія на появу здорового малюка.

Сумна статистика говорить, що чоловічий фактор є причиною не настання вагітності до 40% випадків. Однією з можливих причин є - азооспермія, що зустрічається в одного чоловіка із ста.

Дайджейст про менопаузу. Випуск 4. ГУМС (геніто-урінарний менопаузальний синдром).

У четвертому випуску дайджесту про менопаузу Анна Віталіївна Шаргородська, ендокринолог-гінеколог нашої клініки, розповість про доступні методи лікування вульво-вагінальної атрофії (стоншення слизової).

Дайджест по менопаузі. Частина 1. Як дізнатися про наближення менопаузи?

Як дізнатися про наближення менопаузи, який вік її настання вважати нормою, причини передчасної та ранньої менопаузи, чи можна відстрочити настання менопаузи - читайте в нашому першому номері дайджесту по менопаузі. Розповідає Анна Віталіївна Шаргородська, ендокринолог-гінеколог нашої клініки.

Симптоми порушення рівня тестостерону

Друзі, в першій частині нашої статті про тестостерон ми говорили про його роль у житті жінки. Сьогодні мова піде про симптоми порушення рівня тестостерону, розповідає Горщанік Юлія Володимирівна, лікар акушер-гінеколог нашої клініки.