Зміст сторінки
Якщо у чоловіка виражений ОАТ-синдром, навіть у повністю здорової жінки не може наступити вагітність.
Що таке олігоастенотератоазооспермія у чоловіків?
В основі ОАТ-синдрому є три різні, хоча і пов’язаних між собою зміни в показниках спермограми:
✅ олігозооспермія – концентрація сперматозоїдів <15 мільйонів / мл. Щоб підтвердити це, необхідно буде проаналізувати більше одного зразка;
Приклад олігозооспермії:
✅ астенозооспермія – рухливість сперматозоїдів <40%;
✅ тератозооспермія – нормальна морфологія <4%;
Приклад тератозооспермії:
✅ олігоастенозооспермія – концентрація сперматозоїдів <15 мільйонів / мл рухливість сперматозоїдів <40%;
✅ оліготератозооспермія – концентрація сперматозоїдів <15 мільйонів / мл, нормальна морфологія <4%;
✅ астенотератозооспермія – рухливість сперматозоїдів <40%, нормальна морфологія <4%;
✅ олігоастенотератозооспермія – концентрація сперматозоїдів <15 мільйонів / мл, рухливість сперматозоїдів <40%, нормальна морфологія <4%.
Приклад нормозооспермії (нормально функціонуючої репродуктивної системи чоловіка):
Олігозооспермія може бути розділена на різні типи залежно від кількості сперматозоїдів:
🟢 легка: від 5 до 14 мільйонів / мл сперми;
🟡 помірна: від 1 до 5 мільйонів / мл;
🔴 важка: менше 1 мільйона / мл.
Окремий випадок олігозооспермії – кріптозооспермія. Цей означає, що кількість сперматозоїдів нижче 100 000 / мл сперми.
Причини порушення показників спермограми
🚩 Гормональні порушення: зниження рівня тестостерону (гіпогонадизм), порушення функції щитовидної залози (гіпотиреоз), цукровий діабет.
Причини зниження тестостерону можуть бути різними, починаючи від фізіологічного вікового зниження і до гіпогонадизму внаслідок пошкодження тканини яєчка в результаті травми або запалення.
🚩 Зміни рівня естрогенів і пролактину у чоловіка також можуть бути причиною розвитку олігоастенотератозооспермії.
🚩 Варикоцеле – це стан, при якому розширюються вени лозовидного сплетіння в мошонці (схоже на варикозне розширення вен на нозі). Воно присутнє у 15% всіх чоловіків і 40% чоловіків з безпліддям (Pathak et al., 2016).
Варикоцеле впливає на те, що кров не відводиться належним чином і призводить до розширення вен, підвищення температури тканини яєчок, порушення мікроциркуляції, що може досить негативно впливати на процеси розвитку і дозрівання сперматозоїдів.
🚩 Травма або запалення яєчок
Інфекції можуть бути причиною до 15% чоловічого безпліддя (Moretti et al. 2009), як правило, через вплив на роботу клітин, що приймають участь у процесі в утворення і дозрівання сперматозоїдів.
Запалення руйнує клітини яєчка і його придатка, що призводить до неправильного розвитку сперматозоїдів, а запалення передміхурової залози і насінних бульбашок – до порушення складу сперми, через що знижується рухливість сперматозоїдів, може підвищуватися ступінь фрагментації ДНК сперматозоїдів.
Хламідіоз і гонорея також можуть впливати на фертильність, викликаючи рубці і створюючи закупорки.
Бактерії, зазвичай передаються під час статевого акту, також можуть впливати на якість сперми у 33% безплідних чоловіків (Moretti et al. 2009).
🚩 Шкідливі звички: зловживання алкоголем, куріння, вживання спортивних добавок, наркотичних препаратів.
🚩 Професійні шкідливості, несприятливі фактори зовнішнього середовища (іонізуюче / радіаційне випромінювання), лаки, фарби, робота з пестицидами, прийом деяких токсичних ліків: від антибіотиків, бета-блокаторів, антидепресантів до хіміотерапії.
🚩 Дії, що підвищують температуру яєчок (сауни, стиглий одяг).
🚩 Генетичні причини – частіше мікроделеції AZF локусу короткого плеча Y-хромосоми, мутації гена муковісцидозу CFTR, зміни каріотипу чоловіка. Залежно від вираженості і виду мутацій ми можемо визначати олігоастенотератозооспермію або крайній ступінь – азооспермію (повна відсутність сперматозоїдів в еякуляті).
Приклад азооспермії:
🚩 Хронічний стрес
Діагностика олігоастеносперматозооспермії
Діагноз ОАТ-синдром встановити нескладно, його ключові ознаки легко визначаються ембріологом при проведенні спермограми. Важливим фактором є правильна підготовка до здачі спермограми і якісна лабораторія – як в нашій клініці.
Визначення причин, які призвели до порушення показників спермограми – процес більш складний і комплексний, тому на даному етапі необхідно звернутися до лікаря уролога-андролога, який складе план обстеження, правильно оцінить його результати, що дасть можливість призначити ефективне лікування.
Які методи лікування при олігоастенотератозоосперміі?
У лікуванні олігоастенотератозооспермії, існує кілька основних напрямків.
✅ В першу чергу важливо усунути основне захворювання, яке призвело до розвитку олігоастенотератозооспермії. Призначають препарати, що підтримують мікроциркуляцію і тонус венозної стінки, тільки при вираженій формі варикоцеле потрібно і оперативне лікування, антибактеріальну та протизапальну терапію – при простатиті в комбінації з антиоксидантами.
❌ Необхідно виключити вплив шкідливих чинників на сперматозоїди (найчастіше – кинути курити), оптимізувати спосіб життя, в тому числі статевого.
✳ При недостатній ефективності, а також у випадках, коли безпліддя пов’язане з ендокринними порушеннями, застосовується стимуляція утворення сперматозоїдів за допомогою гормональних препаратів. Проводять підтримку роботи щитовидної залози, зниження рівня пролактину, підтримку фолатного обміну і вітаміну Д. Таким чином можна домогтися значного поліпшення показників спермограми.
ℹ️ Схеми гормональної підтримки досить складні, підбираються індивідуально, і призначити їх можуть тільки андрологи з великим досвідом роботи.
⚕ Антиоксиданти можуть грати важливу роль в процесі утворення якісних сперматозоїдів. Добавки з вітаміном C і E, селен, L-карнітин, CoQ10, цинком і N-ацетилцистеином пов’язані зі збільшенням параметрів сперми, вони можуть впливати на поліпшення якості ембріонів або частоту настання вагітності.
❗ Важливо завжди обговорювати застосування таких добавок зі своїм лікарем перед їх застосуванням!
❗❗ Іноді пацієнти з важкою олігозооспермією можуть надалі страждати від кріптозоосперміі, а потім від азооспермії (відсутність сперматозоїдів в спермі). Тому при діагностуванні цього стану важливо вжити профілактичних заходів, такі як заморожування сперми, щоб зберегти статеві клітини.
❇ Допоміжні репродуктивні технології (ДРТ) при олігоастенотератозооспермії можуть застосовуватися в разі неефективності медикаментозного лікування, в разі, коли чоловік з певних причин не може або не хоче проходити лікування.
❗ Найбільш підходящим лікуванням для чоловіків з олігозооспермією і кріптозоосперміей є ЕКЗ із застосуванням методу ІКСІ (інтрацитоплазматична ін’єкція сперматозоїда), у зв’язку з тим, що низька концентрація сперматозоїдів може означати, що яйцеклітина не запліднюється правильно в природних умовах. Ефективність ЕКЗ з попередньою медикаментозною підтримкою чоловіка набагато вище, ніж без неї.