Литвиненко Роман Анатолійович
Завідувач відділенням репродуктивної медицини та хірургії

Що таке олігоастенотератоазооспермія у чоловіків?

Якщо у чоловіка виражений ОАТ-синдром, навіть у повністю здорової жінки не може наступити вагітність.

Що таке олігоастенотератоазооспермія у чоловіків?

В основі ОАТ-синдрому є три різні, хоча і пов’язаних між собою зміни в показниках спермограми:

✅ олігозооспермія – концентрація сперматозоїдів <15 мільйонів / мл. Щоб підтвердити це, необхідно буде проаналізувати більше одного зразка;

Приклад олігозооспермії:

✅ астенозооспермія – рухливість сперматозоїдів <40%;

✅ тератозооспермія – нормальна морфологія <4%;

Приклад тератозооспермії:

✅ олігоастенозооспермія – концентрація сперматозоїдів <15 мільйонів / мл рухливість сперматозоїдів <40%;

✅ оліготератозооспермія – концентрація сперматозоїдів <15 мільйонів / мл, нормальна морфологія <4%;

✅ астенотератозооспермія – рухливість сперматозоїдів <40%, нормальна морфологія <4%;

✅ олігоастенотератозооспермія – концентрація сперматозоїдів <15 мільйонів / мл, рухливість сперматозоїдів <40%, нормальна морфологія <4%.

 

Приклад нормозооспермії (нормально функціонуючої репродуктивної системи чоловіка):

Олігозооспермія може бути розділена на різні типи залежно від кількості сперматозоїдів:

🟢  легка: від 5 до 14 мільйонів / мл сперми;

🟡  помірна: від 1 до 5 мільйонів / мл;

🔴 важка: менше 1 мільйона / мл.

Окремий випадок олігозооспермії – кріптозооспермія. Цей означає, що кількість сперматозоїдів нижче 100 000 / мл сперми.

Причини порушення показників спермограми

🚩 Гормональні порушення: зниження рівня тестостерону (гіпогонадизм), порушення функції щитовидної залози (гіпотиреоз), цукровий діабет.

Причини зниження тестостерону можуть бути різними, починаючи від фізіологічного вікового зниження і до гіпогонадизму внаслідок пошкодження тканини яєчка в результаті травми або запалення.

🚩 Зміни рівня естрогенів і пролактину у чоловіка також можуть бути причиною розвитку олігоастенотератозооспермії.

🚩 Варикоцеле – це стан, при якому розширюються вени лозовидного сплетіння в мошонці (схоже на варикозне розширення вен на нозі). Воно присутнє у 15% всіх чоловіків і 40% чоловіків з безпліддям (Pathak et al., 2016).

Варикоцеле впливає на те, що кров не відводиться належним чином і призводить до розширення вен, підвищення температури тканини яєчок, порушення мікроциркуляції, що може досить негативно впливати на процеси розвитку і дозрівання сперматозоїдів.

🚩 Травма або запалення яєчок

Інфекції можуть бути причиною до 15% чоловічого безпліддя (Moretti et al. 2009), як правило, через вплив на роботу клітин, що приймають участь у процесі в утворення і дозрівання сперматозоїдів.

Запалення руйнує клітини яєчка і його придатка, що призводить до неправильного розвитку сперматозоїдів, а запалення передміхурової залози і насінних бульбашок – до порушення складу сперми, через що знижується рухливість сперматозоїдів, може підвищуватися ступінь фрагментації ДНК сперматозоїдів.

Хламідіоз і гонорея також можуть впливати на фертильність, викликаючи рубці і створюючи закупорки.

Бактерії, зазвичай передаються під час статевого акту, також можуть впливати на якість сперми у 33% безплідних чоловіків (Moretti et al. 2009).

🚩 Шкідливі звички: зловживання алкоголем, куріння, вживання спортивних добавок, наркотичних препаратів.

🚩 Професійні шкідливості, несприятливі фактори зовнішнього середовища (іонізуюче / радіаційне випромінювання), лаки, фарби, робота з пестицидами, прийом деяких токсичних ліків: від антибіотиків, бета-блокаторів, антидепресантів до хіміотерапії.

🚩 Дії, що підвищують температуру яєчок (сауни, стиглий одяг).

🚩 Генетичні причини – частіше мікроделеції AZF локусу короткого плеча Y-хромосоми, мутації гена муковісцидозу CFTR, зміни каріотипу чоловіка. Залежно від вираженості і виду мутацій ми можемо визначати олігоастенотератозооспермію або крайній ступінь – азооспермію (повна відсутність сперматозоїдів в еякуляті).

Приклад азооспермії:

🚩 Хронічний стрес

Діагностика олігоастеносперматозооспермії

Діагноз ОАТ-синдром встановити нескладно, його ключові ознаки легко визначаються ембріологом при проведенні спермограми. Важливим фактором є правильна підготовка до здачі спермограми і якісна лабораторія – як в нашій клініці.

Визначення причин, які призвели до порушення показників спермограми – процес більш складний і комплексний, тому на даному етапі необхідно звернутися до лікаря уролога-андролога, який складе план обстеження, правильно оцінить його результати, що дасть можливість призначити ефективне лікування.

Які методи лікування при олігоастенотератозоосперміі?

У лікуванні олігоастенотератозооспермії, існує кілька основних напрямків.

✅ В першу чергу важливо усунути основне захворювання, яке призвело до розвитку олігоастенотератозооспермії. Призначають препарати, що підтримують мікроциркуляцію і тонус венозної стінки, тільки при вираженій формі варикоцеле потрібно і оперативне лікування, антибактеріальну та протизапальну терапію – при простатиті в комбінації з антиоксидантами.

❌  Необхідно виключити вплив шкідливих чинників на сперматозоїди (найчастіше – кинути курити), оптимізувати спосіб життя, в тому числі статевого.

✳ При недостатній ефективності, а також у випадках, коли безпліддя пов’язане з ендокринними порушеннями, застосовується стимуляція утворення сперматозоїдів за допомогою гормональних препаратів. Проводять підтримку роботи щитовидної залози, зниження рівня пролактину, підтримку фолатного обміну і вітаміну Д. Таким чином можна домогтися значного поліпшення показників спермограми.

ℹ️ Схеми гормональної підтримки досить складні, підбираються індивідуально, і призначити їх можуть тільки андрологи з великим досвідом роботи.

⚕  Антиоксиданти можуть грати важливу роль в процесі утворення якісних сперматозоїдів. Добавки з вітаміном C і E, селен, L-карнітин, CoQ10, цинком і N-ацетилцистеином пов’язані зі збільшенням параметрів сперми, вони можуть впливати на поліпшення якості ембріонів або частоту настання вагітності.

Важливо завжди обговорювати застосування таких добавок зі своїм лікарем перед їх застосуванням!

❗❗ Іноді пацієнти з важкою олігозооспермією можуть надалі страждати від кріптозоосперміі, а потім від азооспермії (відсутність сперматозоїдів в спермі). Тому при діагностуванні цього стану важливо вжити профілактичних заходів, такі як заморожування сперми, щоб зберегти статеві клітини.

Допоміжні репродуктивні технології (ДРТ) при олігоастенотератозооспермії можуть застосовуватися в разі неефективності медикаментозного лікування, в разі, коли чоловік з певних причин не може або не хоче проходити лікування.

❗ Найбільш підходящим лікуванням для чоловіків з олігозооспермією і кріптозоосперміей є ЕКЗ із застосуванням методу ІКСІ (інтрацитоплазматична ін’єкція сперматозоїда), у зв’язку з тим, що низька концентрація сперматозоїдів може означати, що яйцеклітина не запліднюється правильно в природних умовах. Ефективність ЕКЗ з попередньою медикаментозною підтримкою чоловіка набагато вище, ніж без неї.

Читайте також:

Які основні причини невдачі імплантації ембріона?

Благополучне настання вагітності залежить від низки подій, серед яких імплантація ембріона є однією з найважливіших. На успішність імплантації та виношування вагітності впливають багато причин. Часто ці причини можуть бути поєднаними. З вірою та правильним настроєм на головний результат, командною роботою пари та репродуктолога такі ситуації, як RIF переборні.

Азооспемія. Причини. Стратегія на появу здорового малюка.

Сумна статистика говорить, що чоловічий фактор є причиною не настання вагітності до 40% випадків. Однією з можливих причин є - азооспермія, що зустрічається в одного чоловіка із ста.

Планування вагітності

Від того, наскільки добре буде підготовлений організм до вагітності, залежить здоров'я одразу двох людей: мами та майбутнього малюка. Саме тому потрібно планувати вагітність заздалегідь.

Коли потрібно використовувати донорську сперму?

Сьогодні поговоримо про причини, коли потрібно використовувати донорську сперму. Розповідає Осьмак Ганна Миколаївна, акушер-гінеколог нашої клініки

Вплив якості сперми на успіх ЕКЗ

Сперматозоїд! Він являє собою 50% вашого ембріона. На чоловічий фактор припадає близько 40-50% безпліддя пар і близько 7% чоловіків в цілому (Kumar et al. 2015). Так що це важливо.