Зміст сторінки
Оваріальний резерв – це здатність яєчників продукувати яйцеклітини, які можуть потенційно привести до настання здорової вагітності. Він залежить від віку, індивідуальної закладки статевих клітин при ще внутрішньоутробному розвитку дівчинки, генетичної особливості в сім’ї, способу життя (вплив певних факторів на організм жінки).
“Золотий запас”
Щоб жінка несподівано не запитала себе: «Чому не настає вагітність?», потрібно поцікавитися своїм оваріальним резервом. Критерієм його оцінки є правильно проведене УЗД: підрахунок кількості видимих фолікулів (структур, з яких відбувається дозрівання яйцеклітин).
При цьому дуже важливо розуміти, що нас цікавить саме загальна кількість фолікулів в яєчнику, а не наявність або відсутність овуляції. Оскільки овуляція може відбуватися і в 45 років, і в 50 років, але до вагітності такі овуляції призводять вкрай рідко. «Нормальний оваріальний резерв» – це наявність 6-20 фолікулів при проведенні УЗД в двох яєчниках. «Низький» – менше 6 фолікулів, більше 20 фолікулів – називається «виражений» оваріальний резерв.


Нормальний оваріальний резерв
Іншим об’єктивним методом дослідження фолікулярного резерву є визначення АМГ (Антімюлерова гормону) в крові. Чим нижче його рівень, тим менше оваріальний резерв. Значення цього гормону нижче 1,1 нг / мл є критичним; але не означає, що настання вагітності неможливе.
ФСГ (фолікулостимулюючий гормон) – гормон гіпофіза, під впливом якого відбувається зростання і дозрівання фолікулів. Його рівень у першу фазу менструального циклу залежить від яєчникового резерву і є надійним критерієм оцінки його стану.
Визначення рівня ФСГ і АМГ слід проводити з 2-4 дня менструального циклу.
Міфи про збереження репродуктивної функції
На жаль, найпопулярніший міф останніх років – це «прийом гормональних контрацептивів може надовго продовжити репродуктивну функцію», прихильники цієї теорії вважають, що якщо блокувати овуляцію, то жінка не витрачає свої фолікули і яйцеклітини.
Наспраді, в жіночому організмі процеси росту і загибелі яйцеклітин відбуваються щодня, і повністю не залежать від наявності або відсутності овуляції. При цьому в залежності від резерву яєчників, одна жінка може втрачати кожен день 5 фолікулів, інша – 20.
Так само немає вітамінів, рослинних препаратів, гормонів і гормоноподібних засобів, які здатні продовжити репродуктивну функцію жінки.