Романова Ольга Олегівна
Головний лікар клініки, ведучий репродуктолог; основна спеціальність: акушерство і гінекологія.

Синдром пустого фолікула

Як відомо, для того, щоб провести запліднення, отримати ембріони та народження здорової дитини нам потрібно мати якісні статеві клітини. А саме нам потрібні зрілі та не пошкоджені ооцити. У день проведення пункції з метою одержання ооцитів, перше питання, яке задає кожна жінка: скільки ооцитів було отримано?

Зазвичай зрілість яйцеклітин та готовність їх до подальшого запліднення відбувається рівно через 36 годин після введення тригера овуляції (рекомбінантного ХГЛ) або агоніста гонадотропін рилізинг-гормону (аГнРГ). Цей тригер викликає підвищення лютеїнізуючого гормону (ЛГ) у крові, фінальне дозрівання ооцитів та овуляцію.

Якщо при проведенні УЗД перед пункцією ми бачимо достатню кількість фолікулів (відповідно до потенційних яйцеклітин) – ми розраховуємо отримати ооцити. Це співвідношення – кількості фолікулів 16-22 мм та отриманих яйцеклітин має становити не менше 80-90%. Наприклад, з 10 фолікулів у нормі ми маємо отримати 8-9 ооцит-кумулюсних комплексів (ОКК). Однак іноді, на превеликий жах команди та розчарування жінки, ооцити взагалі не вдається отримати.
Незважаючи на адекватну стимуляцію яєчників та ретельну аспірацію.

Що таке синдром порожнього фолікула?

Коли під час проведення пункції фолікулів у програмі ЕКЗ не вдається отримати ооцити, цей стан називається синдром порожнього фолікула, хоча дані УЗД та естрадіолу показують наявність потенційних фолікулів для отримання ооцитів. Вперше синдром порожнього фолікула був описаний американськими вченими у 1986 році і є, на щастя, нечастою подією. За даними літератури, ймовірність того, що яйцеклітина не буде виявлена, варіює від 0,2 до 7%.

Які причини синдрому порожнього фолікула?

Існує класифікація причин синдрому порожнього фолікула на справжні та хибні.

Хибний синдром порожнього фолікула:

Це відсутність можливості вилучення ооцитів з фолікулів через відсутність впливу або недостатнього впливу тригера овуляції.

  • Причина може бути в надто пізньому введенні препарату (при цьому ооцит не встигає пройти всі необхідні етапи свого дозрівання). При цьому проміжок часу між введенням тригера та пункцією становить менш ніж оптимальні 36 годин.
  • Іншою причиною може бути неакуратне введення тригера овуляції, коли може відбуватися втрата певної кількості препарату (при введенні меншої дози).
  • Ще одна можлива ситуація – погана якість препарату через порушення умов його зберігання чи порушення технології виробництва.
  • Технічна помилка при аспірації недосвідченим лікарем.
  • Порушення системи аспірації для ооцитів, або занадто низький тиск в системі.

Справжній синдром порожнього фолікула

Це відсутність можливості ооцитів з фолікулів при правильному введенні тригера фінального дозрівання ооцитів і правил дотримання всіх технічних умов. Важливо відзначити, що загальна ймовірність повтору в пізніших циклах ЕКЗ становить 20%, і підвищується з репродуктивним віком жінки, з ризиком рецидиву <10% для пацієнтів <35 років, 24% для пацієнтів віком від 35 – 39 років, та 57% для жінок віком понад 40 років.

Причини справжнього СПФ

  • Порушення дозрівання ооцитів при зростанні фолікулів (уповільнення дозрівання ооцит-кумулюсного комплексу (ТКК) на введення тригера овуляції).
  • Спадкові мутації рецептора ЛГ/ХГЛ (luteinizing hormone/choriogonadotropin receptor – LHCGR).
  • Ранній запуск механізмів старіння яєчників

Як запобігти синдрому порожнього фолікула?

  • Оскільки відомо, що причиною помилкового синдрому порожнього фолікула є неадекватна реакція на введення тригера овуляції – правильним буде припинити аспірацію інших фолікулів, ввести тригер повторно (існує схема введення подвійної дози) та провести пункцію через 34-36 годин після повторного введення тригера.
  • Другий спосіб: (введення подвійного тригера ХГЛ та аГнРГ) у циклі з антагоністами ГнРГ. При цьому відбувається введення спочатку аГнРГ за 40 годин до пункції та через 6 годин введення другого тригера – ХГЛ.
  • Дуже важливо використовувати тільки якісні препарати із сертифікатом та дотриманням усіх правил зберігання. Інакше потрібного на організм не відбувається.
  • Якщо при введенні тригера овуляції мало місце неакуратне введення препарату, коли внаслідок втрати деякої кількості вводиться набагато менша доза або пропущено точний час введення препарату – дуже важливо одразу цю інформацію повідомити Вашого репродуктолога.
  • Також добре зарекомендувала себе схема застосування рекомбінантного ЛГ з ФСГ і продовження кількості днів стимуляції з наступним введенням подвійного тригера рекомбінантного ХГЛ.

У Reprolife ми розробили стратегію підтримки остаточного дозрівання ооцитів, щоб уникнути СПФ. Ми застосовуємо генетичні тести, часто на етапі підготовки до стимуляції для оптимізації відповіді у програмі ЕКЗ та отримання якісних ооцитів. Крім того, беручи до уваги зв’язок між людською помилкою, введенням ліків та СПФ, нашій пацієнтці призначається особистий помічник, яка завжди на зв’язку та може дати докладні рекомендації та інструкції в період усієї стимуляції та до настання такої бажаної вагітності!

Читайте також:

Програма «Відкладене материнство»

Відкладене материнство – це програма, яка дозволяє планувати вагітність у більш пізньому репродуктивному віці і зберегти свій генетичний матеріал у молодому віці.

Репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані

03-06 липня відбулася важлива подія - репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані. На цій конференції ми брали активну участь і хочемо поділитися головними европейськими трендами у лікуванні безпліддя. Ми бачимо скільки є важливих напрямків, які по-справжньому надихають, у нас для того щоб разом з парою досягти головної мети - народження здорових дітей у сім’ях!

Чи можна завагітніти з діагнозом СПКЯ? Частина 1

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) дійсно є однією з найчастіших причин жіночої ендокринної безплідності. Але це зовсім не означає, що шансів мати бажану вагітність взагалі немає.

Чи потрібно робити аналіз на ДНК фрагментацію сперматозоїдів?

Досвідчена і компетентна команда клініки Reprolife рекомендує тільки самі необхідні тести і дослідження, які мають в собі наукове підґрунтя. Ми здатні привести Вас до мрії стати батьками!

Гістероскопія – операція без розрізів та швів.

Гістероскопія дозволяє позбутися маткових причин безпліддя, механічних перешкод настання вагітності, патологічних станів ендометрію та цервікального каналу у будь-які вікові періоди. Клініка Reprolife має медичну команду, яка спеціалізується на ендоскопічній хірургії.