Романова Ольга Олегівна
Головний лікар клініки, провідний репродуктолог; основна спеціальність: акушерство і гінекологія.

Як покращити якість яйцеклітин?

У цьому пості ми поговоримо про те чи можна покращити якість яйцеклітин.
Обговоримо наскільки успішне застосування вітамінів та антиоксидантів при плануванні вагітності та в лікуванні безпліддя, та розглянемо питання «чи дійсно вони працюють?».

За скільки часу потрібно приймати вітаміни при підготовці до програми ЕКЗ?

Більшість рекомендацій вказують на 90 днів, які, вірогідно, охоплюють стадії від вторинного до домінантного фолікула. Якщо дослідження повідомляє про користь підтримуючих вітамінів та мікроелементів, вірогідно, краще всьго слідкувати за їхнім дозуванням/часом та усім, що може врахувати ваш лікуючий лікар в конкретно вашій ситуації.

Які вітаміни впливають на покращення якості яйцеклітин?

Вітаміни чи коферменти – це особливі молекули, які допомагають ферментам в клітині (чи яйцеклітині) виконувати свою роботу. Ми можемо самі виробляти деякі вітаміни (наприклад вітамін Д), але багато з них необхідно додавати до нашого раціону.

Фолієва кислота та фолати ( вітамін В9) – важливий вітамін, який бере участь в багатьох процесах, які відбуваються в організмі, починаючи з моменту формування статевих клітин та зачаття дитини. З участю фолієвої кислоти відбувається синтез гліцину – амінокислоти, яка важлива для енергетичного обміну ( ділення ембріона на ранніх стадіях розвитку відбувається саме за рахунок енергії, яку він отримав від мітохондрій яйцеклітини).

Фолієва кислота потрібна для синтезу нуклеїнових кислот, які містять спадкову інформацію (ДНК).

Також вітамін В9 впливає на розвиток клітин, які швидко діляться (в тому числі клітин ендометрію, які забезпечують правильність імплантації).

Для правильного розподілу хромосомного матеріалу всередині ооцита та підготовки до запліднення так само важлива енергія. Фолієва кислота сприяє формуванню плаценти та підтримки кровопостачання малюка. Ще однією головною сферою дії цього вітаміну є нервова система, а саме участь у закладці нервової трубки малюка.

Як впливає гомоцистеїн на фертильність?

Порушення здатності розщеплювати фолієву кислоту (часткове зустрічається від 20-53%, повне 3-32%) призводить до накопичення гомоцистеїну. Гомоцистеїн володіє токсичною дією – порушує просес ділення клітин і призводить до порушення (розрихлення) стінки судин, що активізує підвищенне згортання крові. Це в свою чергу впливає на виношування вагітності, ріст та розвиток плоду. Полягаючи на огляд (Carrell 2015), дослідження показують: вищий рівень фолієвої кислоти в крові корелює з кращою якістю ембріона та частотою настання вагітності. Підвищений рівень гомоцистеїну (=низький рівень фолієвої кислоти) корелює з нижчою якістю ембріона. Вища імплантація, вагітність та народження дитини залежить від вихідного рівня гомоцистеїну у крові.

Усім жінкам при плануванні вагітності обов’язково рекомендовано визначити рівень гомоцистеїну. При його підвищенні (гіпергомоцистеїнемії) здати аналіз на можливість правильно розщеплювати фолієву кислоту та вітамін В12 (поліморфізм генів фолатного циклу). Він здається 1 раз в житті і допомагає лікарю та жінці вибудувати стратегію підтримки стану своєї репродуктивної сфери, правильної підготовки до вагітності, правильних продуктах харчування, по данним генетичного аналізу, підтримці розвитку ембріона та його кровопостачання. На основі цього аналізу зрозуміла тактика по захисту та підтримці стану своїх судин та ділення клітин.

Оптимальне значення гомоцистїну для зачаття – 5,6 мкмоль/л. При його підвищенні при плануванні вагітності рекомендується використовувати розщеплену форму фолієвої кислоти у вигляді метафоліну (метилфолат) по 800-1000 мкг на день.

Встановлено, що на зниження гомоцистеїну впливає вміст вітаміну В12, првильний ген MTR B 12, який впливає на перехід цього вітамніну в ативну (біодоступну) форму. Тому при порушенні цього гену важливо додати розщеплену форму вітаміну В12 (метилкобаламіну) по 1000 мкг на день.

Коензим Q10 (чи убіхінон) синтезується у кожній клітині організму людини. Він виконує 2 важливі функції: бере участь у виробленні енергії та захищає клітини від вільних радикалів. Оскільки коензим Q10 – це активний антиоксидант, то він використовуєьться на першій лінії захисту організму від вільних радикалів. Друга роль – вироблення енергії – теж дуже важлива. Особливо для органів та клітин, які вимагають багато енергії. Робота серця, печінки, репродуктивної системи – напряму залежить від вмісту в організмі достатньої кількості коензиму Q10, застосування якого зараз у медицині вже не обговорюється.

В чому різниця між звичайними антиоксидантами та коензимом Q10?

Нейтралізуючі вільні радикали, антиоксиданти зазвичай незворотньо окислюються. Молекули коензиму Q10 можуть відновлюватися та використовуватися організмом повторно. Крім того, коензим Q10 може активувати інші, ті, які вже використовувалися. Встановлено, що з віком синтез коензиму Q10 знижується. В пізньому репродуктивному віці знижується можливість виробляти його клітинами. Потенціально прийом Q10 захищає яйцеклітини від вільних радикалів та знижує ризик генетичних порушень.

Одним фактом, який впливає на зниження якості яйцеклтітин, є зниження вмісту енергії у мітохондріях. Мітохондрії – батарейки кожної клітини. З віком запас енергії в них знижується.

L-карнітин – це антиоксидант, який виробляється з лізину (амінокислоти), і ви можете його знайти у великій кількості у м’ясі. Він грає роль у виробництві енергії у мітохондріях, знижуючи окислювальний стрес, і зменшуючи пошкодження мембран мітохондрій. Різні дослідження показали, що він сприятливо впливає на фертильністть (огляд Agarwal 2018): покращує стан репродуктивної сиситеми при СПКЯ та едометріозі, підвищує якість ооцитів.

Як впливає прийом антиоксидантів на фертильність?

Активні форми кисню (АФК) – це молекули, які виготовляються при нормальному метаболізмі клітни. На низьких рівнях вони слугують необхідною підтримкою для функціонування клітин, але коли рівень АФК підвищується це може призвести до “окислювального стресу”.
Оскільки усі ці високореактивні молекули АФК плавають навколо клітини, вони можуть викликати її пошкодження, включаючи ДНК. Це може призвести до зниження якості яйцеклтин, погіршувати можливість правильного розвитку та імплантації ембріона.
Антиоксиданти працюються проти АФК, “прибираючи” їх.

Антиоксианти – це більш легка мішень для АФК, ніж, наприклад, ДНК, тому що АФК будуть переважно реагувати з антиоксидантами. Як тільки він відреагує, це більше не АФК. Так, антиоксиданти, знижують ризик АФК та відповідають зниженню окислювального стресу. Баланс АФК та антиоксидантів важливий.
У наших клітинах є багато антиоксидантів, які виробляються клітиною для підтримки цього балансу. Окислювальний стрес збільшується з віком, тому ми можемо використовувати антиоксиданти.
Вибір дієти та способу життя може повпливати на баланс АФК та антиоксидантів. Тютюновий дим підвищує рівень АФК, який може пошкодити ДНК та призвести до мутацій порушення процесу правильного поділу клітин.

Резистентність до інсуліну збільшує окислювальний стрес, тому підбір рішень корекції цукру у крові та інсуліну (у бік зниження витрат інсуліну на утримання цукру в крові в нормі) може допомогти зменшити окислювання. Ми рекомендуємо на етапі планування вагітності обов’язково визначити показник індексу НОМА для розуміння витрат інсуліну в органімі та нормалізувати його при необхідності.
Варто знати, що частіше за все схильність до підвищення витрат інсуліну відбувається при порушенні роботи щитоподібної залози, порушенні рівня тестостерону та пролактину у жіночому організмі. Знання цього допомагає ефективно впливати на харчову поведінку та знижувати витрати інсуліну, приводити вагу в норму.

В данний час існують переконливі данні про вплив вітаміну Д на жіночу та чоловічу фертильність. Дослідження в Curtin University опублікували данні, що у жінок, чий рівень вітаміну Д в нормі ( більше 75 нмоль/л), вірогідність успішного розвитку ембріона – в 3,5р. вище. Зв’язок між рівнем вітаміну Д та вірогідністю успішного результатау ЕКЗ доведена у багатьох клінічних дослідженнях (Chu, J. et al. 2018).

Як впливає дефіцит заліза на фертильність?

Низький рівень заліза та феритину можуть впливати на настання вагітності.

Дослідження показали, що у жінок з дефіцитом заліза порушується нормальне дозрівання та вихід яйцеклітин з яєчника у маткову трубу (овуляція). Порушення данних процесів називається ановуляцією. Також дефіцит заліза може призвести до погіршеня якості яйцеклітин. Це обумовлено тим, що залізо забезпечує транспорт кисню до органів, а при його дефіциті відбувається кисневе голодування. Тому при нестачі поступлення кисню у яєчниках процес дозрівння яйцеклітн порушується.

Вірогідність завагітніти при дефіциті заліза знижується на 60%. Серед жінок часто зустрічається так званий прихований дефіцит заліза. При цьому рівень гемоглобіну в крові в межах норми, тоді як депо цього важливого мікроелементу виснажені. Прихована нестача заліза визначається у 40% жінок, з безпліддям, і може призвести до складнощів правильного кровопостачання малюка під час вагітності. До того ж, вірогідність успіху ЕКЗ при залізодефіциті значно знижується. Важливо пам’ятати що правильне засвоєння заліза в організмі залежить від здатності розщеплювати вітаміни В9, В12 та стану роботи щитоподібної залози.

Чи варто приймати добавки?

Це залежить від вас та від обосливостей вашої ситуації.

Підхід до планування вагітності та виношування здорової дитини має бути комплексним та індивідуально підібраним для кожної жінки. Правильне поповнення дефіцитів та підтримка організму значно допомагає підвищити відповідь на стимуляцію, отримання якісних ооцитів та впливає на успішність програми ЕКЗ.

 

Читайте також:

Програма «Відкладене материнство»

Відкладене материнство – це програма, яка дозволяє планувати вагітність у більш пізньому репродуктивному віці і зберегти свій генетичний матеріал у молодому віці.

Репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані

03-06 липня відбулася важлива подія - репродуктологічний науковий з’їзд ESHRE у Мілані. На цій конференції ми брали активну участь і хочемо поділитися головними европейськими трендами у лікуванні безпліддя. Ми бачимо скільки є важливих напрямків, які по-справжньому надихають, у нас для того щоб разом з парою досягти головної мети - народження здорових дітей у сім’ях!

Чи можна завагітніти з діагнозом СПКЯ? Частина 1

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) дійсно є однією з найчастіших причин жіночої ендокринної безплідності. Але це зовсім не означає, що шансів мати бажану вагітність взагалі немає.

Чи потрібно робити аналіз на ДНК фрагментацію сперматозоїдів?

Досвідчена і компетентна команда клініки Reprolife рекомендує тільки самі необхідні тести і дослідження, які мають в собі наукове підґрунтя. Ми здатні привести Вас до мрії стати батьками!

Гістероскопія – операція без розрізів та швів.

Гістероскопія дозволяє позбутися маткових причин безпліддя, механічних перешкод настання вагітності, патологічних станів ендометрію та цервікального каналу у будь-які вікові періоди. Клініка Reprolife має медичну команду, яка спеціалізується на ендоскопічній хірургії.